Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Mówi się, że ciąża to nie choroba, dlatego przyszła mama może funkcjonować tak samo, jak do tej pory. Niestety nie jest to prawdą. Ciąża jest odmiennym stanem fizjologicznym, któremu towarzyszą przeróżne – często bardzo uciążliwe – dolegliwości. Noszenie płodu wiąże się zatem z pewnymi ograniczeniami, i to nie tylko ze względu na gorsze samopoczucie kobiety (bóle stawów, mdłości, zmęczenie), ale i ze względu na bezpieczeństwo przyszłej mamy oraz dziecka. 

Dowiedz się więcej: 6 pytań do położnej – aktywność fizyczna w ciąży

Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeździć rowerem? Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona niż proste „tak” lub „nie”. Jak wiadomo, aktywność fizyczna jest wskazana nawet pod koniec III trymestru. Jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia. Przede wszystkim należy unikać intensywnego wysiłku, dynamiczny ruchów, podskoków i czynności wywołujących silne wstrząsy. 

To, czy w ciąży można jeździć na rowerze, czy też nie, zależy od: 

  • przebiegu ciąży, 
  • samopoczucia kobiety, 
  • opinii lekarza prowadzącego, 
  • ogólnej sprawności fizycznej przyszłej mamy.
Kasia Zielińska w ciąży na rowerze, źródło: instagram Katarzyny Zielińskiej

Jazda na rowerze w I, II i III trymestrze ciąży

Ciąża i rower mogą iść ze sobą w parze, jednak trzeba zachować dużą ostrożność. Jak wiadomo, organizm przyszłej mamy wymaga specjalnego traktowania, co dotyczy nie tylko zbilansowanej diety, ale również zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa w życiu codziennym i podczas uprawiania aktywności fizycznej. 

Rower w ciąży rekomendowany jest raczej w I trymestrze, kiedy brzuch nie zmienił jeszcze mocno swojego rozmiaru, a kobieta ma pełną sprawność fizyczną i kontrolę nad swoim ciałem. Warto jednak wspomnieć, że ciąża nie jest odpowiednim czasem na próbowanie nowych dyscyplin.

Jeśli do tej pory nie jeździłaś na rowerze, lepiej nie zaczynaj przygody z tą aktywnością w trakcie oczekiwania na dziecko.

9 zasad bezpieczeństwa jazdy w ciąży na rowerze

W ciąży nie musisz rezygnować z jazdy na rowerze. Jeśli uwielbiasz swój dwuśladowiec, możesz z niego korzystać z przyjemnością i bez obaw, pod warunkiem, że dostaniesz zielone światło od lekarza i będziesz przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

