Inhalator pozwala na szybkie i skuteczne dostarczenie substancji leczniczej do dróg oddechowych. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest przez rodziców w leczeniu alergii, infekcji czy innych chorób układu oddechowego u dzieci – nawet tych najmłodszych. Jednak trzeba pamiętać, że na skuteczność działania wpływa sprawność urządzenia. Jak dbać o inhalator dziecka? Jak go czyścić i konserwować, aby służył długo i nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia?
Polecane do inhalacji
- Każdy inhalator wymaga regularnego czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji.
- Inhalator należy czyścić i dezynfekować po każdym użyciu, nawet jeśli korzysta z niego tylko jedna osoba.
- Sposób czyszczenia zależy od zaleceń producenta, dlatego przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z instrukcją.
- Poprawna konserwacja inhalatora obejmuje również prawidłowe przechowywanie, regularną wymianę części oraz używanie zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak czyścić inhalator dziecka? Czy trzeba to robić po każdym użyciu?
Podstawą konserwacji jest regularne mycie. Czy inhalator trzeba myć po każdym użyciu? Zdecydowanie tak, nawet jeśli korzysta z niego tylko jedno dziecko i używamy tych samych substancji leczniczych. Takie zalecenia podaje większość producentów inhalatorów.
Po każdej nebulizacji wewnątrz urządzenia (w różnych jego częściach) pozostaje trochę wilgoci. To doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów, które mogą się namnażać nawet w ciągu kilku godzin.
Ponadto resztki używanych do inhalacji produktów osadzają się na ściankach. Jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane, urządzenie będzie zużywało i niszczyło się szybciej.
Jak powinno wyglądać czyszczenie inhalatora?
W pierwszej kolejności należy rozłożyć go na części, a następnie umyć każdą z nich ciepłą wodą i niewielką ilością delikatnego detergentu, np. płynu do naczyń. Mowa tutaj o elementach, takich jak:
- maska,
- ustnik,
- komora nebulizacyjna (pojemnik na lek),
- inne plastikowe elementy i akcesoria, które można zdjąć.
Pamiętaj, aby do mycia nie używać szczoteczek ani szorstkich gąbek, które mogłyby porysować plastikowe powierzchnie. Po umyciu i dokładnym opłukaniu wszystkich elementów pozostaw je na czystym, suchym ręczniku papierowym do całkowitego wysuszenia – z dala od otwartych okien, przez które mogłyby dostać się zanieczyszczenia.
Nieco inaczej należy postępować z rurką, przez którą leki transportowane są do maseczki czy ustnika.
Jak wyczyścić wężyk od inhalatora? Większość producentów nie zaleca mycia tego elementu pod bieżącą wodą, ponieważ, ze względu na jego kształt, trudniej go osuszyć, a zalegające kropelki wody mogą doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów.
Można wyczyścić wężyk np. za pomocą jednorazowej gazy. Tutaj warto szczególnie zwrócić uwagę na zalecenia producenta, a także często wymieniać wężyk (nawet co kilka tygodni).
Obudowa jednostki głównej i przewód nie wymagają intensywnego czyszczenia, poza tym – co oczywiste – nie można ich moczyć. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub gazą.
Jak czyścić inhalator siateczkowy?
Z inhalatorem siateczkowym postępuje się inaczej niż z tłokowym, jednak i w tym przypadku czyszczenie powinno następować po każdym użyciu. Producenci zalecają różne metody, np.:
Metoda 1
- Do pojemnika na lek wlej 3-6 ml wody o temperaturze nie wyższej niż 40°C.
- Do wody dodaj 2-5 kropli białego octu.
- Włącz urządzenie na jeden cykl nebulizacyjny.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Metoda 2
- Zdejmij/odczep pojemnik na lek.
- Umieść pojemnik na lek w naczyniu z 200 ml wody o temperaturze nie wyższej niż 40°C z dodatkiem jednej łyżeczki białego octu.
- Zostaw pojemnik w wodzie z octem na kilka minut.
