Przyczyny krwawienia z nosa
U każdej osoby w śluzówce nosa znajduje się wiele drobnych naczyń krwionośnych, które ze względu na cienkie i delikatne ściany są szczególnie narażone na działanie różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Do innych czynników prowadzących do krwawienia należą:
- katar i częste wydmuchiwanie nosa,
- kichanie,
- wysychanie błon śluzowych nosa (klimatyzacja lub suche powietrze w pomieszczeniach),
- niskie temperatury.
W rzadkich przypadkach, przyczyną krwawienia mogą być choroby takie jak: skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia, krwawienia polekowe, białaczka lub niedobór witamin C i K.
Krwawienie z nosa – najczęstsze występowanie
Krwawienie z nosa występuje najczęściej między 6. a 8. rokiem życia. Rzadziej pojawia się u dzieci starszych lub młodszych, a także u dorosłych. Częste krwawienia w tym okresie są normalne i przeważnie nie powinny wywoływać niepokoju rodziców o zdrowie pociechy. W takim przypadku należy postarać się jak najszybciej zatamować krwawienie z nosa w warunkach domowych i przez kilka dni obserwować dziecko.
Również okres jesienno-zimowy sprzyja częstemu występowaniu krwawień z nosa, gdyż obniżona temperatura, a także liczne infekcje, którym towarzyszą zwykle katar i kichanie, przyczyniają się do osłabienia i uszkodzenia naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.
Krwawienie z nosa – kiedy udać się do lekarza?
Wystąpienie krwawienia z nosa u dziecka poniżej drugiego roku życia powinno wzbudzić czujność rodzica i skończyć się wizytą lekarską, bowiem u takich maluchów krwawienia zazwyczaj nie występują. Konsultacja lekarska wskazana jest również w sytuacji długiego i nieustającego krwawienia (trwającego ponad 20 minut), a także nagłej utraty dużej ilości krwi, której nie da się zatamować. Również nawracające krwawienia powinny być dla rodziców sygnałem do umówienia wizyty lekarskiej.
Przeczytaj także: Ektoina do inhalacji – sposób na infekcje dróg oddechowych
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Krwawienie z nosa u dziecka – jak postępować?
1. Pochylić głowę do przodu
Jeszcze nie tak dawno uczono nas, że w momencie udzielania pierwszej pomocy osobie krwawiącej z nosa, należy odchylić jej głowę do tyłu. Obecnie wiadomo jednak, że jest to czynność niewskazana, ponieważ co prawda zahamujemy wypływ krwi z nosa, ale będzie ona spływać do gardła, gdzie może spowodować podrażnienie błony śluzowej, wymioty w przypadku połknięcia, a nawet zachłyśnięcie. Dlatego w momencie wystąpienia krwawienia, głowę należy pochylić lekko do przodu, tak aby cała krew mogła wypłynąć przez nos.
2. Uciskanie nosa
Aby przyspieszyć zahamowanie krwawienia można uciskać skrzydełka nosa przez ok. 10 minut, ponieważ dojdzie wtedy do wytworzenia skrzepu, który zatrzyma dalsze krwawienie.
3. Opatrunek hemostatyczny
Podczas pochylania głowy do przodu ważne jest, aby zastosować odpowiedni opatrunek, który dobrze wchłonie wypływającą z nosa krew. W tym celu można zastosować specjalne opatrunki hemostatyczne w postaci żelatynowej gąbki, które są w stanie wchłonąć ilości płynu przekraczające ich masę. Jeżeli natomiast nie posiadamy w domu takich opatrunków, można użyć zwykłej gazy opatrunkowej, zwijając ją w gruby rulon (tampon) i przyłożyć lub przykleić do nosa malucha za pomocą taśmy opatrunkowej. Również dobrze sprawdzi się kilkakrotnie złożony papier toaletowy.
4. Zimne okłady
Zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi, dlatego, aby ograniczyć krwawienie, można przyłożyć zimny okład do nosa lub karku dziecka.
5. Przemyć usta wodą
Może zdarzyć się, że zanim dziecko zacznie pochylać głowę do przodu, część krwi przedostanie się do gardła. Maluch powinien wtedy wypluć z buzi krew i przemyć usta wodą, aby nie podrażnić błony śluzowej żołądka i nie prowokować wymiotów.
6. Obserwacja i ochrona
Po całym zajściu należy przez kilka dni obserwować dziecko, czy krwawienie nie powróciło, oraz zwracać szczególną uwagę na ochronę nosa, gdyż uszkodzone naczynia muszą się na nowo odbudować i każdy, nawet najmniejszy uraz może przyczynić się do ponownego wypływu krwi.
Może zainteresować Cię także: Zakraplanie nosa mlekiem matki – naturalny sposób na katar u niemowlaka