Біль у горлі у немовлят – причини

Віруси є найчастішою причиною фарингіту у немовлят, особливо:

  • риновіруси,
  • ентеровіруси,
  • аденовіруси,
  • коронавіруси.

Читайте також: Вірус RSV у дітей – що про нього потрібно знати?


Рекомендовано батьками для застосування в інгаляційній терапії у дітей:
з перших днів життя
безпечний для вагітних і немовлят
знімає симптоми застуди при вологому кашлі
очищає і очищає ніс від густого нежитю, що утруднює дихання

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose BABY. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Зазвичай зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, тобто через контакт зі слиною або виділеннями з носової порожнини хворої людини. Хвороба найчастіше нападає в осінньо-зимовий період, коли у дитини знижується імунітет. Важливо також пам’ятати, що у немовлят імунна система не така сильна, як у дорослих. Тому вірусний фарингіт може проявлятися у них навіть кілька разів на рік.

Трохи рідше діти хворіють на ангіну, тобто бактеріальне запалення, викликане стрептококами (Streptococcus pyogenes). Найрідше причиною захворювання є грибкові інфекції.

Немовлята піддаються найбільшому ризику розвитку фарингіту, якщо вони:

  • має закладений ніс і дихає через рот,
  • застуджені і мають знижений імунітет,
  • мають недоліки в харчуванні
  • піддаються впливу сигаретного диму,
  • знаходяться на сухому повітрі.

Симптоми ангіни у немовлят

Як розпізнати фарингіт у немовляти? Симптоми відрізняються в залежності від основного захворювання. Якщо це викликано вірусами, у вашої дитини з’являться такі симптоми, як:

  • біль у горлі,
  • відчуття першіння  в горлі,
  • сухий кашель,
  • нежить,
  • субфебрилітет або лихоманка (нижче 38),
  • почервоніння слизової оболонки горла,
  • захриплість,
  • почервоніла кон’юнктива.

На жаль, крихітна дитина не скаже батькам, що у неї болить горло. Про це може свідчити небажання приймати їжу, плач, дратівливість або засовування пальців у рот.

Зовсім інакше протікає бактеріальний фарингіт у немовляти. Ці захворювання найчастіше супроводжуються такими симптомами як:

  • висока температура (більше 38)
  • збільшені шийні лімфатичні вузли,
  • опухлі мигдалини,
  • жовто-білі відкладення на язиці та мигдалинах,
  • озноб.

Дитина також буде дратівливою, плаксивою, слабкою, може відчувати біль у м’язах і тремтіння. Кашель у пацієнтів не спостерігається, як це буває при вірусному запаленні. Через деякий час до перерахованих симптомів може приєднатися поява гнійно-слизових пробок і клубків у горлі, тоді мова йде про гнійну ангіну.

У дітей бактеріальна інфекція зустрічається рідше, але має більш важкий перебіг і тому більш небезпечна для малюка. Тому при появі характерних симптомів краще звернутися до лікаря. Варто знати, що масивні гнійні пробки можуть утруднити малюкові ковтання слини, а ще гірше – дихання.

Фарингіт у немовлят – лікування

Якщо у немовля є симптоми, що нагадують ангіну, краще проконсультуватися з лікарем. Це пояснюється тим, що курс лікування залежить від основного захворювання. Якщо це викликано бактеріями, необхідно провести антибіотикотерапію.

Слід пам’ятати, що стрептококові інфекції несуть високий ризик небезпечних ускладнень, таких як перитонзіллярний абсцес, середній отит або ревматизм. З цієї причини ігнорувати симптоми не варто. Також дуже важливо повністю вилікувати захворювання. Давайте дитині антибіотики за призначенням лікаря, навіть якщо ви помітите швидке покращення.

При вірусному фарингіті антибіотики не застосовуються. Однак в обох випадках захворювання необхідно лікувати симптоматично. Основу складають знеболюючі, жарознижуючі та протизапальні засоби. Хоча при бактеріальному запаленні потрібно переконатися, що разом з антибіотиком можна приймати інші препарати.

Для цього зазвичай використовуються препарати для місцевого застосування, наприклад, назальні протизапальні краплі або спрей для горла. Їх завдання – зволожити слизову і очистити дихальні шляхи від виділень. Однак такі медичні препарати повинні бути адаптовані до віку дитини, тому варто проконсультуватися з лікарем, навіть якщо ви підозрюєте, що захворювання вірусне.

Існує також багато домашніх засобів від болю в горлі. Деякі використовувалися поколіннями. Хто з нас не лікувався молоком з медом і часником або цибульним сиропом? На жаль, такі методи – хоча й ефективні для дітей старшого віку та дорослих – не призначені для немовлят віком до 12 місяців.