- Starannie osusz pojemnik, wykorzystując do tego czystą gazę medyczną lub specjalną ściereczkę, jeśli jest w zestawie.
Niektórzy producenci inhalatorów siateczkowych zalecają czyszczenie pojemnika na lek za pomocą alkoholu etylowego.
Jeśli chodzi o czyszczenie maski i ustnika – czasami zalecane jest mycie ciepłą wodą i delikatnym detergentem, w przypadku innego urządzenia dozwolone może być jedynie zanurzenie akcesoriów w wodzie destylowanej, mineralnej lub przegotowanej, i pozostawienie na kilka minut.
Niezależnie od metody poszczególne elementy należy po oczyszczeniu dokładnie osuszyć, wykorzystując gazę medyczną lub pozostawiając do wyschnięcia na czystym ręczniku papierowym.
Ważne jest również regularne dbanie o piny/styki elektryczne w inhalatorze – powinny być czyste i wolne od nalotów. Można oczyścić je za pomocą gazy lub patyczka higienicznego nasączonego alkoholem etylowym.
Jak dezynfekować inhalator?
Kolejną niezbędną czynnością jest dezynfekcja inhalatora, którą również należy przeprowadzać po każdym użyciu.
Można to zrobić poprzez przetarcie elementów urządzenia alkoholem 75% lub środkiem medycznego przeznaczenia. Innym sposobem jest wyparzanie, czyli gotowanie niektórych części inhalatora we wrzątku.
Ważne jest dokładne przeczytanie instrukcji, ponieważ wyparzanie w przypadku niektórych modeli inhalatorów może doprowadzić do zniekształcenia tych części, wówczas staną się one bezużyteczne.
Co ile wymieniać inhalator?
Większość inhalatorów powinna być wymieniana co 3-5 lat. Taką informację znajdziesz w instrukcji urządzenia. Warto jednak pamiętać, że deklarowany przez producenta czas użytkowania – np. 5 lat – zakłada regularne czyszczenie, dezynfekcję i przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących konserwacji.
Jeśli inhalator będzie używany niezgodnie z instrukcją, może zużywać się szybciej, co wpłynie nie tylko na jego trwałość, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Wymiana poszczególnych elementów inhalatora – jak często?
- maska i ustnik – co 3–6 miesięcy;
- komora nebulizacyjna (pojemnik na lek) – co 6–12 miesięcy;
- wężyk/przewód powietrzny – co 1–2 miesiące;
- filtry powietrza – co 1–3 miesiące;
- membrana w inhalatorze siateczkowym – co 6–12 miesięcy.
Warto zwrócić uwagę na wygląd poszczególnych elementów, np. jeśli filtr zrobi się szary, to należy go wymienić, nawet jeśli nie upłynął podany przez producenta bezpieczny czas użytkowania.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Przede wszystkim czyszczenie i konserwacja inhalatora powinny odbywać się zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Jak zostało wspomniane wcześniej, przykładowych sposobów mycia i dezynfekcji jest kilka, ale nie wszystkie będą bezpieczne dla konkretnego modelu inhalatora.
Ważne jest również przechowywanie. Inhalator powinien być dokładnie wyczyszczony i wysuszony, a następnie umieszczony w opakowaniu w suchym miejscu w odpowiedniej temperaturze (zgodnie z zaleceniami w instrukcji).
Ponadto trzeba pamiętać, że nie każdy produkt do nebulizacji pasuje do każdego typu urządzenia. Niektóre substancje – zwłaszcza te o gęstszej konsystencji, jak roztwory zawierające kwas hialuronowy – nie nadają się do stosowania w nebulizatorach siateczkowych i ultradźwiękowych. Mogą one doprowadzić m.in. do zatkania lub całkowitego zniszczenia siatki rozpylającej.
Z tego względu przed użyciem jakiegokolwiek preparatu należy sprawdzić w ulotce lub na stronie producenta, do jakiego rodzaju inhalatora jest on przeznaczony. Jeśli nie ma takiej informacji, najbezpieczniej będzie skonsultować wybór z farmaceutą lub lekarzem.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.