Чому сверблять очі, або чи це алергічний кон’юнктивіт?

Сверблячка в очах може свідчити про алергічний кон’юнктивіт, але, звичайно, це не обов’язково. Цей симптом пов’язаний з різними захворюваннями, тому перед початком лікування слід упевнитися, з чим ми маємо справу. Синдром сухого ока є поширеним станом – це відбувається, коли око виробляє занадто мало сльози, залишаючи рогівку незахищеною. Подразнення нервових волокон викликає свербіж, якому можна запобігти, наприклад, за допомогою зволожуючих крапель, що продаються без рецепта.

Свербіж і біль в оці також можуть бути симптомами бактеріальної або вірусної інфекції. На відміну від алергічного кон’юнктивіту, вони можуть вражати лише одне око, якщо інфекція не поширюється. Якщо у вас кон’юнктивіт, викликаний бактеріями або вірусами, необхідно звернутися до офтальмолога і використовувати протизапальні очні краплі. Правильна діагностика є основою ефективного лікування – бактеріальний кон’юнктивіт лікують антибіотиками, а при вірусному – віруліцидні та віростатичні препарати або сильнодіючі глюкокортикостероїди. В обох випадках ці засоби відпускаються тільки за рецептом.

Сверблячка не обов’язково означає, що ви хворі, або це може свідчити про наявність стороннього тіла в оці, і в цьому випадку проблемний предмет слід обережно видалити. Якщо він невеликий і нешкідливий, ви можете зробити це самостійно, інакше вам доведеться звернутися до фахівця.

Незалежно від причини свербежу, не тріть очі, оскільки це може посилити симптоми – так мікроби потрапляють зі шкіри в око, і якщо в оці є стороннє тіло, ви можете пошкодити рогівку. Не терти очі – одна з немедикаментозних рекомендацій, які виникають при лікуванні всіх проблем, пов’язаних з сверблячкою в очах.

Незвичайним випадком кон’юнктивіту є інфекція у новонароджених, викликана інфекуванням під час пологів. Це може бути викликано хламідіозом, гонореєю або ВПГ.

Дізнайтеся більше: Як видалити стороннє тіло в оці, вусі, носі?

Як виглядає алергічний кон’юнктивіт?

Алергічний кон’юнктивіт характеризується почервонінням очей у поєднанні з сверблячкою і набряком. Це поширене захворювання – за оцінками, воно може вражати 25-28% дітей і 15-45% усього населення. Зазвичай це пов’язано з алергічним ринітом (АР), також може бути пов’язано з астмою, кропив’янкою, висипом або атопічним дерматитом.

dziecko zakrywa oczy

Симптоми, які вказують на алергічний кон’юнктивіт:

  • свербіж очей
  • печія очей
  • почервоніння очей
  • набряк повік
  • набряк кон’юнктиви
  • сльозогінність
  • чутливість до світла,
  • світлобоязнь (гостра стадія).

Алергічний кон’юнктивіт зазвичай вражає обидва ока – якщо алергеном є пилок або пилові кліщі. Якщо причиною захворювання є алергія на лупу або інший сильний алерген, який потрапив в око, може статися так, що симптоми з’являться тільки в одному оці – в тому числі в оці, яке контактувало з шерстю або іншою речовиною.

Алергічний кон’юнктивіт – захворювання, яке стає все більш поширеним. Хоча це може здатися незначною проблемою, вона може призвести до значного погіршення якості життя, а в крайніх випадках навіть до часткової сліпоти.

Існує чотири типи алергічного кон’юнктивіту:

  • гострий – при реакції на високу концентрацію алергену, наприклад, шерсть тварин, ліки, пилок.
  • періодичний (також відомий як сезонний) – реакція на сезонний алерген, наприклад, пилок трав, дерев,
  • стійкий (також відомий як цілорічний) – реакція на цілорічні алергени, наприклад цвіль, кліщі,
  • професійний – як реакція на алергени, алерген або подразники, присутні на робочому місці, наприклад, холодне і сухе повітря, дим, пари хлору, фарби або розчинники, також виникає при тривалій роботі за комп’ютером.

Як лікувати алергічний кон’юнктивіт у дітей і дорослих?

При лікуванні алергії необхідно враховувати симптоми всіх органів. Необхідно буде підібрати відповідні антигістамінні препарати. Додаткове полегшення принесуть очні краплі від алергії, такі як Алектіон – вони знімуть фізичні симптоми, особливо свербіж.

Алергічний кон’юнктивіт найчастіше діагностується на підставі симптомів, і для підтвердження алергії також можуть бути проведені шкірні проби. Основа терапії полягає в тому, щоб максимально уникати контакту з алергеном. Як частина немедикаментозного лікування, прохолодні компреси на повіки та використання безрецептурних препаратів, наприклад, ізотонічних сольових розчинів або т.зв. штучні сльози.

