Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kręgle w ciąży – czy to bezpieczne? 

Gra w kręgle to świetna forma rekreacji, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale też przynosi korzyści zdrowotne wynikające z aktywności ruchowej. Wizyta na kręgielni to również okazja do spędzenia miło czasu z przyjaciółmi, rodziną czy partnerem, co w ciąży ma duże znaczenie, ponieważ pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne. Ciężarnym zaleca się kontynuowanie dotychczas uprawianych aktywności i utrzymywanie rutyny, jednak wiadomo, że przyszłe mamy nie na wszystko mogą sobie pozwolić. 

Gra w kręgle to aktywność o niskiej intensywności i niewielkim ryzyku upadku. Nie wymaga też wykonywania podskoków czy innych bardzo dynamicznych ruchów. Z tego względu teoretycznie jest aktywnością bezpieczną dla kobiet w ciąży. Jednak decyzję należy podjąć na podstawie indywidualnych dla każdego przypadku czynników. 

W pierwszej kolejności trzeba zapytać lekarza, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do gry w kręgle. Jeśli ciąża jest zagrożona lub przebiega nieprawidłowo, aktywność fizyczna nie jest wskazana, podobnie jak dźwiganie. Wprawdzie kule do kręgli ważą tylko kilka kilogramów, jednak wielokrotne unoszenie ich i wykonywanie zamachu może negatywnie wpłynąć na ciążę, jeśli już występują komplikacje. Dlatego pamiętaj – najpierw wizyta u lekarza!


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Gra w kręgle w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży zmiany w organizmie kobiety zachodzą bardzo intensywnie. Z oczywistych względów zwiększa się masa ciała i obwód brzucha. Do tego zmienia się środek ciężkości (co wpływa na równowagę), a więzadła ulegają rozluźnieniu. Wszystko to sprawia, że kobieta nie jest tak sprawna fizycznie, jak była przed ciążą albo na jej początku. A to z kolei oznacza większe ryzyko upadku, naciągnięcia mięśnia, zwichnięcia stawu czy też innego urazu, dlatego w ostatnich miesiącach konieczne jest zachowanie większej ostrożności. 

Jeśli grałaś w kręgle wcześniej, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kontynuowanie aktywności w trzecim trymestrze nie powinno negatywnie wpłynąć na Ciebie ani na dziecko. Jednak bądź świadoma zmian, jakie zachodzą w Twoim ciele, a także pamiętaj o środkach ostrożności. 

W trzecim trymestrze w kręgle nie powinny grać ciężarne, które nigdy wcześniej tego nie robiły. 

Jak bezpiecznie grać w kręgle w ciąży? 

  • Wybieraj lżejsze kule: kule dostępne na publicznych kręgielniach ważą zwykle od 5 do 16 funtów (2,72 – 7,20 kg). Wprawdzie dźwiganie w ciąży nie jest kategorycznie zabronione dla każdej kobiety, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że podczas gry w kręgle nie tylko podnosimy ciężar (tak jak np. sztangę podczas martwego ciągu), ale też robimy zamach oraz rzut, i to w dość nietypowej pozycji. Dlatego w ciąży warto wybierać lżejsze kule, zwłaszcza w trzecim trymestrze.  
  • Uważaj na śliskie podłoże: tor, po którym toczy się kula, smarowany jest specjalnym olejem zwiększającym poślizg. W zwykłych butach do kręgli bardzo łatwo można się na nim poślizgnąć i przewrócić. Dlatego uważaj, aby nie wychodzić poza linię „startu”.  
  • Pamiętaj o prawidłowej pozycji: podczas podnoszenia ciężaru pamiętaj o prawidłowej pozycji – plecy proste, kolana lekko ugięte.  
  • Przerwij, gdy źle się poczujesz: każdy organizm inaczej reaguje na bodźce z zewnątrz. Dlatego słuchaj sygnałów, które od niego płyną. Jeśli źle się poczujesz, przerwij grę. Co powinno zaniepokoić? Przede wszystkim ból lub skurcze brzucha, nadmierne zmęczenie i duszności. 

Ćwiczenia fizyczne a gra w kręgle w ciąży 

Gra w kręgle wymaga odpowiedniej stabilności, a także siły mięśni głębokich, mięśni brzucha oraz mięśni ramion. Jeśli więc zamierzasz regularnie grać w ciąży, warto popracować nad tymi aspektami poprzez ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu gra w kręgle będzie nie tylko przyjemniejsza, ale też bezpieczniejsza dla Ciebie i dziecka. 

Ćwicz regularnie kilka razy w tygodniu (pod warunkiem zgody od lekarza). Do treningu możesz wykorzystać hantelki, piłkę gimnastyczną i gumy oporowe, które doskonale nadają się wzmacniania mięśni głębokich. 


opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama