zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Polecane przez ekspertów:
skuteczny preparat na rozstępy w ciąży
nawilża, wygładza i uelastycznia skórę
zawiera elastynę, kwas hialuronowy, witaminę E, D-panthenol
Elasti-Q

Czy w ciąży można jeździć rowerem?

Mówi się, że ciąża to nie choroba, dlatego przyszła mama może funkcjonować tak samo, jak do tej pory. Niestety nie jest to prawdą. Ciąża jest odmiennym stanem fizjologicznym, któremu towarzyszą przeróżne – często bardzo uciążliwe – dolegliwości. Noszenie płodu wiąże się zatem z pewnymi ograniczeniami, i to nie tylko ze względu na gorsze samopoczucie kobiety (bóle stawów, mdłości, zmęczenie), ale i ze względu na bezpieczeństwo przyszłej mamy oraz dziecka. 

Dowiedz się więcej: 6 pytań do położnej – aktywność fizyczna w ciąży

Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeździć rowerem? Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona niż proste „tak” lub „nie”. Jak wiadomo, aktywność fizyczna jest wskazana nawet pod koniec III trymestru. Jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia. Przede wszystkim należy unikać intensywnego wysiłku, dynamiczny ruchów, podskoków i czynności wywołujących silne wstrząsy. 

To, czy w ciąży można jeździć na rowerze, czy też nie, zależy od: 

 • przebiegu ciąży, 
 • samopoczucia kobiety, 
 • opinii lekarza prowadzącego, 
 • ogólnej sprawności fizycznej przyszłej mamy.
Kasia Zielińska w ciąży na rowerze, źródło: instagram Katarzyny Zielińskiej

Jazda na rowerze w I, II i III trymestrze ciąży

Ciąża i rower mogą iść ze sobą w parze, jednak trzeba zachować dużą ostrożność. Jak wiadomo, organizm przyszłej mamy wymaga specjalnego traktowania, co dotyczy nie tylko zbilansowanej diety, ale również zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa w życiu codziennym i podczas uprawiania aktywności fizycznej. 

Rower w ciąży rekomendowany jest raczej w I trymestrze, kiedy brzuch nie zmienił jeszcze mocno swojego rozmiaru, a kobieta ma pełną sprawność fizyczną i kontrolę nad swoim ciałem. Warto jednak wspomnieć, że ciąża nie jest odpowiednim czasem na próbowanie nowych dyscyplin.

Jeśli do tej pory nie jeździłaś na rowerze, lepiej nie zaczynaj przygody z tą aktywnością w trakcie oczekiwania na dziecko.

Jeżeli otrzymasz zielone światło od lekarza prowadzącego ciążę i zdecydujesz się na rower, pamiętaj o kilku ważnych zasadach: 

 1. Wybierz miejską damkę lub rower trekkingowy. Ważne jest to, aby jazda odbywała się w pozycji z wyprostowanymi plecami. Dzięki temu zmniejszy się nacisk na brzuch, a do tego łatwiej będzie Ci oddychać. 
 2. Poruszaj się tylko po płaskim terenie. Wyboiste ścieżki czy drogi leśne nie są bezpieczne ze względu na wstrząsy i większe ryzyko upadku. 
 3. Pilnuj swojego tętna – nie powinno ono przekraczać 140 uderzeń na minutę.
 4. Na przejażdżkę zabieraj ze sobą wodę i regularnie się nawadniaj. 
 5. Unikaj jazdy na rowerze w upalne dni.  
 6. Jeśli podczas jazdy źle się poczujesz, natychmiast zejdź z roweru i powiadom kogoś. Na wycieczki rowerowe w ciąży najlepiej wybierać się z drugą osobą. 
 7. Nie zapomnij o kasku!
na rower w ciąży

A co z II i III trymestrem? Czy w ciąży można jeździć na rowerze, jeśli termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kolarstwo rekreacyjne nie jest kategorycznie zakazane w zaawansowanej ciąży, jednak raczej odradza się podejmowania tej aktywności ze względu na ryzyko upadku. Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości, a do tego ogranicza ruchy. Przyszła mama nie jest więc w pełni sprawna, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdarzy się coś złego.  

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży 

Rowerek stacjonarny w ciąży to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kolarstwa w II i III trymestrze. Płód nie jest narażony na wstrząsy i nie ma ryzyka niebezpiecznego upadku. Jednocześnie taka forma ruchu poprawia wydolność krążeniowo-oddechową i niesie za sobą niemal takie same korzyści, jak tradycyjne kolarstwo. 

Czy w ciąży można jeździć na rowerze stacjonarnym bez obaw? Tak, jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza prowadzącego i jeśli zachowasz środki ostrożności. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy odpowiednio ustawić siodełko i kierownicę (plecy powinny być proste), a także pilnować tętna – tak samo, jak w przypadku jazdy na rowerze na zewnątrz. 


zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego, innowacyjna forma żelaza
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników

Co zamiast jazdy na rowerze w ciąży?

Odpowiedź na pytanie: „Czy w ciąży można jeździć na rowerze?” nie jest jednoznaczna. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana w większości przypadków, ale nie każda przyszła mama może pozwolić sobie na uprawianie kolarstwa. Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży to: 

 • krwawienie z dróg rodnych, 
 • ciąża mnoga, 
 • ciąża zagrożona lub wysokiego ryzyka, 
 • częste omdlenia i ogólne złe samopoczucie, 
 • krwiaki na macicy, 
 • wcześniejsze poronienia. 

Jaką dyscyplinę można uprawiać zamiast kolarstwa? Aktywności rekomendowane dla przyszłych mam to przede wszystkim spacery, pilates, joga (pod warunkiem że ćwiczenia będą dopasowane do stanu fizjologicznego przyszłej mamy), a także pływanie. W ostatnim przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ze względu na większe ryzyko infekcji intymnych. 

Pamiętaj też, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Może zainteresować Cię także: Prawa mamy w czasie porodu i pobytu w szpitalu w świetle Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej


Torbe, D., Torbe, A., & Ćwiek, D. (2013). Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu. Nowa Med, 4, 174-9

Instagram Kasi Zielińskiej