  1. Nie wsiadaj na rower bez kasku! To podstawa bezpieczeństwa bez względu na to, czy jesteś w ciąży, czy nie! Kask chroni przed urazami głowę, a także twarz i odcinek szyjny kręgosłupa. Nawet, jeśli podczas jazdy na rowerze w ciąży nie rozwiniesz zawrotnych prędkości, kask Ci się przyda. Uchroni Cię przed wypadkiem, który przytrafić się może każdemu, zawsze i wszędzie.
  2. Jeździj bezpiecznie! Nie rozpędzaj się, jedź miarowym tempem i nie szarżuj. Jazda na rowerze w ciąży ze słuchawkami w uszach zdecydowanie odpada. Odpadają też wyboiste, górzyste i po prostu trudne trasy, niebezpieczne ze względu na wstrząsy i ryzyko upadku. W ciąży jeździj tylko po płaskim terenie.
  3. Bądź widoczna na drodze. Kask to nie jedyne obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty. Poza nim to także dzwonek, przynajmniej jeden sprawny hamulec, światła i odblaski. To dzięki nim inni użytkownicy ruchu widzą Cię, mogą ominąć lub ustąpić pierwszeństwa. 
  4. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Czy wiesz, że wiele wypadków z udziałem rowerzystów wynika z ich nieprawidłowego zachowania? Dlatego zapoznaj się z prawem drogowym dla rowerzystów, schodź z roweru przechodząc przez przejście dla pieszych i jeździj na rowerze zgodnie z prawem.
  5. Nie forsuj się. Podczas jazdy na rowerze w ciąży ryzyko niosą nie tylko wypadki, lecz również przeforsowanie organizmu. Dlatego traktuj tę aktywność czysto rekreacyjnie i na 9 miesięcy wstrzymaj się z biciem wszelkich rekordów. Pamiętaj o dostosowaniu tempa jazdy oraz dystansu do swoich możliwości i odmiennego stanu. Pilnuj swojego tętna – nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę.
  6. Dbaj o ciało. Wybierz miejską damkę lub rower trekkingowy. Ważne jest to, aby jazda odbywała się w pozycji z wyprostowanymi plecami. Dzięki temu zmniejszy się nacisk na brzuch, a do tego łatwiej będzie Ci oddychać. Jeśli chcesz jeździć na rowerze w ciąży może Ci się przydać także specjalna bielizna kolarska i profilowane siodełko damskie. Poza tym, jak już zdążyłaś przeczytać, pamiętaj o krótkim dystansie. W ciąży nie wsiadaj na rower na zbyt długo i rób częstsze niż zwykle przerwy na rozprostowanie nóg i zmianę postawy ciała. 
  7. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Zanim wybierzesz się na przejażdżkę, posmaruj odsłonięte części ciała kremem z filtrem. W ciąży skóra uwrażliwia się na działanie promieni słonecznych, dlatego staje się podatna na przebarwienia i podrażnienia. Zadbaj też o ochronę oczu, zakładając okulary przeciwsłoneczne. 
  8. Miej przy sobie butelkę wody. Podczas jazdy na rowerze w ciąży możesz szybciej i bardziej niż przedtem odczuwać zmęczenie. Twój organizm, noszący w sobie nowe życie, pracuje teraz na większych obrotach, dlatego częściej masz zadyszkę i odczuwasz pragnienie po wysiłku, nawet niewielkim. Woda w bidonie to zatem twój must have. 
  9. Nie wsiadaj na rower, jeśli czujesz się osłabiona, zmęczona, rozkojarzona. Takie dolegliwości w ciąży są normalne, niemniej jednak to wyraźny sygnał organizmu, aby odpocząć i bardziej na siebie uważać. To kwestia bezpieczeństwa – Twojego i maleństwa. Nie jeździj też sama. Jeśli podczas jazdy źle się poczujesz, natychmiast zejdź z roweru i powiadom kogoś. Na wycieczki rowerowe w ciąży najlepiej wybierać się z drugą osobą.
na rower w ciąży

A co z II i III trymestrem? Czy w ciąży można jeździć na rowerze, jeśli termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kolarstwo rekreacyjne nie jest kategorycznie zakazane w zaawansowanej ciąży, jednak raczej odradza się podejmowania tej aktywności ze względu na ryzyko upadku. Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości, a do tego ogranicza ruchy. Przyszła mama nie jest więc w pełni sprawna, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdarzy się coś złego.  

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży 

Rowerek stacjonarny w ciąży to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kolarstwa w II i III trymestrze. Płód nie jest narażony na wstrząsy i nie ma ryzyka niebezpiecznego upadku. Jednocześnie taka forma ruchu poprawia wydolność krążeniowo-oddechową i niesie za sobą niemal takie same korzyści, jak tradycyjne kolarstwo. 

Czy w ciąży można jeździć na rowerze stacjonarnym bez obaw? Tak, jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza prowadzącego i jeśli zachowasz środki ostrożności. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy odpowiednio ustawić siodełko i kierownicę (plecy powinny być proste), a także pilnować tętna – tak samo, jak w przypadku jazdy na rowerze na zewnątrz. 


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co zamiast jazdy na rowerze w ciąży?

Odpowiedź na pytanie: „Czy w ciąży można jeździć na rowerze?” nie jest jednoznaczna. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana w większości przypadków, ale nie każda przyszła mama może pozwolić sobie na uprawianie kolarstwa. Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży to: 

  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • ciąża mnoga, 
  • ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka, 
  • częste omdlenia i ogólne złe samopoczucie, 
  • krwiaki na macicy, 
  • wcześniejsze poronienia. 

Jaką dyscyplinę można uprawiać zamiast kolarstwa? Aktywności rekomendowane dla przyszłych mam to przede wszystkim spacery, pilates, joga (pod warunkiem że ćwiczenia będą dopasowane do stanu fizjologicznego przyszłej mamy), a także pływanie. W ostatnim przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ze względu na większe ryzyko infekcji intymnych. 

Pamiętaj też, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Może zainteresować Cię także: Prawa mamy w czasie porodu i pobytu w szpitalu w świetle Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej


Torbe, D., Torbe, A., & Ćwiek, D. (2013). Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu. Nowa Med, 4, 174-9

Instagram Kasi Zielińskiej