przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama

Wrotki czy rolki – co lepsze na początek dla dziecka?

Jeśli dziecko rozpoczyna swoją przygodę z butami na kółkach w wieku 4-5 lat, zwykle zaleca się najpierw wrotki. Dlaczego? Wrotki mają dwa rzędy kółek, przez co są znacznie stabilniejsze. Dzięki temu utrzymywanie równowagi nie sprawia aż tak dużego problemu. Jeśli maluch opanuje jazdę na wrotkach, będzie gotowy na nowe wyzwanie, czyli rolki.  

Pamiętaj jednak, że to tylko zalecenia. Niektóre dzieci bardzo szybko rozwijają swoje zdolności motoryczne, a utrzymywanie równowagi na rolkach nie sprawia im najmniejszego problemu. Decyzję należy więc podjąć przede wszystkim na podstawie predyspozycji psychofizycznych oraz wieku dziecka. Warto też zapytać malucha, co bardziej mu odpowiada. Niektóre dzieci zaczynają naukę od wrotek i wolą na nich pozostać. Inne od razu pragną założyć na nogi rolki i z tym nie warto dyskutować. W końcu jazda ma przede wszystkim sprawiać dziecku radość!

Dobry sprzęt to podstawa. Co kupić oprócz rolek/wrotek?

dziecko na rolkach w ochraniaczach, mama nakłada dziecku kask

Na rolkach czy wrotkach dla dziecka nie warto oszczędzać. Słabej jakości sprzęt będzie nie tylko utrudniał naukę, ale także odbierał radość z aktywności. Do tego jazda na tanich, źle wykonanych rolkach jest niebezpieczna (kółka mogą się zablokować, miękka cholewka nie zapewni stawom stabilności itp.). 

Dobrego sprzętu warto szukać w profesjonalnych sklepach sportowych i najlepiej wybrać coś od znanych i cenionych na rynku marek. Plastikowe rolki i wrotki z popularnych supermarketów w większości przypadków nie spełniają standardów bezpieczeństwa i nie nadają się do komfortowej jazdy. 

Co jeszcze będzie potrzebne? Absolutną koniecznością jest kask, z którego dziecko powinno korzystać zarówno podczas nauki, jak i gdy już doskonale opanuje umiejętności. Warto rozważyć również zakup ochraniaczy na kolana i łokcie, rękawiczek oraz usztywniaczy na nadgarstki. Niestety Twoje dziecko podczas nauki prawdopodobnie upadnie kilka razy – jest to nieuniknione. Kask i ochraniacze zapewnią mu bezpieczeństwo, a także większy komfort psychiczny. 

Przeczytaj także: Urazy głowy u dzieci


skuteczny preparat na alergiczne zapalenie spojówek, bezpieczny dla dzieci
może być stosowany już od 1 dnia życia
dzięki obecności ektoiny ma działanie przeciwzapalne
skuteczność potwierdzona klinicznie, nie zawiera konserwantów
postać farmaceutyczna: wyrób medyczny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Nauka jazdy na rolkach i wrotkach krok po kroku

próba nauki jazdy na rolkach

KROK 1: prawidłowa postawa

Rolki na nogach, kask na głowie, ochraniacze na kolanach… co dalej? W pierwszej kolejności dziecko powinno nauczyć się przyjmowania prawidłowej postawy, czyli:

  • kolana lekko ugięte, 
  • ciało pochylone delikatnie do przodu, 
  • piszczele dociśnięte do języków butów.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby kolana nie były skierowane do środka. Niestety dzieci w wieku 2-7 lat mają tendencję do koślawienia kolan, dlatego należy mocno tego pilnować. Taka postawa podczas jazdy na rolkach nie tylko jest niebezpieczna, ale może przyczynić się również to wystąpienia poważnych wad postawy (zwłaszcza jeśli dziecko będzie jeździło na rolkach czy wrotkach bardzo często). 

