Leki na alergię dla dziecka
Leki na alergię dla dziecka można podzielić na kilka grup. To np.:
- donosowe leki glikokortykosteroidowe,
- leki przeciwhistaminowe (donosowe, do worka spojówkowego),
- leki przeciwcholinergiczne (wskazane przy astmie alergicznej).
Powyższe stosuje się ze ścisłych zaleceń lekarza. Oprócz tego w leczeniu objawów alergii u dziecka mogą pomóc preparaty dostępne bez recepty, w tym krople do nosa obkurczające naczynia błony śluzowej. O ich podaniu smykom, zawsze należy porozmawiać z pediatrą, zwłaszcza jeśli dopiero uczymy się postępowania przy alergii u dziecka. Równie ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią ulotki danego wyrobu medycznego, czy też leku dostępnego bez recepty. Zawarte są tam informacje dotyczące wskazań, przeciwwskazań, działania, możliwych skutków ubocznych, dawkowania i in.
Jedyną przyczynową metodą leczenia alergii jest immunoterapia swoista. To tzw. odczulanie przeprowadza się po wnikliwej diagnostyce i ze ściśle określonych wskazań. Skuteczność terapii zależy od kilku składowych, w tym czasu trwania leczenia, które średnio zajmuje 3-5 lat.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Odczulanie dzieci – czy to ma sens?
Co na alergiczny nieżyt nosa u dziecka?
Alergiczny nieżyt nosa objawia się wodnistym katarem, swędzeniem nosa i napadowym kichaniem. Dzieci, które się z nim mierzą, często czują się zmęczone, rozkojarzone i rozdrażnione. Nic w tym dziwnego! Katar alergiczny potrafi uprzykrzyć życie, zwłaszcza że odbiera apetyt, nie pozwala się wyspać ani skoncentrować na czymkolwiek innym niż nieustające dolegliwości. Dlatego tym bardziej należy się z nimi rozprawić. Pytanie tylko, jak?
Najważniejsze to ograniczyć kontakt z czynnikami drażniącymi. Przy alergicznym nieżycie nosa mogą to być pyłki roślin (wówczas objawy alergii występują tylko w sezonie pylenia) albo inne alergeny wziewne, jak sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego (uczuleni na nie mogą borykać się z dolegliwościami przez cały rok). Rozpoznanie przyczyny alergii to połowa sukcesu, dlatego warto się do tego przyłożyć. Pomóc może prowadzenie dzienniczka objawów, który z pewnością ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jeśli już wiemy, co uczula dziecko, teraz czas dowiedzieć się, jak temu przeciwdziałać. Dzieci wrażliwe na pyłki roślin powinny w okresie ich pylenia wychodzić na zewnątrz jak najrzadziej, a po przyjściu do domu od razu wziąć prysznic i zmienić ubranie. Obecne na odzieży alergeny mogą nasilić objawy. Dobrze też, przepłukać nos roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu można pozbyć się zalegających w przewodzie nosowym pyłków i uniknąć ich drażniącego wpływu na organizm. A jeśli już do tego dojdzie? Co podać dziecku na alergiczny nieżyt nosa?
Na zatkany nos, uczucie świądu i wodnisty katar u dziecka świetnie sprawdza się lekko hipertoniczny spray z ektoiną Ectoclarin. To wyrób medyczny, który działa skutecznie i bezpiecznie. Jest dobrze tolerowany przez organizm, szybko przywraca komfort oddychania i nie powoduje efektu przyzwyczajenia. Alergicy mali i duzi mogą aplikować go tak często, jak tego potrzebują, oczywiście zawsze zgodnie ze wskazaniami zamieszczonymi w ulotce.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Równie bezpiecznym sposobem na walkę z objawami alergii jest inhalacja (nebulizacja). Przeznaczony jest do niej Ectodose – izotoniczny roztwór z ektoiną wspomagający leczenie stanów zapalnych i objawów chorób układu oddechowego. Inhalacje z Ectodose pozwalają nawilżyć i uchronić błonę śluzową układu oddechowego przed kontaktem np. z pyłkami. Dzięki temu ograniczają wystąpienie reakcji alergicznych.
Przy bardziej nasilonych objawach alergicznego nieżytu nosa można wykonać dziecku inhalację z hipertonicznego roztworu z ektoiną Nebu Pulmo, który oprócz tego, że nawilża, łagodzi stan zapalny i stabilizuje błony komórkowe, dodatkowo udrażnia zatkane drogi oddechowe. Inhalację na alergię najlepiej wykonać dwa, trzy razy dziennie, najpóźniej o godzinie 17.00, nigdy bezpośrednio przed snem.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co na alergiczne zapalenie spojówek u dziecka?
Często zdarza się, że objawy alergicznego nieżytu nosa występują razem z alergicznym zapaleniem spojówek. Wówczas obok wodnistego kataru pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu. Objawy mogą mieć różne nasilenia od łagodnego do ciężkiego. Jak pomóc dziecku?
Na początek można przepłukać oczy zwykłą solą fizjologiczną. Zaleca się również zaaplikowanie kropli przeciwalergicznych stworzonych do profilaktyki i łagodzenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. Przykładem jest wyrób medyczny Alectoin. Po zapoznaniu się z ulotką można stosować go kilka razy dziennie przez okres 3 miesięcy od otwarcia. Przy bardziej nasilonych objawach konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leków przeciwhistaminowych i/lub glikokortykosteroidowych.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co na atopowe zapalenie skóry u dziecka?
Jeszcze jedną częstą u dzieci chorobą alergiczną jest atopowe zapalenie skóry. To dermatoza przewlekła, która przebiega w okresach remisji i zaostrzenia objawów. Zmiany skórne pojawiają się pod wpływem określonych czynników, np. po uruchomieniu kaloryferów z początkiem sezonu grzewczego, podczas pylenia wybranych roślin czy w sytuacjach stresowych. Wówczas na skórze zaczynają pojawiać się suche, łuszczące się i zaczerwienione plamy. Do tego dochodzi pieczenie i swędzenie, zwłaszcza w porach wieczornych. U małych dzieci objawy azs lokalizują się przede wszystkim w zgięciach kolanowych i łokciowych, u starszych często zmiany rumieniowo-grudkowe występują głównie na grzbietach rąk.
Nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry wymaga szybkiego działania. Najważniejsze to nawilżać i natłuszczać zmienioną chorobowo skórę. W tym celu warto sięgnąć po krem z ektoiną Ectokrem, która łagodzi podrażnienia i wspomaga naturalny proces gojenia. Nawilżanie skóry należy powtarzać kilka razy dziennie. Przy bardzo nasilonych objawach i dużym świądzie mogą okazać się niezbędne maści z glikokortykosteroidami lub inhibitorami kalcyneuryny przepisane przez lekarza.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dodatkowo można podać dziecku suplement diety Laktopin. To kapsułki uzupełniające codzienną dietę o kultury bakterii kwasu mlekowego, ryboflawinę (wit. B6) i cynk. Te cenne składniki pomagają zachować zdrową skórę, łagodzą stany zapalne AZS, redukują świąd i zmiany chorobowe.
Jeśli alergia powoduje pokrzywkę, która obejmuje dużą część ciała, a skóra dziecka staje się blada, spocona, chłodna, pojawia się duszność, stridor, chrypka, nudności i wymioty, wszystko wskazuje na groźny wstrząs anafilaktyczny, wymagający pilnej pomocy medycznej!
Może zainteresować Cię również: Alergia u dzieci – przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby diagnostyki i leczenia