Komercja, prezenty i…Święta

Dawanie prezentów może być jedną z najmilszych sytuacji, ponieważ wywołuje radość. Poszukiwanie rzeczy, które sprawią przyjemność bliskim, jest wyrazem pamięci o nich, pokazaniem, że są dla nas ważni i zależy nam na nich. Jednak współczesny świat bardzo nas nakłania, abyśmy się koncentrowali na materialnym aspekcie prezentów. Im większy, bardziej luksusowy prezent, tym teoretycznie lepiej, ale czy na pewno liczba prezentów oraz ich prestiż jest najważniejszy?

Jeśli chcemy przekazać dzieciom radość z obdarowywania i otrzymywania prezentów, warto pokazać, że liczy się sam gest, chęć sprawienia bliskiej osobie radości, podzielenia się tym, co mamy. Dużo zależy od podejścia, jakie praktykujemy w sprawie świątecznych przygotowań. Czy koncentrujemy się na liczbie prezentów, stresujemy poszukiwaniami, czy zwracamy uwagę na to, co i ile dostajemy od innych. Jeśli dla rodziców takie aspekty świąt są najważniejsze, dziecko przejmie to podejście. Kiedy prezent jest raczej symbolem naszej pamięci o rodzinie czy przyjaciołach, jest gestem, który ma wyrażać to, że znamy potrzeby drugiej strony, ma mówić, że chcemy, aby doświadczyła czegoś przyjemnego i ważnego – wtedy to, co rzeczywiście kupimy, cena tego produktu czy liczba rzeczy, schodzą na dalszy plan.


Pomadka z ektoiną
POMADKA OCHRONNA Z EKTOINĄ
idealny sposób na pielęgnację ust poza domem
formuła pomadki została wzbogacona o ektoinę, masło shea, olej jojoba i witaminę E
postać wygodnego w użyciu sztyftu
wskazania: wysuszone, spierzchnięte, pęknięte i uszkodzone usta powstałe na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych
reklama

Jak pokazać dziecku, że Święta to coś więcej niż prezenty?

Z jednej strony chcemy, aby dzieci potrafiły się dzielić, działały w grupie, szanowały to, co dostają. Jednak, kiedy z każdej strony otaczają je rzeczy, prezenty, kolejne modele samochodów, kloców, czy lalek, trudno o wytrwałość w zabawie starszą zabawką, o uważne troszczenie się o rzeczy, czy pielęgnowanie w sobie oczekiwania na nowy prezent.

Jeśli chcemy, aby dziecko bardziej skupiało się na magii Świąt niż na samych prezentach, potrafiło zrobić coś dla innych, to sami powinniśmy mu to pokazać.

Przygotowanie wspólnie paczki dla potrzebujących dzieci, zawiezienie karmy oraz zabawek do schroniska dla zwierząt, czy kupienie produktów spożywczych na Święta dla osób, które mają mniej, pokazuje dziecku, że dla rodziców dzielenie się jest ważne, a prezent nie zawsze musi być zabawką. Dodatkowo doświadczenie obdarowywania innych wzbudza wiele przyjemnych uczuć – radość, satysfakcję, że robimy coś dobrego i ważnego oraz pokazuje, że mamy wpływ na to, jak ktoś spędzi Święta i czy będzie to dla niego dobry czas.

Warto też omówić z resztą rodziny nasze podejście do prezentów, podpowiedzieć co może się przydać naszemu dziecku, z czego się ucieszy. Można zaproponować, że zamiast zabawki, świetnym pomysłem będzie zabranie dziecka na sanki, do sali zabaw czy teatru dla dzieci. Takie działania pokazują, że wspólny czas i poświęcona uwaga są najlepszymi i najbardziej wartościowymi prezentami.

Jak budować magię Świąt?

magia Świąt

Postaw na budowanie świątecznej atmosfery

Tworzenie wspólnych tradycji świątecznych może być świetną okazją do budowania magicznej atmosfery oczekiwania na Boże Narodzenie. Przygotowanie własnego Kalendarza Adwentowego z małymi zadaniami na każdy dzień do Wigilii czy pieczenie i dekorowanie pierniczków z dziećmi pokazuje, że nie tylko kupowanie, sprzątanie i wielogodzinne oczekiwanie może kojarzyć się ze Świętami.

Daj szansę na przeżycia

Zamiast skupiać się na kompletowaniu rzeczy na prezenty, możesz zachęcić swoją rodzinę do wymyślania przyjemnych przeżyć, które możecie robić razem. Maraton świątecznych bajek oglądany z popcornem i gorącą czekoladą, wyjście na lodowisko, zjeżdżanie na sankach, lepienie bałwana czy wyprawa na Bożonarodzeniowy Jarmark mogą być okazją do ciekawie spędzonego czasu. Różnorodne atrakcje pokazują dzieciom, że nie trzeba kupować kolejnych prezentów, aby świetnie się bawić.

Ucz dzieci dzielenia się dobrem

Waszą świąteczną tradycją może być przygotowanie paczek dla innych, bardziej potrzebujących osób lub inicjatyw dla zwierzaków. Wspieranie charytatywnych inicjatyw, przygotowanie ozdób na kiermasz świąteczny, angażowanie się w pomoc dziadkom, czy sąsiadom, pokazuje dziecku, że życzliwość i drobne gesty mają ogromne znaczenie.

Zachęcaj do tworzenia własnoręcznych prezentów

Chcąc nauczyć dzieci, że Święta to, coś więcej niż kupowanie prezentów możemy zachęcić wszystkich członków rodziny do wykonania podarunków własnoręcznie. Włożony czas i wysiłek w przygotowanie jest bezcenny, pokażemy dziecku, że zrobienie prezentu jest równie wartościowe, co kupienie go w sklepie, a nawet bardziej. Dodatkowo, robiąc własne podarunki, pokazujemy dzieciom, że mogą wykorzystać swoje mocne strony, uczymy je kreatywności i doceniamy zaangażowanie oraz wysiłek.

Świąteczną atmosferę możemy stworzyć na wiele sposobów – stawiają na przeżycia, spędzając razem czas, dzieląc się dobrem, a także kupując prezenty. Najważniejsze, aby to, jak przygotowujemy się do Bożego Narodzenia i jak spędzamy ten czas, był w zgodzie z naszymi potrzebami i wartościami.

Może zainteresować Cię również: Jakie ozdoby świąteczne zrobić z dziećmi?


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama