NEBU-DOSE BABY (1,5% NaCl)
do stosowania w terapii inhalacyjnej u dzieci
od pierwszych dni życia
bezpieczny dla kobiet w ciąży i niemowląt
łagodzi objawy przeziębienia przebiegającego z mokrym kaszlem
udrażnia i oczyszcza nos z gęstego kataru utrudniającego oddychanie

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose BABY. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Jak objawia się alergia na pyłki w ciąży?

Objawy alergii na pyłki (pyłkowicy) w ciąży są takie same, jak u innych osób. Jednak w tym czasie mogą się nasilić lub też wyciszyć (w przypadku kobiet, u których zdiagnozowano alergię wcześniej). 

Typowe objawy pyłkowicy:

  • napady kichania, 
  • wodnisty katar, 
  • uczucie swędzenia i drapania w gardle, 
  • łzawienie i pieczenie oczu, 
  • kaszel, 
  • świszczący oddech. 

Alergia wziewna w ciąży co prawda nie zagraża życiu dziecka i matki, jeśli towarzyszą jej wyłącznie wymienione wyżej objawy. Jednak nie można jej bagatelizować, ponieważ nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Z tego względu warto skonsultować ją z lekarzem. 

drobne kwiaty

Jakie leki na alergię wziewną w ciąży?

Alergia na pyłki w ciąży jest bardzo uciążliwa. Do typowych objawów ciążowych takich jak mdłości, bóle stawów, migrena i ogólny dyskomfort dochodzą jeszcze dolegliwości związane z reakcją alergiczną. Wszystko to sprawia, że czas oczekiwania na dziecko staje się dla przyszłej mamy bardzo nieprzyjemny.

Z tego względu w wielu przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Jaki lek na alergię w ciąży najlepiej stosować? 

Uczulenie na pyłki najczęściej leczy się za pomocą preparatów antyhistaminowych, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla przyszłych mam. Co więc zrobić w przypadku alergii na pyłki w ciąży? Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub alergologiem, który dobierze metodę leczenia odpowiednią do potrzeb pacjentki i jej stanu fizjologicznego. 

Substancją, którą często stosuje się w leczeniu alergii wziewnych i która jednocześnie uznawana jest za bezpieczną dla przyszłych mam, jest ektoina. To organiczny związek chemiczny, produkowany naturalnie przez kilka gatunków bakterii. Wykazuje właściwości ochronne w stosunku do komórek w organizmie, dlatego często wykorzystuje się go do produkcji preparatów przeciwalergicznych, takich jak krople do oczu, spray do nosa oraz roztworów do inhalacji. 

Teoretycznie ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania ektoiny, jednak w tym czasie zalecana jest szczególna ostrożność, dlatego warto skonsultować z lekarzem przyjmowanie wszystkich środków aptecznych, nawet tych dostępnych bez recepty.  

Jak sobie radzić z alergią na pyłki w ciąży?

Niestety, nawet jeśli dotychczas nie zmagałaś się alergią wziewną, może się ona pojawić w trakcie ciąży. Spowodowane jest to zmianami w organizmie, zwłaszcza w układzie immunologicznym i poziomie hormonów. Nie można zatem mieć pewności, że reakcja alergiczna nie pojawi się w trakcie oczekiwania na dziecko. Jednak jeśli już się pojawi, można podjąć działania, które nieco złagodzą jej objawy. 

Oprócz stosowania leczenia objawowego, istotne jest unikanie alergenów. Jeśli za problem odpowiadają pyłki roślin, całkowite wyeliminowanie kontaktu w wielu przypadkach jest niemożliwe, jednak mimo wszystko warto korzystać z kalendarza pyleń – w okresie największego pylenia należy ograniczyć wychodzenie na powietrze. 

Jeśli Twój tryb życia i obowiązki nie pozwalają Ci na pozostanie w domu, spróbuj wypracować sobie zdrowe nawyki i stosować się do kilku wskazówek, dzięki którym złagodzisz nieprzyjemne objawy alergii na pyłki, a nawet unikniesz ich całkowicie. Pamiętaj, że unikanie alergenów to bardzo ważny element terapii przeciwalergicznej, zwłaszcza w ciąży, gdy działania w obszarze farmakoterapii są nieco ograniczone.  

Ciąża a alergia na pyłki – porady: 

  1. Po każdym spacerze przemywaj twarz i zmieniaj ubranie. 
  2. Często pierz ubrania i pościel.  
  3. Przed pójściem spać myj włosy (osadzają się na nich pyłki). 
  4. Oczyszczaj nos, aplikuj spray do nosa i wykonuj inhalacje roztworem z ektoiną 
  5. Przemywaj oczy kroplami z ektoiną.
  6. Zakładaj maseczkę i okulary przeciwsłoneczne, gdy wychodzisz na powietrze. 
  7. Nie susz ubrań na zewnątrz. 
  8. Unikaj otwierania okien w mieszkaniu. 
  9. Używaj filtrów powietrza typu HEPA. 
  10. Nie otwieraj okien w trakcie jazdy samochodem. 
  11. Unikaj przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest wysokie (parki, kwiaciarnie, łąki, pola, świeżo skoszone trawniki). 

skuteczny preparat na rozstępy w ciąży
nawilża, wygładza i uelastycznia skórę
zawiera elastynę, kwas hialuronowy, witaminę E, D-panthenol

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Elasti-Q Original. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka powstawania rozstępów. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Simply You Pharmaceuticals a.s.
reklama

Paszkowski J. Alergia pyłkowa. Medycyna rodzinna 1999; 2: 35-40

Sybilski A. J., 2016, Ciąża a choroby alergiczne, Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny,