Na jakie robaki narażone są dzieci i jak dochodzi do zarażenia?

U dzieci najczęściej możemy spotkać pasożyty żyjące wewnątrz organizmu, takie jak: owsiki ludzkie (owsica), glista ludzka (glistnica) i Gardia lamblia (lamblioza, gardioza) oraz te żyjące na skórze – wszy i świerzbowce.

Do najczęściej występujących pasożytów należą: pierwotniaki, płazińce oraz obleńce. Szczególnie narażone są na nie dzieci, a zwłaszcza te uczęszczające do żłobka lub przedszkola. Często wkładają do buzi ręce, na których znajdują się liczne wirusy, bakterie, a także jaja pasożytów, którymi zaraża się właśnie przez układ pokarmowy. Dostanie się do organizmu jaj robaków skutkuje ich rozwojem i chorobą.

Rozpoznanie i leczenie chorób pasożytniczych

W przypadku pasożytów bytujących na skórze z rozpoznaniem nie ma najmniejszego problemu. Nawet rodzice są w stanie określić, że na skórze dziecka znalazł się niepożądany szkodnik, np. wszy widoczne gołym okiem. Trudność natomiast pojawia się w momencie, kiedy mamy do czynienia z pasożytami żyjącymi wewnątrz organizmu. Pierwsze objawy świadczące o ich obecności to brak apetytu lub nadmierny apetyt, biegunki, bóle brzucha, zmiany skórne tj. pokrzywka, wysypka czy swędzenie oraz zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego – nadmierna pobudliwość w ciągu dnia i niespokojny sen.

Jak widać, objawy te są bardzo niespecyficzne i pasują do wielu chorób wieku dziecięcego, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy udać się z malcem do lekarza, który na podstawie objawów i zleconych badań postawi odpowiednią diagnozę. Mowa o morfologii krwi, która jako pierwsza wykaże, że w organizmie toczy się jakaś choroba. Następnie lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań na obecność jaj pasożytów w kale, które dadzą pewność o ich obecności.


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Leczenie pasożytów

W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, które dzięki różnym mechanizmom będą niszczyć obecne w organizmie pasożyty. W preparatach tych znajdują się substancje takie jak: mebendazol, pyrantel i albendazol (owsiki i glistnica) oraz tynidazol, metronidazol i furazolidon (lamblioza, gardioza).

Niektóre leki zawierające substancje przeciwpasożytnicze są dostępne w aptece bez recepty, natomiast te o większej dawce i silniejszym działaniu sprzedawane są tylko za okazaniem recepty. 

Czy jest sens profilaktycznie odrobaczać dziecko?

Wielu rodziców uważa, że przynajmniej raz w roku powinno się profilaktycznie podać dziecku leki przeciwpasożytnicze – czyli przeprowadzić odrobaczanie. Kiedyś również tak uważano, teraz zaś wiemy, że profilaktyczne odrobaczanie jest zupełnie niepotrzebne, a nawet niewskazane. Dlaczego?

1.   Działania niepożądane

Oprócz tego, że preparaty przeciwpasożytnicze mają zwalczać pasożyty, to tak jak i inne leki wykazują działania niepożądane. Mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości, które będą uciążliwe dla osoby dorosłej, a co dopiero dla dziecka. Zatem czy warto narażać malucha na nieprzyjemne objawy, których można uniknąć?

2.   Brak skutecznego leczenia jako następstwo częstego stosowania leków

Zbyt częste stosowanie leków może sprawić również, że pasożyty staną się oporne, co oznacza, że nie będą reagować na podawany lek i przeprowadzona terapia przeciwpasożytnicza będzie nieskuteczna.


wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci
starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera certyfikowany MIÓD MANUKA MGO 263+
wyciąg z kwiatostanu lipy, witamina C i cynk uczestniczą w procesach łagodzących błony śluzowe gardła
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

3.   Różne leki na różne pasożyty

Leki mają różny mechanizm i siłę działania, co oznacza że będą skutecznie działać na różne rodzaje pasożytów. Nie zawsze jeden lek może być stosowany do wszystkich robaków. Dlatego ważne jest, aby najpierw, skonsultować się z lekarzem i przyjmować preparaty przez niego zalecone. Podając dziecku nieskuteczne leki, naraża się go na wcześniej wspomniane działania niepożądane, brak skutecznego leczenia i przedłużenie choroby, która już dawno mogłaby zostać wyleczona.

Jak przeciwdziałać pasożytom

Pamiętajmy, że u dzieci to wkładanie brudnych rąk i przedmiotów do buzi sprawia, że zarażają się pasożytami, dlatego przede wszystkim najlepiej zadbać o odpowiednią higienę. Należy zwracać szczególną uwagę na mycie rąk przez dziecko za pomocą mydła, po każdym przyjściu do domu, oraz zniechęcać je do wkładania do buzi przypadkowych rzeczy, na których mogą znajdować się jaja pasożytów. Również ważne jest mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem, gdyż nie wiemy, gdzie wcześniej leżały i co się na nich znajduje, a czego nie widzimy gołym okiem