To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co na alergię dla dziecka bez recepty?
W aptekach znajdziemy sporo wyrobów medycznych i leków na alergię dla dzieci, dostępnych bez recepty. Wśród nich są zarówno preparaty działające miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Wybrane z nich można stosować profilaktycznie już od początku okresu pylenia, aby ograniczyć szkodliwy wpływ pyłków i nie dopuścić do nasilenia objawów.
Przy wyborze odpowiednich preparatów na alergię dla dziecka należy kierować się dolegliwościami oraz wiekiem alergika. Dobrze zwrócić też uwagę na postać preparatu – zamiast tabletek na alergię dla małego dziecka lepszą opcją będą syropy. Nie dość, że łatwiej je podać, to w dodatku jest mniej obaw o zadławienie.
W łagodzeniu konkretnych dolegliwości z pomocą przychodzą podawane domiejscowo np. spraye do nosa, krople do oczu lub kremy (w zależności od potrzeb) – które szybciej przynoszą ulgę i niosą mniej potencjalnych działań niepożądanych w porównaniu do preparatów ogólnoustrojowych.
Wyroby medyczne na alergię dla dziecka bez recepty
Jednym z podstawowych preparatów na alergię dla dziecka, dostępnym bez recepty, jest sól fizjologiczna. To właściwie izotoniczny roztwór chlorku sodu (0,9% NaCl) o wszechstronnym zastosowaniu, zalecany również do stosowania w profilaktyce i zwalczaniu objawów alergicznego nieżytu nosa i oczu. Można użyć go na dwa sposoby:
- wpuszczając sól fizjologiczną bezpośrednio do nosa czy oczu, aby pozbyć się alergenów i złagodzić wywołane przez nie objawy,
- wykonując inhalację przy pomocy nebulizatora, aby nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych, a tym samym wesprzeć walkę z katarem siennym i innymi objawami alergii.
Do inhalacji na alergię dla dzieci przeznaczone są też inne wyroby medyczne dostępne bez recepty. Warto na pewno wymienić tu roztwory chlorku sodu z dodatkiem ektoiny. Ta substancja pochodzenia naturalnego ma wysoki profil bezpieczeństwa, a także potencjał przeciwalergiczny i przeciwzapalny, dzięki czemu znajduje się w składzie wielu preparatów na alergię dostępnych bez recepty. Działa skutecznie, ale delikatnie, niosąc minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Może być więc stosowana przez najmłodsze dzieci.
Skoro mowa o ampułkach do inhalacji, warto nadmienić, że dostępne są zarówno izotoniczne, jak i hipertoniczne roztwory z ektoiną.
- Te pierwsze, izotoniczne (np. Ectodose), działają przede wszystkim nawilżająco i ochronnie, są więc pomocne przy takich objawach alergii, jak katar sienny, suchy kaszel, chrypka, drapanie w gardle.
- Drugie, hipertoniczne (np. Nebu Pulmo), przynoszą ulgę, gdy alergia bardziej daje się we znaki, skutkuje obrzękiem i niedrożnością nosa czy mokrym kaszlem.
Oba roztwory chlorku sodu z ektoiną można podać w nebulizacji niemowlętom i starszym dzieciom.
Nowością na rynku farmaceutycznym jest izotoniczny roztwór do inhalacji z ektoiną i kwasem hialuronowym. Te dwie silnie nawilżające substancje w połączeniu z solą fizjologiczną są bardzo pomocne w przypadku reakcji alergicznych wywołanych przez wdychanie alergenów takich jak pyłki roślin czy kurz.
Ektoinę znajdziemy też w innych wyrobach medycznych na alergię dla dzieci bez recepty. Poniżej kilka przykładów:
- Ectoclarin – spray do nosa dedykowany profilaktyce i leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa, dla dorosłych i dzieci od 1. miesiąca życia.
- Alectoin – krople do oczu szybko łagodzące zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie towarzyszące alergicznemu zapaleniu spojówek, dla dorosłych i dzieci od 1. miesiąca życia.
- Ectokrem – krem z ektoiną na atopowe zapalenie skóry, zmniejszający zaczerwienienie i świąd, dla dorosłych i dzieci od 1. miesiąca życia.
- Ektopin – prebiotyczny emolient plus do skóry wrażliwej, suchej i atopowej, dla dorosłych i dzieci od 1. dnia życia.
Leki na alergię dla dziecka bez recepty
Leki na alergię dla dzieci bez recepty stanowią znacznie węższą grupę niż wyroby medyczne z tej kategorii. Ponadto często są przeznaczone do stosowania krótkotrwałego, przez co zaleca się je tylko w szczytowych okresach pylenia, gdy objawy alergii dokuczliwie się nasilają i potrzeba silnego wsparcia.
Leki na alergię dla dziecka bez recepty mają na opakowaniach oznaczenie OTC (ang. over the courter drug).
Ogólnie do leków OTC zalicza się m.in. przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol, przeciwzapalny płyn do płukania jamy ustnej z diklofenakiem czy syrop na suchy kaszel z lewodropropizyną. Choć nie są to produkty stricte przeciwalergiczne, czasem bywają pomocne w zwalczaniu uciążliwych objawów pyłkowicy.
Jeśli chodzi natomiast o typowe leki OTC na alergię, są to w głównej mierze preparaty antyhistaminowe (potocznie nazywane antyalergicznymi). Ich działanie polega na blokowaniu histaminy – hormonu odpowiedzialnego za objawy uczulenia.
Z tej grupy leków bez recepty na alergię dla dzieci wymienić można dla przykładu preparaty przeciwhistaminowe z:
- dimetindenem (na alergię dla dzieci od 1. miesiąca życia),
- cetyryzyną (na alergię dla dzieci od 2. roku życia),
- bilastyną (na alergię dla dzieci od 6. roku życia).
Warto wspomnieć jeszcze o glikokortykosteroidach (lekach działających przeciwzapalnie), które także niosą pomoc w łagodzeniu objawów alergii u dzieci. Choć większość z nich jest dostępna na receptę, w aptekach można dostać maści lub kremy z octanem hydrokortyzonu zalecane w przypadku stanów zapalnych głównie o podłożu alergicznym. Trzeba tu zaznaczyć, że są to leki OTC na alergię dla dzieci starszych, które ukończyły 12. rok życia.
Niefarmakologiczne sposoby na alergię u dziecka
Najskuteczniejszym, a zarazem najtrudniejszym sposobem na alergię jest unikanie czynnika sprawczego. Niestety w przypadku alergii wziewnych, powodowanych czy to przez pyłki roślin, czy kurz, to niewykonalne.
Unoszących się w powietrzu i niesionych wiatrem alergenów nie sposób uniknąć, nawet jeśli nie wychodzi się z domu. Wlatują przez okno, gdy wietrzymy mieszkanie. Ponadto przenoszą się na naszej odzieży i sierści zwierząt . Pyłki roślin są wszechobecne, więc alergicy muszą nauczyć się z nimi żyć. Co można zrobić, aby zmniejszyć skutki ich alergicznego wpływu?
Poza stosowaniem preparatów zalecanych profilaktycznie, przede wszystkim warto śledzić kalendarz pylenia i pogody dla alergików. W okresie intensywnego kwitnienia uczulającej rośliny, lepiej ograniczyć wyjścia do minimum, a na spacery wybierać się raczej po deszczu niż w słoneczne dni. Po powrocie do domu warto od razu wziąć prysznic i przepłukać nos np. aerozolem z sola morską lub zwykłą solą fizjologiczną.
Wietrzenie pomieszczeń, z czego nie ma co rezygnować, najbezpieczniej wykonywać co wieczór. Po zamknięciu okien dobrze włączyć oczyszczacz powietrza, który pochłonie obecne w nim pyłki i kurz.
Rodzice alergików powinni też zwracać uwagę na dietę smyka. Bardzo często uczulenie na pyłek roślin idzie w parze z uczuleniem na pokarmy, warto więc sprawdzić, czy np. kilkulatek z alergią na brzozę nie czuje się źle po zjedzeniu jabłka, marchewki lub czereśni i wiśni. Więcej o alergiach krzyżowych do przeczytania w tym artykule.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
A. Eichel, Meta-analysis of the efficacy of ectoine nasal spray in patients with allergic rhinoconjunctivitis, Journal of Allergy, 2014
Z. Dzierżewicz i wsp., Udział ektoiny w tworzeniu ochronnych struktur wodnych wokół biomolekuł, Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna, vol. 24, nr 1, 2018