Почнемо з того, чому варто вакцинуватися від covid-19?

Щеплення – ефективний спосіб боротьби з covid-19. Вони можуть допомогти знизити рівень серйозних захворювань і смертності, обмежити подальше поширення хвороби та потенційно досягти популяційного імунітету. 

З якого віку в Польщі можна робити щеплення дітям від COVID-19?

У Польщі програма вакцинації від COVID-19 наразі охоплює дітей віком від 5 років. Педіатричні пацієнти можуть отримати один із двох типів вакцин: Comirnaty, мРНК-вакцину Pfizer-BioNTech, у дозі, призначеній для дітей – 10 мікрограмів (після 5 років на день вакцинації) або Spikevax, вакцину Moderna, на доза 50 мікрограмів (після досягнення 6 років на дату вакцинації).

Обидві вакцини слід вводити по 2 дози (крім дітей з імунодефіцитом, яким необхідно вводити 3 дози). Бустерну дозу Comirnata вводять через 3 тижні після першої дози. Однак при застосуванні Spikevax інтервал між 1-м і 2-м щепленнями має становити 28 днів. 

  • 2 доза вакцини Comirnata – через 3 тижні після 1 дози,
  • 2 доза вакцини Спайкевакс – через 28 днів після 1 дози.

Важливо приймати обидві дози відповідно до призначення, без необґрунтованого подовження інтервалу між 1-ю та 2-ю дозами. В одній оглядовій статті, яку я проаналізував, повідомлялося, що мРНК-вакцини були ефективнішими на понад 90% після другої дози в клінічних випробуваннях у дітей віком 5-17 років.

szczepienia i ochrona dzieci prze covid-19

Чи захищає вакцинація дітей від інфекції SARS-CoV-2 і як вона працює?

Основна мета вакцинації – запобігти важким захворюванням та смерті від COVID-19. Сама вакцина забезпечує обмежений захист від інфекції SARS-CoV-2.

Варто знати, що вакцина після введення не може бути джерелом зараження коронавірусом, оскільки мРНК-вакцини (як Pfizer, так і Moderna) не містять вірусу чи його фрагментів, а лише генетичну інформацію (мРНК). Саме на цій основі у вакцинованої людини виробляється білок S, який сильно стимулює організм створювати імунітет у вигляді антитіл і стимулювати відповідні клітини, що беруть участь у захисті від вірусу.

Які є протипоказання для щеплення дитини від COVID-19?

Протипоказання до щеплення від covid-19 у дітей не відрізняються від таких у дорослих. Це генералізована важка алергічна реакція негайного типу (включаючи анафілактичну реакцію) на раніше введену дозу або гіперчутливість до будь-якого компонента вакцини.

Якщо дитина перенесла COVID-19, вона може отримати вакцину не раніше ніж через 30 днів після позитивного результату, незалежно від того, яку дозу вакцини буде прийнято. Крім того, немає рекомендацій щодо інтервалу між введенням вакцини від COVID-19 та іншими щепленнями.

Які можливі побічні ефекти вакцини проти COVID-19?

Поширеними побічними ефектами після введення вакцини проти вірусу SARS-CoV-2 є біль у місці ін’єкції, лихоманка, головний біль, кашель, втома та біль у м’язах. У деяких клінічних випробуваннях повідомлялося про серйозні побічні ефекти, але більшість з них не були пов’язані з вакцинацією.

Після другої дози вакцини повідомляється про більше побічних ефектів, ніж після першої дози.

Чому варто вакцинувати нашу дитину?

Хоча тяжкий перебіг коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 у дітей не є поширеним явищем, а covid-19 у цій віковій групі зазвичай протікає легко або помірно тяжко, педіатричний запальний мультисистемний синдром все частіше діагностується внаслідок SARS-CoV. -2 інфекція, яка може мати серйозні наслідки для здоров’я нашої дитини. 

Дізнайтеся більше: мультисистемний запальний синдром, пов’язаний з COVID-19, що вам потрібно знати про нього? 

Згідно з попередніми дослідженнями, вакцинація проти covid-19 запобігає виникненню PIMS з ефективністю понад 90%. Це означає, що вакцинація може допомогти захистити нашу дитину не лише від тяжкого перебігу COVID-19 і смерті від COVID-19, а й від ускладнення у вигляді PIMS-TS.