При медикаментозному лікуванні використовують антигістамінні препарати – при тривалому застосуванні вони можуть викликати синдром сухого ока, тому їх варто поєднувати з сольовими розчинами з ектоїном, що володіють зволожуючими властивостями. Якщо алергічний кон’юнктивіт поєднується з алергічним ринітом, рекомендується застосування назальних глюкокортикоїдів. У разі хронічного алергічного кон’юнктивіту можна застосовувати алергенну імунотерапію, тобто десенсибілізацію.

Читайте також: Десенсибілізація дітей – чи є сенс?

Безрецептурні очні краплі від алергії

При легкому перебігу алергічного кон’юнктивіту можна застосовувати краплі без призначення лікаря. Очні краплі від алергії можуть містити такі речовини:

  • ектоїн – природна молекула, яка захищає клітини від впливу шкідливих факторів, заспокоює запалення і стабілізує клітинні мембрани,
  • натрію кромоглікат – антигістамінний і протиалергічний засіб, також має протиастматичні і антианафілактичні властивості,
  • тетризолін – препарат з групи симпатоміметиків, заспокоює подразнення, викликані контактом з алергеном, а також з косметикою, димом, пилом або контактними лінзами,
  • азеластин – антигістамінний і протиалергічний препарат, зменшує масштаби запальної реакції,
  • маніт – знімає набряклість,
  • гіпромелоза – зволожує, компонент препаратів штучної сльози,
  • гіалуронова кислота – зволожує,
  • алое – зволожує,
  • гліцерин – зволожує,
  • декспантенол – спиртовий аналог пантотенової кислоти – прискорює регенерацію клітин.

Вибираючи краплі від кон’юнктивіту, варто зупинитися на тих, які поєднують в собі більше одного з перерахованих вище інгредієнтів. На додаток до домашніх засобів від алергічного кон’юнктивіту промивайте очі ромашкою або фізіологічним розчином, утримайтеся від носіння контактних лінз і уникайте макіяжу.

Краплі від запалення очей за рецептом

Якщо безрецептурних крапель виявиться недостатньо, необхідна консультація лікаря та медикаментозне лікування.

У фармакологічному лікуванні алергічного кон’юнктивіту використовується широкий спектр рецептурних препаратів, особливо протизапальні очні краплі. Вони включають, серед інших антигістамінні та глюкокортикостероїди.

Найбільш поширеними і ефективними є:

  • олопатадин – антигістамінний і протиалергічний препарат – зменшує запальну реакцію, знімає набряклість і свербіж
  • емедастин – антигістамінний засіб – зменшує запальну реакцію, знімає набряк, свербіж і почервоніння,
  • дексаметазон – глюкокортикостероїд – має протизапальні та протиалергічні властивості, знімає набряк і свербіж, через можливих побічних ефектів застосовувати лише в крайньому випадку,
  • Фторметолон – глюкокортикостероїд – має протизапальні та протиалергічні властивості, знімає набряк і свербіж, через можливих побічних ефектів застосовувати лише в крайньому випадку,
  • лотепреднол – глюкокортикостероїд – має протизапальні та протиалергічні властивості, знімає набряк і свербіж, через можливих побічних ефектів застосовувати лише в крайньому випадку,
  • циклоспорин – імуносупресивний препарат – знижує надмірну реактивність імунної системи при контакті з алергеном або подразником,
  • диклофенак – нестероїдний протизапальний засіб.

Включати один препарат або кілька препаратів одночасно вирішує лікар.

Лікування кон’юнктивіту у дітей засноване на тих же діючих речовинах, що і у дорослих, головна відмінність полягає в іншому дозуванні.

Вас також може зацікавити: 6 питань до дієтолога – харчова алергія у дітей


Beatriz Vidal Villegas, Jose Manuel Benitez-Del-Castillo: Current Knowledge in Allergic Conjunctivitis, Turk Oftalmoloji Dergisi 2021, Vol. 51, Issue 1, p. 45-54. 

Benjamín Zepeda Ortega, Miguel Angel Rosas Vargas, Fernando Mitsutoshi Ito Tsuchiya, Blanca Estela del Río Navarro, Juan José Luis Sienra Monge: Allergic conjunctivitis in children, Rev Allerg Mex 2007, Vol. 54, nr 5, p. 41-53.

Mark B. Alebson: Allergic conjunctivitis: Update on pathophysiology and prospects for future treatment, Rhinitis, Sinusitis and Ocular Diseases 2005, Vol. 115, Issue 1, P118-122.