skuteczny preparat na alergiczne zapalenie spojówek, bezpieczny dla dzieci
może być stosowany już od 1 dnia życia
dzięki obecności ektoiny ma działanie przeciwzapalne
skuteczność potwierdzona klinicznie, nie zawiera konserwantów
postać farmaceutyczna: wyrób medyczny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

To, że późną wiosną i latem niektórzy skarżą się na katar, bo coś pyli wydaje nam się normalne. Często zapominamy jednak, że kalendarz pyleń obejmuje znacznie dłuższy okres niż od maja do września. Pyłki drzew pojawiają się w powietrzu już zimą, dlatego czasami objawy alergii na leszczynę, olchę czy dąb są mylone z objawami przeziębienia, także u dzieci.

Kiedy pyli dąb?

Kiedy dokładnie pyli dąb? Według kalendarza pylenia, okres pylenia dębu zaczyna się na początku kwietnia, a kończy pod koniec maja. Największe stężenie pyłków obserwuje się w pierwszych tygodniach maja. To wtedy objawy alergii wziewnej mogą być najbardziej nasilone.

Ponadto warto pamiętać, że w tym samym czasie pylą również trawy i szczaw, które również uczulają, a jednocześnie mogą wzmagać reakcję alergiczną na pyłki dębu.

Alergia na dąb – objawy

 Jakie są najczęstsze objawy alergii na pyłki dębu?

  • katar sienny – lejący, wodnisty, ale również gęsty i zalegający,
  • kichanie – częste, intensywne i uporczywe,
  • zaczerwienienie i pieczenie oczu – połączone z łzawieniem, świądem, a niekiedy nawet z opuchlizną powiek,
  • swędzenie nosa, podniebienia i gardła – wynikające z podrażnienia błon śluzowych,
  • kaszel – zazwyczaj suchy, męczący i duszący, w niektórych przypadkach przechodzący w mokry.
Kalendarz pyleń

Czasami wymienionym symptomom towarzyszy uczucie osłabienia i zmęczenia. Od przeziębienia alergię różni brak objawów bólowych (bólu głowy, stawów, mięśni, gardła) oraz podwyższonej temperatury.

Żeby zdiagnozować alergię na dąb wykonuje się testy alergiczne. Mogą to być testy z krwi polegające na ocenie próbki na obecności antygenów IgE, albo punktowe testy skórne. W przypadku testów punktowych na skórę nakłada się kropelkę roztworu z alergenem, a następnie wykonuje się małe nakłucia, żeby alergen dostał się do organizmu. Pojawienie się odczynu zapalnego w miejscu nakłucia potwierdza alergię.


Uwolnij się od uciążliwych objawów alergii
Reklama

Alergia na pyłki dębu – leczenie 

Jak wygląda leczenie alergii na pyłki? Przede wszystkim zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem. Co to oznacza? Wtedy, gdy rozpoczyna się okres pylenia dębu, lepiej unikać spacerów po parkach i ulicach, gdzie rosną dęby oraz w ich pobliżu. Jeśli to nie jest możliwe, warto od razu po powrocie do domu zmieniać ubranie, a także spłukiwać ciało i włosy, żeby usunąć pyłki, które się na nich osadziły.

W celu zmniejszenia objawów stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe, krople do nosa, krople do oczu oraz inhalacje. Przydatne okazują się szczególnie preparaty zawierające ektoinę – substancję, która łagodzi reakcję alergiczną, chroni komórki przed wnikaniem alergenów i wspiera regenerację błon śluzowych. Może również pomagać zwalczać już istniejące stany zapalne.

Wymienione powyżej metody są wykorzystywane w leczeniu objawowym. Alergię na pyłki dębu można leczyć także przyczynowo, przeprowadzając tak zwane odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. Odczulanie polega na wielokrotnym, regularnym podawaniu szczepionki zawierającej uczulający alergen we wzrastającym stężeniu. W efekcie po zakończeniu terapii ma się pojawić wywołana tolerancja immunologiczna – organizm ma przestać nadmiernie reagować na alergen.

Pyłki dębu – alergie krzyżowe

Warto również pamiętać, że czasami dochodzi do tak zwanych alergii krzyżowych. U osób, które mają uczulenie na jeden alergen, pojawiają się niepożądane objawy po kontakcie z innym alergenem. Wynika to z podobieństwa strukturalnego w budowie chemicznej alergenów.

W związku z tym osoby uczulone na pyłki dębu mogą reagować również na pyłki leszczyny oraz brzozy i odwrotnie.

Gdzie sprawdzić, co aktualnie pyli?

Żeby wiedzieć, np. kiedy pylą trawy, pokrzywy albo topole, można zajrzeć do kalendarza pylenia. Kalendarz pylenia, inaczej kalendarz alergika pokazuje, jak przebiega pylenie poszczególnych roślin w następujących po sobie miesiącach. 

Mając świadomość kiedy dana roślina pyli, można ograniczyć kontakt z alergenami na tyle, na ile to możliwe i np. rozpocząć stosowanie leków antyhistaminowych odpowiednio wcześniej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podsumowując, alergia na dąb to jedna z popularnych alergii wziewnych. Największe stężenie pyłków dębu w powietrzu obserwujemy na początku maja, ale objawy takie jak świąd i pieczenie oczu, katar czy kaszel u osób uczulonych na dąb mogą się pojawić już na początku kwietnia i trwać do końca maja. Żeby je złagodzić, zaleca się stosowanie kropli do nosa i oczu, które redukują podrażnienie, inhalacji nawilżających i oczyszczających błony śluzowe oraz leków antyhistaminowych hamujących reakcję zapalną.


łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa, bezpieczny dla dzieci
wspomaga profilaktykę i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa
dzięki zawartości ektoiny łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa
nie wywołuje skutków ubocznych, nie zawiera konserwantów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectoclarin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Bibliografia

  1. Rapiejko P., Najczęstsze alergeny i ich występowanie [w:] Alergia, choroby alergiczne, astma, pod red. Fala A.M., Kraków 2010, s. 135–153.
  2. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5–15.
  3. Rapiejko P., Alergeny pyłku dębu, „Alergoprofil”, 2007, 3(3), s. 34–38.