KROK 2: wstawanie 

Wstawanie na rolkach i wrotkach zawsze powinno odbywać się z pozycji „na kolanach”. Poinformuj swoją latorośl, że nawet jeśli upadnie na pupę, powinna najpierw przełożyć nogi do tyłu i oprzeć się na kolanach, a następnie z takiej pozycji postawić jedną, a potem drugą nogę. Wstawanie z siadu jest bardzo trudne, a do tego niebezpieczne, ponieważ rolki będą odjeżdżały do przodu. 

Przećwiczcie prawidłowe wstawanie kilkanaście razy. 

KROK 3: utrzymywanie równowagi 

Najwięcej trudności podczas jazdy na wrotkach i rolkach sprawia utrzymywanie równowagi i prawidłowe balansowanie ciałem. To, jak szybko dziecko nauczy się stabilnie stać na kółkach, zależy od jego wieku oraz zdolności motorycznych. 

Każdy uczy się w swoim tempie. Niektórym zajmuje to kilka godzin, innym parę dni czy nawet tygodni. Nie ma co się martwić. W końcu praktyka czyni mistrza. Ważne jest to, aby ćwiczyć równowagę tak długo, aż maluch nie będzie miał problemu ze stabilnym staniem na wrotkach czy rolkach. Nie przechodźcie do kolejnego kroku, dopóki tego nie opanujecie. 

Jak ćwiczyć równowagę na rolkach/wrotkach? 

  1. Poproś dziecko o przyjęcie prawidłowej postawy (kolana ugięte, tułów pochylony do przodu, stopy na szerokość bioder). Na początku maluch może opierać się dłońmi o kolana. Zacznijcie od treningu na dywanie lub na trawniku. Jeśli dziecko nie ma problemu z utrzymywaniem równowagi na takim podłożu, spróbujcie przejść na twardą powierzchnię np. betonową. 
  2. Kolejny krok to nauka utrzymywania równowagi na jednej nodze. Wróćcie na dywan lub trawnik. Stań przodem do dziecka i wyciągnij ręce przed siebie, tak aby maluch podczas ćwiczenia mógł swobodnie chwycić się Twoich rąk i złapać równowagę. Poproś, aby powoli podniósł jedną stopę w górę (wystarczy kilka centymetrów nad podłoże) i próbował się na niej utrzymać. Najpierw z oparciem o Twoje ręce, następnie samodzielnie, trzymając wyprostowane ręce prostopadle do ziemi. To samo należy wykonać oczywiście z drugą nogą. Jeśli dziecko będzie w stanie utrzymać się kilka sekund na jednej nodze, przejdźcie na twardą nawierzchnię i ćwiczcie to samo.  

KROK 4: pierwsze kroki 

kaczy chód

Gdy maluch opanuje utrzymywanie równowagi i będzie czuł się pewnie na kółkach, możecie przejść do nauki stawiania pierwszych kroków. Ćwiczenie nazywa się „Duck Walk”, czyli „kaczy chód”. Polega ono na tym, że dziecko ustawia rolki/wrotki w kształcie litery V (pięty blisko siebie, palce oddalone od siebie) i zaczyna poruszać się do przodu malutkimi kroczkami. Dłonie mogą być oparte o kolana lub uniesione prostopadle do podłoża po bokach tułowia.  

Ćwiczcie kaczy chód najpierw na dywanie lub trawniku, następnie na twardej nawierzchni. Jeśli dziecko będzie czuło się pewnie, poproś, aby stawiało większe kroki. 

KROK 5: odpychanie 

Wreszcie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment, czyli odpychanie się rolkami od podłoża. Jeśli dziecko opanuje utrzymywanie równowagi na jednej nodze oraz stawianie kroków, nie powinno mieć problemów z właściwą jazdą. 

Poproś malucha, aby przyjął prawidłową pozycję. Na początku warto jeździć z rękami opartymi na kolanach. Jeśli dziecko nie czuje się pewnie, stań przed nim i pozwól mu chwycić się Twoich rąk. Zachęć go do delikatnego odpychania się rolkami od podłoża (stopy ułożone w kształcie litery V) – najpierw krótkie szybowanie, potem coraz dłuższe. 

