Blizna po cesarskim cięciu – jak powstaje?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalna, szczególnie dlatego, że cięcie cesarskie w oczach społeczeństwa jest zabiegiem, a nie poważną operacją medyczną.  Powierzchowny ślad na skórze, czyli blizna po cięciu cesarskim, skrywa pod spodem bliznę m.in. na mięśniach brzucha, powięzi i mięśniu macicy. Blizna po cięciu jest bardzo lekceważona przez kobiety, chociaż jej nieprawidłowe gojenie może spowodować asymetrię postawy, czy nawet zaburzenia chodu. Dodatkowo może mieć negatywny wpływ na sąsiadujące z nią struktury i zaburzać statykę narządów miednicy mniejszej.


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

W czasie cesarskiego cięcia lekarze wykonują nacięcie w okolicy nadłonowej, na linii bikini. Dzięki temu blizna „chowa” się pod bielizną i jest praktycznie niewidoczna. Dla kobiet aspekt estetyczny jest bardzo ważny.

Operator przecina aż sześć warstw tkanek, aby wydobyć dziecko z macicy. Widoczne na skórze nacięcie jest długie na około 15 cm. Po urodzeniu dziecka poszczególne warstwy są zszywane, dlatego proces gojenia nie obejmuje jedynie skóry, ale sięga o wiele głębiej.

Aby powstała blizna, potrzeba kilku tygodni. Proces gojenia jest wieloetapowy i od jego prawidłowego przebiegu zależy, jak w przyszłości będzie wyglądać blizna.

  • Pierwszy etap to osiągnięcie hemostazy, czyli zatrzymanie krwawienia. 
  • Drugi to stan zapalny w miejscu nacięć. 
  • Trzeci etap oznacza początek gojenia, kiedy w ranach gromadzą się i dzielą komórki, powstają nowe naczynia krwionośne. 
  • Faza czwarta polega na syntezie białek, blizna zmienia kolor, a rana nieco się obkurcza. 
  • Piąty etap to przebudowa powstałej blizny, następuje po około 3 tygodniach od porodu.

Przeczytaj także: Cesarskie cięcie jak długo trwa?

Blizna po cięciu cesarskim – jak pielęgnować?

Zaraz po porodzie na bliźnie utrzymuje się opatrunek, który wchłania ewentualne wydzieliny, sączące się z powierzchni rany. Od szpitala zależy, ile taki opatrunek będzie utrzymywany. Zwykle to około dwóch dni.

Kobieta po porodzie, kiedy już zostanie uruchomiona, czyli pierwszy raz wstanie z łóżka, jeśli czuje się na siłach, może się wykapać. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel po cesarskim cięciu?

Opatrunek można odkleić na czas kąpieli, jeśli jest jeszcze utrzymany. Gdyby była potrzeba, aby ponownie go założyć, położne z oddziału położniczego z pewnością przygotują nowy.

Ranę po cięciu cesarskim należy myć pod prysznicem, pod bieżącą ciepłą woda. Najlepiej do kąpieli używać płynu, który nie uczula i nie zawiera w sobie zbędnych konserwantów, substancji zapachowych, czy barwników. Nie używamy gąbek ani myjek, najlepiej myć ranę własną dłonią.  Kąpiel powinna być delikatna, nie zrywamy na siłę strupków wokół szwów. Następnie osuszamy dół brzucha jednorazowym ręcznikiem papierowym – to bardzo higieniczne rozwiązanie. Po kąpieli można użyć płynu, który odkazi ranę. Warto stosować go 2-3 razy dziennie.


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Aby rana goiła się prawidłowo, należy dbać o prawidłową postawę, która zapewni bliźnie elastyczność. Ranę utrzymujemy w czystości i suchości. Nie wolno dopuścić, aby została zabrudzona wydzieliną z wkładki. Wybierajmy luźne ubrania z naturalnych materiałów, bielizna na początku najlepiej w postaci majtek siateczkowych, zapewni ranie dostęp powietrza i nie będzie jej uciskać.

Bardzo ważne jest wietrzenie rany, kiedy tylko kobieta ma taką możliwość. Szwy z rany po cięciu cesarskim są ściągane z reguły po upływie tygodnia, jeśli założone są szwy rozpuszczalne, ten proces jest dłuższy.

Co wpływa na gojenie się blizny po cięciu cesarskim?

Im lepiej goi się rana po cięciu cesarskim, tym mniej problemów powinna sprawiać w przyszłości, o ile kobieta będzie o nią dbała.  Istnieją jednak czynniki ryzyka, które znacząco mogą pogorszyć proces gojenia, to m.in.:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • palenie tytoniu,
  • zły stan odżywienia,
  • zaburzenia odporności.

Czynniki, które są niezależne od kobiety to przygotowanie pola operacyjnego, wpływ antybiotykoterapii okołoporodowej oraz sposób pielęgnacji rany po zabiegu. Zdarza się, że prawidłowo pielęgnowana rana będzie się źle goić, bo np. pacjentka ma do tego skłonność i organizm słabo się regeneruje.

Blizna a bliznowiec po cesarskim cięciu – jakie są różnice?

Blizna po cesarskim cięciu zwykle kojarzy się z praktycznie niewidoczną, jasnoperłową kreską na granicy bikini. I tak powinna faktycznie wyglądać prawidłowo zagojona rana po porodzie drogą operacyjną. Jednak czasami proces gojenia nie przebiega tak, jak powinien i zamiast dyskretnej kreski w miejscu cięcia pojawia się bliznowiec. Czym jest?

Bliznowiec, inaczej keloid, jest to twór powstały w miejscu wykonania zwykle poprzecznego nacięcia skóry. Rozrasta się poza pierwotną ranę, wystaje ponad poziom skóry, może towarzyszyć mu swędzenie. Czasem bliznowiec jest bolesny i towarzyszy mu uczucie dyskomfortu, nie wygląda estetycznie – jest czerwony lub zaróżowiony, a jego powierzchnia jest nieregularna.

Keloidy pojawiają się od około czwartego miesiąca do nawet kilku lat po cesarskim cięciu. Nie wiadomo, dlaczego nagle blizna się rozrasta, ale wskazuje się np. na rodzinną skłonność do występowania bliznowców. Jeśli gojeniu rany towarzyszy infekcja, lub skóra została tak zszyta, że jest bardzo napięta – to również może zwiększyć ryzyko powstawania keloidu.

Jak pracować z blizną po cięciu cesarskim?

Po wygojeniu się rany można próbować jej mobilizacji. Już po około 3 tygodniach warto zacząć delikatną pracę z tkanką, aby była jak najbardziej elastyczna, przez co można uniknąć powikłań jak brak wrażliwości w tej okolicy, czy ból nie tylko blizny, ale zlokalizowany w miednicy mniejszej. Blizna po cięciu cesarskim sprawia, że kobieta może zmienić wzorzec chodu i zmienić postawę ciała.

Jak samodzielnie zacząć ćwiczyć z blizną po cięciu cesarskim? Warto wykonywać masaże polegające na głaskaniu skóry i jej delikatnym rozcieraniu. Są to działania, które wykonywane praktycznie bez użycia siły nie będą szkodzić kobiecie. Koniecznie trzeba używać środka, który natłuści skórę, nie wolno wykonywać masażu „na sucho”.

Z blizną po cesarskim cięciu warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Dobrym pomysłem jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oprócz pracy z blizną oceni stan tkanek miednicy mniejszej. Jeśli kobieta sama obawia się masażu blizny, specjalista z pewnością podpowie jej, jak wykonywać go prawidłowo. Dodatkowo fizjoterapeuta, oprócz fachowego masażu, może zaproponować np. kinesiotaping, aby wzmocnić działanie zaproponowanej terapii.

Może zainteresować Cię także: Urządzasz kącik w sypialni rodziców? Daj się zainspirować!


Nebu Dose Isotonic
NEBU-DOSE ISOTONIC (0,9% NaCl)
izotoniczny roztwór z chlorku sodu dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera konserwantów
wieloaspektowe zastosowanie - do inhalacji, do higieny oczu, nosa i uszu oraz do oczyszczania ran
objawowo łagodzi katar

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Wawryków A., Korabiusz K.: „Blizna skórna po cięciu cesarskim – możliwości fizjoterapeutyczne”, Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7(7), 629-639.

A. Białoboki-Chylińska: „Gojenie rany po cięciu cesarskim”, Opieka okołoporodowa, 2020, 1.

Gebuza G., Kaźmierczak M.: „Problemy kobiet w połogu i ich przyczyny”, Perinatologia, Ginekologia i Neonatologia, 2010, 3(4), 290-295.

Knight J., Escobar P.: „Strategie zmierzające do zminimalizowania powikłań w trakcie gojenia się rany pooperacyjnej”, Ginekologia po Dyplomie, 2012, 11, 33-38.