To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co zawiera chrząstnica kędzierzawa?
Chrząstnica kędzierzawa (łac. Chondrus crispus) to glon z rodziny krasnorostów. Występuje naturalnie w Oceanie Atlantyckim, ale jest też uprawiany komercyjnie. Mech irlandzki jest bogaty w składniki odżywcze – dobrze przyswajalne białka, węglowodany i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera też sporo witamin i soli mineralnych, a także polifenole, flawonoidy, garbniki i spore ilości jodu. Chrząstnica kędzierzawa to też dobre źródło błonnika.
Jednymi z ważniejszych substancji aktywnych chrząstnicy kędzierzawej są polisacharydy:
- kwas alginowy i alginiany,
- karagen,
- mannitol,
- sorbitol.
Właściwości i zastosowanie chrząstnicy kędzierzawej
Mech irlandzki jest stosowany przede wszystkim w łagodzeniu bólu i suchości gardła. Dzięki obecności mannitolu i sorbitolu wytwarza film ochronny na powierzchni błony śluzowej, przez co nawilża ją oraz łagodzi podrażnienia i drapanie gardła. Dodatkowo obecne w chrząstnicy kędzierzawej alginiany w kontakcie z płynem tworzą żel. Przy okazji wiążą cząsteczki wody w swojej strukturze, co zapewnia długotrwałe nawilżenie w miejscu ich podania. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.
Alginiany wykorzystuje się do produkcji maści, a także jako substancje wiążące w tabletkach. Znalazły też zastosowanie w produkcji opatrunków specjalistycznych, w których wykorzystuje się ich zdolności żelujące. Wiążą się z wydzieliną sączącą się z rany, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przy dużym wysięku. Alginiany mają też właściwości antyseptyczne, a także hamują krwawienie.
Chrząstnica kędzierzawa zawiera sporo błonnika, który pęcznieje w przewodzie pokarmowym. Może przez to pomóc w utracie wagi, ponieważ daje uczucie pełności i zmniejsza apetyt. Poprawia też perystaltykę jelit i ma działanie lekko przeczyszczające, dzięki czemu łagodzi zaparcia. Oprócz tego mech irlandzki wzmacnia mikroflorę jelitową, ponieważ obecne w nim węglowodany to doskonała pożywka dla bakterii probiotycznych.
Z kolei dzięki obecności flawonoidów i polifenoli mech irlandzki wykazuje działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że zwalcza wolne rodniki, które wywołują stres oksydacyjny i niszczą komórki w organizmie. Badania wykazały też, że ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej hamuje wzrost komórek nowotworowych.
Gdzie znajdziesz chrząstnicę kędzierzawą?
Mech irlandzki możesz kupić w postaci sypkiej, w której stosuje się go głównie do łagodzenia zaparć. Ponadto alginiany z wodorostów stosowane są w tabletkach na refluks i zgagę, gdzie wykorzystywane są ich właściwości żelujące.
Wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej znajdziesz z kolei w preparatach na gardło – aerozolach i roztworach do jamy ustnej. Mają działanie nawilżające i powlekające, dzięki czemu sprawdzą się w łagodzeniu wysuszenia błony śluzowej wywołanego np.:
- nadmierną pracą głosem,
- paleniem papierosów,
- przebywaniem w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych,
- chorobami, w tym cukrzycą, czy zespołem Sjögrena,
- stosowaniem niektórych leków, np. moczopędnych, a także chemio- i radioterapią,
- odwodnieniem.
Chrząstnica kędzierzawa występuje też w preparatach łagodzących stany zapalne gardła wywołane przez infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Towarzyszy jej zazwyczaj nanokoloid srebra, który działa biobójczo na patogeny. Takie połączenie zapewnia jednocześnie łagodzenie uciążliwego bólu i drapania w gardle oraz wspomaganie walki z przyczyną infekcji.
Skutki uboczne mchu irlandzkiego
Chrząstnica kędzierzawa w preparatach miejscowych na gardło nie wywołuje działań niepożądanych. Jednak jej spożywanie może powodować skutki uboczne. Zbyt duża ilość błonnika oznacza dyskomfort, wzdęcia i biegunkę, może też zaburzać wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Mech irlandzki zawiera też spore ilości jodu, którego przedawkowanie może rozregulować pracę tarczycy. Na dodatek istnieje ryzyko, że chrząstnica pozyskiwana z niepewnych źródeł będzie zawierać toksyczne metale ciężkie, np. rtęć czy arsen.
Chrząstnica kędzierzawa to bezpieczny środek nawilżający śluzówkę jamy ustnej i gardła – postaci sprayu może być stosowana nawet przez najmłodszych pacjentów. Jej niezwykłe właściwości żelujące są szeroko wykorzystywane w medycynie i nie tylko. Z kolei pozostałe obiecujące kierunki działania wciąż wymagają dalszych badań.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Źródła:
- Health Benefits of Sea Moss. WebMD | https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sea-moss
- Szandruk, M., Skrzypiec-Spring, M., Szeląg, E., & Szeląg, A. (2015). Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła. Strzelectwo sportowe, 12: 39-43.
- Muszyńska, B., Jękot, B., Topolska-Pasek, M., & Rzewińska, A. (2016). Właściwości prozdrowotne węglowodanów występujących w algach. Farm. Pol, 72, 2-13.
- Alkhalaf, M. I. (2021). Chemical composition, antioxidant, anti-inflammatory and cytotoxic effects of Chondrus crispus species of red algae collected from the Red Sea along the shores of Jeddah city. Journal of King Saud University-Science, 33(1), 101210.