roztwór do inhalacji, który redukuje stany zapalne dróg oddechowych
chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych
rozrzedza gęsty śluz ułatwiając odkrztuszanie
zapobiega objawom alergii wziewnej
synergiczne działanie ektoiny oraz soli morskiej

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectodose. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu odechowego - w astmie alergicznej i niealergiczna, zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Czym właściwie jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to powtarzające się objawy pojawiające się po spożyciu określonych pokarmów. Występuje wyłącznie u podatnych na nią ludzi, a za reakcję odpowiadają mechanizmy układu odpornościowego. Objawy mogą wywołać nawet niewielkie ilości alergizującego pokarmu. Szacuje się, że alergia występuje u 4-8% dzieci.

Dowiedz się więcej: Skaza białkowa u dziecka

Jakie alergie pokarmowe występują najczęściej u dzieci?

Najczęstszymi alergenami uczulającymi dzieci są mleko krowie, jajka i orzechy, ale tak naprawdę alergię może wywołać każde białko. Alergia na białka mleka krowiego dotyczy 2-3% dzieci do 3. roku życia i jest najczęściej występującą alergią pokarmową u maluchów. Jeśli chodzi o alergię na jajka, częściej uczula białko niż żółtko, jednak pocieszające jest, że z wiekiem alergia ta staje się rzadsza. Alergia na orzechy jest niebezpieczna z tego względu, że w niektórych przypadkach już sam zapach czy dotknięcie orzecha może powodować niepożądaną reakcję.

orzechy, czyli alergeny pokarmowe

Czy zawsze konieczne jest wykluczenie z diety alergenu, czy wystarczy go tylko ograniczyć?

Niezbędne jest wykluczenie z diety wszystkich produktów zawierających alergen. Wiąże się to z tym, że należy czytać etykiety produktów spożywczych, bo w niektórych przypadkach nawet śladowa ilość alergizującego składnika może wywołać niepożądane objawy. Przykładowo, nawet jeśli wydaje się nam na pierwszy rzut oka, że produkt nie zawiera orzechów, a nasze dziecko jest na nie uczulone – sprawdźmy skład, aby zapobiec ewentualnej nieprawidłowej reakcji anafilaktycznej, wysypce czy bólom brzucha.

Czy dietę dla małego alergika zawsze powinien ułożyć specjalista?

Według mnie warto przynajmniej zgłosić się na konsultację do dietetyka, który podpowie jakich produktów unikać, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jak komponować jadłospis, aby zapobiec ewentualnym niedoborom pokarmowym. Dieta eliminacyjna często jest trudna do zbilansowania na własną rękę. Nadrzędną zasadą w diecie alergika jest to, aby eliminowany składnik zastąpić takim, który jest dobrze tolerowany i ma podobną wartość odżywczą. Na przykład, jeśli musimy zrezygnować z mleka krowiego, zastąpmy je napojem sojowym wzbogacanym w wapń i witaminę D. W zbilansowaniu jadłospisu pomoże dietetyk, który specjalizuje się w dietach eliminacyjnych.

Czy alergię można wyleczyć? A może po pewnym czasie minie sama?

Mówi się o tym, że dziecko może z alergii wyrosnąć, jednak nie ma podanego granicznego wieku, po którym nie obserwuje się już objawów. Jeśli chodzi o alergię na białka mleka krowiego, to już co drugie dziecko osiąga tolerancję na ten składnik przed 8. rokiem życia. Ważna jest stała obserwacja objawów, gdyż wczesne odkrycie, że dziecko już wyrosło z alergii, pomoże uniknąć niepotrzebnego przedłużania restrykcyjnej diety eliminacyjnej.

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że nie może jeść niektórych produktów, a pyszny tort, którym zajadają się jego rówieśnicy, może mu zaszkodzić?

Dzieci, które mają wyraźne objawy kliniczne (biegunki, świąd, wypryski itp.) zazwyczaj są świadome, że pewnych produktów nie powinny spożywać, ponieważ źle się po nich czują. Jednak gdy dziecko nie do końca rozumie, jak bardzo sytuacja jest poważna, porozmawiajmy z nim na temat jego alergii. Nie powinna ona wykluczać dziecka ze społeczeństwa. Bardzo możliwe, że za jakiś czas minie, więc to tylko okres przejściowy. Jeśli jest taka możliwość, przygotujmy na spotkania z przyjaciółmi dania, które są bezpieczne dla naszego dziecka. Informujmy też innych rodziców, czego nasze dziecko nie może spożywać z uwagi na alergię. Bardzo pomocne są również książki z historyjkami dla dzieci, w których mowa o tym, że alergia nie jest taka straszna i inne dzieci również się z nią zmagają. Pomaga to oswoić termin alergii i spokojniej przetrwać czas eliminacji pokarmowych.

Może zaciekawić Cię także: Alergia skórna u dziecka – słoneczna, kontaktowa czy pokarmowa?