Możecie wyznaczyć odcinek, na którym dziecko puszcza Twoje ręce i jedzie samodzielnie. Wraz z upływem czasu i wzrostem pewności wydłużajcie trasę. 

KROK 6: hamowanie

Kolejny krok to nauka hamowania. Jeśli dziecko tego nie opanuje, samodzielna jazda bez asekuracji będzie bardzo niebezpieczna. 

Istnieje kilka sposobów hamowania na wrotkach i rolkach. Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez dzieci w przypadku rolek jest hamowanie pługiem, czyli ustawienie butów w kształcie odwróconej litery V (pięty daleko od siebie, palce skierowane na siebie). Poproś dziecko, aby w trakcie jazdy wykonało rozkrok – tak jakby chciało ominąć leżącą na ziemi przeszkodę – następnie delikatnie skierowało buty na siebie. Czubki palców nie powinny się jednak dotykać. Na początku ćwiczcie przy bardzo małej prędkości. 

Jeśli chodzi o wrotki, hamowania pługiem raczej się nie stosuje (ze względu na inne ułożenie kółek). W ich przypadku najłatwiejszym dla dzieci sposobem będzie użycie hamulca zamontowanego w przedniej części buta, czyli pod palcami. Aby zahamować w ten sposób, należy odsunąć nogę z hamulcem w tył, unieść piętę i przenieść ciężar ciała na przód buta, tak aby hamulec ocierał o podłoże. Na początku warto ćwiczyć hamowanie z asekuracją, tak aby dziecko w razie potrzeby mogło chwycić Cię za rękę. 

KROK 7: skręcanie 

Skręcania na rolkach czy wrotkach dzieci uczą się raczej intuicyjnie. W przypadku jazdy na rowerze również nie wykonuje się specjalnych ćwiczeń – nasze ciało po prostu wie, jak się zachować, aby zmienić kierunek.

Warto jednak sprawdzić, jak dziecko radzi sobie z tym elementem jazdy. Jak? Znajdź bezpieczne miejsce z twardą nawierzchnią. Przygotuj coś, co posłuży jako przeszkoda – może to być pachołek, patyk czy nawet butelka z napojem. Ustaw przeszkodę tak, aby było wokół niej dużo wolnej przestrzeni. Niech dziecko ustawi się 10-20 metrów od niej. Poproś, aby zaczęło powoli poruszać się w kierunku przeszkody po linii prostej, a następnie spróbowało ją ominąć (raz z jednej, raz z drugiej strony). Po opanowaniu tego ćwiczenia możecie próbować okrążyć przeszkodę (również z jednej i drugiej strony).  

Podczas ćwiczenia stój blisko przeszkody, tak aby w razie konieczności zatrzymać dziecko. 

dziecko na rolkach

KROK 8: zasady bezpieczeństwa

Twoje dziecko jest już prawie gotowe do tego, aby samodzielnie postawić pierwsze kroki na ścieżce rowerowej czy w skateparku. Jednak zanim to nastąpi, warto nauczyć je podstawowych zasad bezpiecznej jazdy na rolkach i wrotkach. Poinformuj malucha o tym, że: 

  • nie wolno jeździć bez kasku (nawet jeśli jest ciepło czy niewygodnie);
  • na ścieżkach rowerowych i w innych miejscach publicznych trzeba zwracać uwagę na innych uczestników ruchu;
  • przy skręcaniu w lewo należy ustąpić pierwszeństwa osobom jadącym z naprzeciwka;
  • na rolkach i wrotkach nie wolno poruszać się po ulicy. 

Może zainteresować Cię również: Hulajnogi elektryczne dla małych i dużych – jak korzystać z nich bezpiecznie i zgodnie z prawem?


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek
Reklama


  • https://www.cora.org/teach-a-kid-to-roller-skate/
  • https://c7skates.com/blogs/c7-blog/how-to-teach-your-kid-to-roller-skate
  • https://solosportsworld.com/teach-kids-roller-skating/?utm_content=cmp-true