Ліки від болю в горлі у немовляти

Для дорослої людини хвороба менш проблематична. Просто підіть в аптеку і попросіть ліки або препарати від недуги. На жаль, лікування найменших пацієнтів так не виглядає або, принаймні, не повинно виглядати так. Дітям не можна приймати ті ж ліки та медичні вироби, що й дорослим, оскільки високі концентрації лікарських речовин можуть бути небезпечними для їхнього життя.

Препарати від фарингіту у немовляти слід підбирати відповідно до віку. На щастя, в аптеках не бракує сиропів, крапель чи аерозолів від інфекцій для найменших. Особливо варто придивитися до продуктів, що містять ектоїн. Деякі можна використовувати з першого місяця життя. Ектоїн використовується при алергії, і однаково добре працює в боротьбі з вірусними та бактеріальними інфекціями. Крім того, чудово підійдуть препарати з наночастинками срібла, які обмежують подальший розвиток бактеріальних і вірусних інфекцій.

Перш ніж використовувати будь-який лікарський засіб або медичний пристрій для немовляти, уважно прочитайте інструкцію. Найбезпечнішим рішенням буде прийом таких засобів під наглядом лікаря, особливо якщо мова йде про лікарські засоби.

Інгаляції при фарингіті у немовляти

Безпечним і ефективним способом лікування інфекції горла у немовляти є інгаляції, а точніше небулайзер. Це процедура, під час якої пацієнту безпосередньо в дихальну систему вводять препарат що бореться із симптомами, у вигляді туману.

Розпилення фізіологічним розчином, збагаченим уже згаданим ектоїном, можна безпечно застосовувати у немовлят. Такі препарати приносять швидке полегшення і знімають симптоми інфекції.

Пам’ятайте, що положення дитини впливає на ефективність небулізації. Деякі батьки проводять цю процедуру, поки малюк спить. Це не найкраще рішення, якщо ви не покладете дитину в напівлежаче положення (наприклад, спираючись на власний живіт). Коли дитина лежить, частинки речовини осідають на піднебінні, а потім заковтуються, тобто не потрапляють у дихальні шляхи, як мали б.

Дізнайтеся більше: Ектоїн для інгаляцій – засіб лікування респіраторних інфекцій


Ectimer
МОРСЬКА ВОДА ДЛЯ ДІТЕЙ:
з першого місяця життя
морська вода в ектоїні в делікатному тумані з аплікатором, який підходить для маленьких носиків
природним чином допомагає зменшити набряк слизової, полегшуючи вільне дихання

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectimer. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia nieżytu nosa i zapalenia zatok. Preparat redukuje stan zapalny podrażnionej śluzówki nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Ліки від лихоманки для немовлят

Якщо температура тіла перевищує 38 градусів, що зазвичай буває при бактеріальному фарингіті у немовляти, дитині необхідно дати жарознижуючі, маленьким дітям можна приймати засоби з ібупрофеном або парацетамолом в якості діючої речовини. Їх доза залежить від ваги дитини. Такі препарати можна застосовувати всередину або ректально (у вигляді супозиторіїв).

Дитячий фарингіт – харчування

Фарингіт у немовляти зазвичай супроводжується сильними болями, через які неможливо ковтати слину, а тим більше їжу. З цієї причини малюк може не мати апетиту і відмовлятися від їжі. Якщо це трапилося, вам потрібно підтримувати зволоження та давати воду або чай.

Однак якщо дитина виявляє бажання поїсти, краще всього давати йому овочеві супи, вершки або фруктове пюре. Шматочки їжі не повинні бути твердими. Ви також повинні уникати кислих фруктів і овочів, оскільки вони посилять біль у горлі. І їжа, і напої повинні бути кімнатної температури.

Немовлят молодшого віку, які п’ють грудне молоко, слід прикладати до грудей так часто, як їм заманеться.

Біль у горлі у немовляти – скільки триває?

Вірусний фарингіт у немовлят зазвичай триває близько 7 днів. З іншого боку, симптоми гнійної ангіни тривають від 7 до 12 днів. Однак висока температура повинна спадати через 3-5 днів після початку лікування. Якщо це не так, зверніться до лікаря.

Вас також може зацікавити: З якого віку мед для дитини?


Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Запалення слизової оболонки носа і горла у дітей і дорослих – тактика лікування. дріт Лек, 2, 12-25.

М. Дзікевич, А. Радзіковський; Стрептококова ангіна – принципи діагностики та лікування; педіатрія та сімейна медицина; С. 141-149; 02.12. 2016 [доступ в Інтернеті 20 січня 2021].

Зелінський Р. та Закжевська А. (2010). Гострі інфекції верхніх дихальних шляхів у дітей – морфологічний поділ, діагностика та терапія. На Форумі сімейної медицини (том 4, № 5, стор. 366-371).