Амброзія – алергічна влітку, але також і в жовтні
Інгаляційна алергія на пилок амброзії останнім часом стала серйозною проблемою для здоров’я. Пилок амброзії має високий алергенний потенціал в кінці літа та восени. Найчастішими симптомами підвищеної чутливості до пилку амброзії є риніт, астма та алергічний кон’юнктивіт. Набагато рідше він викликає шкірні симптоми.
Протягом багатьох років алергія на амброзію була проблемою для жителів Північної Америки. Саме там вона природно виступала. На жаль, через глобалізацію у 1960-х роках вона дійшла до Західної Європи, а також до Польщі кілька десятків років тому.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Частота алергії на пилок амброзії залежить від країни. Середньоєвропейський показник становить 14% з яких в Угорщині аж 54% населення має алергію на амброзію, а в Італії лише 3,5%. Вчені прогнозують, що різке збільшення кількості людей з алергією на пилок амброзії може лягти величезним тягарем на витрати на охорону здоров’я в Європі.
Амброзія – це рослина з сімейства айстрових. Невибаглива і швидко росте. Вона стійка до багатьох зовнішніх факторів, а її насіння може пережити несприятливий час навіть на протязі кілька років. Оскільки для життя їй не потрібно багато, вона рясно росте на узбіччях доріг, пустирях, будівельних майданчиках, пасовищах і поблизу залізничних колій.
Пік сезону пилку амброзії припадає на рубіж серпня і вересня. Тоді вивільняється справді велика кількість пилкових зерен, які розносяться вітром на великі відстані. В одному грамі пилку амброзії міститься від 30 до 35 мільйонів пилкових зерен. Важливо, що одна рослина амброзії може випускати до мільярда зерен пилку за сезон! Помітні симптоми пилку амброзії присутні вже при концентрації пилку від 5 до 20 зерен на квадратний метр. У жовтні, а точніше в першій половині, концентрація пилку амброзії невисока, а то й низька.
Цікаво, що амброзія вже багато років використовується в народній медицині. Своєю популярністю в народній медицині амброзія зобов’язана сесквітерпеновим лактонам. Ці вторинні метаболіти, виявлені в багатьох вищих рослинах, мають протизапальну, протипухлинну, протипаразитарну, болезаспокійливу, противірусну та бактеріостатичну дію.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Кількість людей з алергією на пилок амброзії постійно зростає. Також зростає відсоток людей, у яких пилок амброзії призвів до астми. Цілих 40 відсотків пацієнти з підвищеною чутливістю до амброзії мають астму.
Читайте також: Алергія на пилок під час вагітності
Що ще викликає сенсибілізацію в жовтні? Золотарник
Золотарник, як і амброзія, відноситься до сімейства айстрових. У народній медицині його називали золотою паличкою. Його цінували за його протизапальні, противірусні, антикоагулянтні, в’яжучі, сечогінні та антибактеріальні властивості (завдяки присутнім у ньому сесквітерпеновим актонам). Він родючий, йому не заважають ні бідні ґрунти, ні складні умови. Росте на узбіччях доріг, коліях, болотах, сільськогосподарських пустирях і пасовищах.
Його часто вважають бур’яном. Однак деякі сорти продаються як садові рослини. Слід врахувати, що його жовті квіти є одними з найкрасивіших осінніх квітів.
Золотарник відноситься до того ж сімейства алергенів, що і амброзія. Однак, на відміну від амброзії, золотарник не є вітрозапильною рослиною. Запилюється комахами. Тому він не виділяє дуже велику кількість пилку в повітря.
Цвіте золотарник з липня по жовтень, а насіння його дозріває з серпня по жовтень.
Артемізія восени також викликає алергію
Артемізія (полин) також є осіннім кошмаром алергіків. У когось її назва викликає неприємні асоціації з сінною лихоманкою і першінням у горлі, а комусь вона досить мила. Чому Полин також називають дівочою травою, собачою рутою, абсентом і вермутом, а з його листя роблять популярну зелену настоянку. Артемізія також цінувалася в природній медицині за її протизапальні, протимікробні та протидіабетичні властивості.
Смак і властивості абсенту не підсолодять життя алергікам. Не тільки тому, що алкоголь, отриманий з полину, має гіркуватий присмак, а й тому, що полин виробляє дуже велику кількість високо алергенного пилку, що переноситься вітром. В осінній сезон пилок полину є основною причиною алергічних реакцій в Європі.
Найчастішими симптомами підвищеної чутливості до пилку полину є:
- алергічний риніт,
- кон’юнктивіт,
- опухлий язик,
- астма (хрипи, задишка, епізоди кашлю).
Полин також може викликати шкірну реакцію (найчастіше у вигляді горбкуватого червоного висипу, що свербить).
Артемізія дуже невибаглива рослина. Посів простий і не потребує родючого ґрунту. Часто росте на перелогах, берегах річок і пасовищах. Час пилку полину залежить від географічного положення і триває з травня по жовтень. Його пік у Польщі припадає на третю декаду липня та першу половину серпня.
У випадку з полином можлива перехресна реакція з вільхою, березою, ялівцем, амброзією, оливою і гусячою лапкою.
У жовтні також спостерігається невелика концентрація пилку кропиви, щавлю, подорожника та лободи.
Спори мікроскопічних грибів
Осінь – пора грибів. Проте про компанію та пошуки мікроскопічних грибів ніхто не мріє. Спори мікроскопічних грибків вражають алергіків з червня. Не здаються і в жовтні. Вони активізуються восени. Концентрація спор починає втрачати силу лише після середини жовтня.
- Найчастішою причиною алергії на плісняву вважаються гриби Cladosporium. Вони вважаються сезонною пліснявою на відкритому повітрі (зустрічаються по всьому світу в основному на рослинах, ґрунті та їжі), але вони можуть «гніздитися» і в приміщенні. Cladosporium є одним з трьох найпоширеніших повітряно-крапельних грибів. Цей гриб може приймати різні кольори: оливково-коричневий, бурий, палевий і сірий. Найбільше вироблення спор відбувається в другій половині дня, тому алергікам варто обмежити перебування на свіжому повітрі в цей час. Контакт зі спорами Cladosporium викликає шкірну реакцію у 42% маленьких дітей, які мають алергію на нього. Загальними симптомами алергії також є: сінна лихоманка, набряк слизової оболонки носа, кашель, бронхіальна астма і хрипи.
- Восени людям, які борються з полінозом, також ускладнюють життя спори мікроскопічних грибів виду Alternaria. Це також різновид зовнішньої плісняви, яка, на жаль, також може колонізувати внутрішні приміщення. Пік розповсюдження спор Alternaria припадає на початок осені. Найбільшу їх концентрацію можна спостерігати (і відчувати) у теплі вітряні дні. Контакт алергії зі спорами зазвичай призводить до підвищеної чутливості верхніх і нижніх дихальних шляхів, астми та алергічного грибкового синуситу.
Кліщі восени
Кліщі домашнього пилу визивають інгаляційну алергію цілий рік. Однак найбільше неприємностей вони приносять в осінньо-зимовий період. Чому це відбувається? Осіння мряка сприяє сидінню вдома. Холод на вулиці також означає, що кімнати набагато менше провітрюються.
Пилові кліщі живуть по всьому світу, за винятком Антарктиди. У наших домівках вони почуваються як вдома, тому що люблять температуру від 20 до 20 градусів за Цельсієм і вологість повітря на рівні 70-80 відсотків. Вони харчуються епідермісом, який щодня втрачають всі домочадці. В основному вони живуть на килимах, подушках, пухових ковдрах, плюшевих іграшках і м’яких меблях, тому що там відшарована шкіра проникає глибоко і її важко видалити. У середньому доросла людина втрачає приблизно 1,5 грама епідермісу щодня. Цієї кількості достатньо, щоб прогодувати мільйон кліщів!
Найчастіше сенсибілізація виникає не стільки на самих кліщів, скільки на їх фекалії. Найпоширенішими симптомами алергії на пилового кліща є чхання, свербіж, почервоніння або сльозотеча в очах, закладеність носа, печіння в горлі, свербіж шкіри та кашель. Астма також не рідкість.
Як боротися з алергією восени?
Боротися з симптомами алергії непросто, особливо якщо ми не хочемо використовувати ліки (лікарі найчастіше призначають антигістамінні препарати та кортикостероїди). Один із способів звести до мінімуму алергічні реакції – уникати контакту з алергенами.
Краще не перебувати на вулиці в періоди підвищеної запиленості, якомога частіше провітрювати квартири і регулярно в них проводити прибирання. Ще один спосіб лікування інгаляційної алергії восени — часте промивання обличчя водою, а очей сольовим розчином (NaCl 0,9%). Також рекомендується систематично прати одяг при високій температурі. Деякі люди рекомендують використовувати вдома очищувачі повітря.
Жовтень — це кінець тривалого періоду пилку або спор у повітрі. Протягом кількох тижнів алергіки зможуть відпочити від них. На жаль, взимку алергіки все ще будуть страждати від кліщів домашнього пилу, кімнатних грибків або шерсті тварин. Подобається вам зима чи ні, але відсутність хмари пилку в повітрі є важливим плюсом найхолоднішої пори року.
Вас також може зацікавити: Ектоін – очні краплі. Коли їх використовувати і навіщо?