Lek bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Substancją aktywną DICLOSTIMU jest diklofenak sodowy będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła diklofenak wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Czym jest leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę zaburzeń oraz nieprawidłowości w obrębie szczęki i żuchwy. Przy pomocy specjalistycznych aparatów można wyrównać niepożądane rotacje w obrębie zębów, zmiany ich ustawienia lub uszeregowanie w odpowiednich pozycjach.
Warto wiedzieć, że ortodoncja ma na celu nie tylko wyprostowanie uzębienia, ale przede wszystkim poprawę wzajemnego położenia zębów górnych i dolnych, a niekiedy także szczęki i żuchwy!
Dlaczego aparat ortodontyczny powoduje podrażnienia?
Stały aparat ortodontyczny jest metalową konstrukcją połączoną zamkami i drutami. Ich obecność w jamie ustnej zaburza dotychczas panujący w niej schemat i ład. Wrażliwe elementy, takie jak błona śluzowa lub język, potrzebują czasu by “przywyknąć” do obecność nowego układu. Efektem tego są one notorycznie drażnione – szczególnie na początku leczenia – co przejawia się skłonnością do powstania tkliwości, podrażnień oraz ran.
Nie można zapominać także o podstawowej funkcji jaką spełnia aparat, tj. prostowaniu zębów. Aby proces mógł efektownie zachodzić, urządzenie musi wygenerować odpowiednią siłę niezbędną do przesunięć oraz rotacji zębów. W wielu przypadkach początek tego procesu może wiązać się z dolegliwościami. Ulgę może przynieść wdrożenie miękkiej diety lub zastosowanie leków przeciwbólowych.
Jak leczyć podrażnienia po aparacie ortodontycznym?
Istnieje wiele metod, dzięki którym powstałe po aparacie podrażnienia mogą być leczone w szybki i skuteczny sposób.
W tym celu doskonale sprawdzi się wosk dentystyczny. Aplikowanie go w miejsca odstających, drażniących elementów aparatu, pozwoli uzyskać swoje rodzaju izolację. Dzięki niej natrafiające na problematyczny obszar konstrukcji policzki lub język nie spotkają się z metalowym, drażniącym elementem, ale łagodnym, miękkim fragmentem wosku.
W zwalczaniu uporczywego problemu wiele osób decyduje się skorzystać ze specjalistycznych preparatów medycznych. W pozbyciu się przykrych ran i nadżerek doskonale sprawdzają się żele łagodzące. Ich łatwa aplikacja pozwala bez najmniejszego problemu sięgnąć najtrudniej dostępnych miejsc. W swoim składzie zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz odkażającym. Dodatkowo niektóre produkty wzbogacone są o nanokloid srebra, który wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, a tym samym stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia stanów zapalnych oraz procesów gojenia.
Dla wielu osób uczucie ulgi przynoszą roztwory do płukania jamy ustnej i gardła. Ich regularne stosowanie daje szansę na szybkie uzyskanie komfortu w jamie ustnej. W skład wielu z nich wchodzi między innymi diklofenak, znany z szybkiego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Domowe sposoby leczenia podrażnień
W leczeniu podrażnień pomocne może okazać się wykorzystanie domowych sposobów. Najpopularniejszą i powszechnie stosowaną metodą są płukanki ziołowe.
Właściwości rumianku, nagietkalekarskiego czy szałwii od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są w łagodzeniu wszelkich schorzeń jamy ustnej.
Ziołowe płukanki z powodzeniem mogą być stosowane przez dzieci. Nie ma jednoznacznie określonej granicy wieku, stanowiącej bezpieczne użycie. Wielu specjalistów radzi trzymać się okresu powyżej 3 roku życia. Przed wdrożeniem płukanek warto zwrócić uwagę, czy dziecko koordynuje czynność płukania oraz wypluwania. Dodatkowo pomocna może okazać się konsultacja pediatryczna lub stomatologiczna, na podstawie której lekarz oceni bezpieczeństwo użycia danego roztworu.
Pokaleczone policzki dziecka – co najlepiej się sprawdza?
W przypadku dzieci leczenie może być wyjątkowo trudne. Zwiększona wrażliwość jamy ustnej oraz zdenerwowanie wywołane dyskomfortem może utrudniać współpracę. Na problem pokaleczonych policzków lub języka należy szybko reagować. Da to gwarancję zahamowania rozwoju procesów zapalnych i zatrzymania bólu.
Doskonałym rozwiązaniem jest użycie wspomnianych już wcześniej żeli oraz roztworów do płukania. Łatwość użycia żelu sprawia, że dziecko może samodzielnie posmarować doskwierające mu miejsca. Płyny do płukania są idealnym rozwiązaniem, mogącym przynieść bardzo szybką ulgę. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że umie świadomie koordynować płukanie jamy ustnej oraz wypluwanie płynów, taka forma leczenia może okazać się najprostsza do wdrożenia!
Jak zapobiegać podrażnieniom po aparacie ortodontycznym?
Niestety, nie ma jednej metody, która skutecznie zapobiegałaby podrażnieniom po aparacie ortodontycznym. Bardzo ważne jest jednak to, aby utrzymać higienę na optymalnym poziomie. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku powinno stanowić minimum dobrych nawyków. Dodatkowo zaleca się używanie specjalistycznej nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej o działaniu łagodzącym.
W przypadku skłonności do powstawania podrażnień, warto mieć zawsze w zasięgu ręki żel lub płyn łagodzący. Szybka reakcja pozwoli zniwelować rozwój dolegliwości oraz przynieść natychmiastowe ukojenie.
Kiedy z powodu podrażnień zgłosić się do lekarza?
Podrażnienia od aparatu ortodontycznego powinny być wskazaniem do jak najszybszej wizyty w gabinecie dentystycznym. Mogą być one objawem niewłaściwego położenia składowych elementów aparatu. Ich poprawa daje szansę skutecznego rozwiązania problemu ran w obrębie zębów i policzków.
Źródła:
- Talic, N.F. (2011). Adverse effects of orthodontic treatment: A clinical perspective. The Saudi Dental Journal, [online] 23(2), pp.55–59. doi:https://doi.org/10.1016/j.sdentj.2011.01.003.
- www.mp.pl. (n.d.). Wady zgryzu – informacje ogólne. [online] Available at: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/stomatologia/71195 [Accessed 26 Aug. 2023].