Zacznij zawczasu!
Jak pokazują badania, programowanie żywieniowe zaczyna się już podczas ciąży. Oznacza to, że dzieci mam, których dieta w okresie ciąży była bogata w owoce, warzywa i inne nieprzetworzone składniki, będą bardziej skłonne do sięgania po zdrowe jedzenie niż te, których mamy odżywiały się niezdrowo. Nie bez znaczenia jest również kolejność wprowadzania produktów do jadłospisu dziecka podczas rozszerzania diety. Warto zacząć od warzyw, a słodkie owoce podawać dopiero wtedy, gdy maluch zapozna się już z bardziej wytrawnymi smakami.
Nie martw się jednak, jeśli na początku popełnisz błąd. Dzięki zaangażowaniu i konsekwencji, możesz nauczyć swoje dziecko jeść warzywa również wtedy, kiedy jest już nieco starsze!
Dawaj przykład!
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Najpierw musisz zachęcić siebie! Dzieci naśladują to, co robią ich rodzice. Jeśli Twój maluch będzie widział, że regularnie sięgasz po nieprzetworzone produkty i czerpiesz radość ze zdrowego jedzenia, większa szansa na to, że sam również poprosi o takie same posiłki.
Angażuj dziecko w przygotowywanie posiłków!
Wspólne przygotowywanie posiłków to świetny sposób na to, by oswoić dziecko z różnorakimi kształtami, kolorami i teksturami warzyw. W zależności od jego wieku, możesz pozwolić mu obierać je za pomocą bezpiecznego noża, wymieszać składniki na sałatkę czy chociażby umyć je pod bieżącą wodą.
Nie oszukuj!
Zawsze opowiadaj dziecku, co znajduje się na jego talerzu i mów prawdę. Nie próbuj „przemycać” produktów, których nie chce jeść. Raz utracone zaufanie bardzo trudno jest odbudować, a jeśli podstęp wyjdzie na jaw, Twoje dziecko może na długo stracić chęć do próbowania nowych rzeczy.
Pobudź swoją kreatywność!
Zwykłej zupie brokułowej zdecydowanie brakuje polotu. Jeśli jednak tę samą potrawę nazwiesz imieniem słynnego ogra z bajki, natychmiast zwiększysz jej atrakcyjność w oczach swojego dziecka. Zaserwuj mu „jednorożcowy krem” zamiast chłodnika z botwinki i „to, co królik Bugs lubi najbardziej” zamiast nudnej marchewki. Zadbaj też o to, by jedzenie, które podajesz swojemu maluchowi było jak najbardziej różnorodne i kolorowe i pamiętaj, że dzieci, tak samo jak dorośli, jedzą oczami, dlatego przyłóż się do estetyki podawanych potraw.
Nie nagradzaj dziecka słodyczami!
Stosowanie słodyczy jako nagród za dobre zachowanie czy wyniki w nauce to poważny błąd, który często popełniają młodzi rodzice. Taki schemat uczy dziecko, że słodycze są czymś pożądanym, o co warto się starać, a zdrowe, nieprzetworzone posiłki – czymś powszechnym i mniej wartościowym. Badania pokazują, że dorośli, którzy jako dzieci byli nagradzani słodyczami, mają większe predyspozycje do tego, by sięgać po nie, żeby pocieszyć się i poprawić sobie humor. Zbyt duża ilość cukru w diecie dziecka może także osłabić odczuwanie przez nie mniej intensywnych smaków świeżych warzyw, przez co będzie jeszcze mniej skore do wybierania zdrowych posiłków.
Sposobów na to, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, jest wiele. Najlepiej zrobisz łącząc je wszystkie i sprawdzając, co w przypadku Twojej pociechy sprawdzi się najlepiej. Jeśli problem jest naprawdę poważny, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychodietetyka dziecięcego. Jeśli pomimo starań, Twoje dziecko nie spożywa minimalnej zalecanej ilości warzyw i owoców, możesz rozważyć włączenie dodatkowej suplementacji, która pomoże uzupełnić jego dietę w niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy i minerały.