Pomadka z ektoiną
POMADKA OCHRONNA Z EKTOINĄ
idealny sposób na pielęgnację ust poza domem
formuła pomadki została wzbogacona o ektoinę, masło shea, olej jojoba i witaminę E
postać wygodnego w użyciu sztyftu
wskazania: wysuszone, spierzchnięte, pęknięte i uszkodzone usta powstałe na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych
reklama

Jaką rolę pełni matki w życiu dziewczynki?

Matka dla każdego dziecka w pierwszych miesiącach życia jest najważniejszym człowiekiem, który gwarantuje jego przetrwanie. Dla małej dziewczynki matka staje się pierwszym wzorem kobiety. W wieku około 2-6 lat dziecko chętnie naśladuje rodziców, przyjmuje ich postawy, powtarza zasłyszane zdania, przymierza ubrania oraz „chce być jak mama lub tata”. Dla małej dziewczynki matka jest wyjątkowa, piękna, niepowtarzalna. Pragnie mieć wszystko na wzór mamy, podobnie się ubierać, czesać, zakładać takie same ubrania.

Gdy rodzi się dziewczynka

Od relacji matka-córka w pierwszych latach życia, zależy bardzo dużo w życiu małej dziewczynki. Bezwarunkowa miłość od matki, ciepło, troska, wsparcie i zrozumienie pozwalają stworzyć silne fundamenty poczucia własnej wartości. Postawione zdrowe, elastyczne granice są okazją do budowania swojej niezależności i samodzielności przez dziecko, przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa. To matka modeluje postawy, które przyjmie dziewczynka co do własnego ciała, relacji z innymi ludźmi, w tym relacji romantycznych, stosunku do siebie samej.

Gdy córka staje się kobietą

W wieku nastoletnim relacja matki i córki może być trudna, to moment przełomowy i bardzo ważny dla obu stron. Nastolatka może robić wszystko, aby pokazać, że różni się od mamy, że chce żyć innym, własnym życiem. Z drugiej strony młoda dziewczyna bardzo potrzebuje wspierającej, akceptującej matki, która będzie na tyle silna, że zniesie jej but i jednocześnie będzie określać jasne zasady, na co się zgadza, a na co nie.

Ingerencja matki w strój, makijaż czy relacje, jakie podejmuje nastoletnia córka, mogą być przez nią odbierane jako atak na jej niezależność. Córka może pokazywać matce, że już jej nie potrzebuje, że na niczym się nie zna, a każdy pomysł dorosłej będzie negowany. To ważna faza we wzajemnych relacjach, ponieważ zachowanie młodej dziewczyny nie jest bezpośrednio wymierzone w matkę, a jest okresem usamodzielniania się, dojrzewania, który prowadzi do pojawienia się dojrzałej i świadomej kobiety.

W tym czasie nastolatka potrzebuje matki, która będzie nienarzucającą swojego zdania towarzyszką, ponieważ młoda dziewczyna i tak będzie chciała zanegować pomysły matki. Powstrzymanie się od nadmiernej kontroli, budowanie wzajemnego zaufania, pozwalanie na własne decyzje i ich konsekwencje, to trudna sztuka, której uczą się matki dorastających dziewczyn.

Okres dojrzewania może być bardzo trudny dla obu kobiet, jednak wcześniej zbudowana ciepła i bliska więź może być niezwykle silnym fundamentem, który nie zniknie nawet w trakcie nieporozumień, buntu i zbierania nowych doświadczeń przez córkę. 

Przeczytaj także: Stereotypy: czego nie mówić dziewczynkom?

Co sprzyja wzajemnym dobrym stosunkom matka-córka?

mama i mała córeczka jedzą sernik

Uwaga i czas

Od najmłodszych lat, tym co wspiera ciepłą relację matki i córki jest poświęcanie dziecku prawdziwej uwagi. Wspólna zabawa, spędzanie czasu na grach i wymyślaniu ciekawych aktywności, zachęcanie dziecka do uczestniczenia w domowych obowiązkach razem z rodzicem, pokazuje mu, że jest ważne, chciane i potrzebne.

Uwaga i czas matki dla córki są bezcenne, bo właśnie wtedy dziewczynka uczy się różnych zachowań od swojej rodzicielki, widzi, że matka daje jej aprobatę, rozumie jej emocje i cieszy się ze wspólnie spędzanych chwil.

Miłość bezwarunkowa

Uznanie córki za najważniejszą kobietę w życiu przez matkę, daje jej ogromne wsparcie i zasoby na start. Kiedy matka przyjmuje córkę taką, jaka jest, nie wywiera presji, raczej poznaje i zachęca do rozwijania swoich talentów, pokazuje córce, że jest ważna i wartościowa dlatego, że jest, a nie że coś osiąga, że coś ma lub musi zrobić, aby być kochaną. Taki fundament jest niezwykłym zasobem, na którym młoda dziewczyna może budować swoją niezależność oraz nawiązywać nowe, ważne dla niej relacje bez uczucia, że musi coś komuś udowodnić.

Nauka radzenia sobie z emocjami

Matka, jako pierwsza może nauczyć córkę radzić sobie z emocjami. W pierwszych latach życia to dorosła kobieta jest regulatorem złości, smutku, lęku i innych niekomfortowych emocji dziecka.

Dzięki rozpoznawaniu tego, co się dzieje w ciele dziecka, nazywaniu emocji, pytaniu córki o to, co się z nią dzieje w danej sytuacji, okazywanie bliskości i ciepła, nawet w trudnych momentach, dziecko uczy się, że jego emocje są ważne i może je wyrażać.

Kiedy matka akceptuje uczucia takie, jak smutek, złość – dziewczynka uczy się, że jej matka potrafi sama sobie radzić z emocjami, nie musi jej chronić, to dorosła kobieta przyjmuje rolę obrończyni, pocieszycielki i nauczycielki w sferze emocji. Dzięki takiej postawie mała dziewczynka uczy się, że ma prawo przeżywać różne uczucia i to nie skrzywdzi jej mamy. W dorosłym życiu młodej kobiety zaowocuje to samodzielnym radzeniem sobie z emocjami oraz brakiem nadmiernej odpowiedzialności z emocje innych.

Rozmowy

Budowanie silnej relacji między matką a córką powinno być oparte na rozmowach, wzajemnym słuchaniu i poznawaniu perspektywy drugiej strony. W pierwszych latach życia to matka pokazuje świat córce, pomaga jej odnaleźć się w życiu. Z czasem rola powoli się odwraca, córka chce pokazać swoją perspektywę matce, chce znaleźć w niej wsparcie i zrozumienie. Warto pamiętać, że w relacji matka-córka, to matka jest odpowiedzialna za relację, jaką nawiązuje. Córka nie może stać się przyjaciółką, której opowiada o swoich kłopotach w małżeństwie, pracy czy rodzinie. Matka powinna znać granicę w mówieniu o swoich problemach córce, nie powinna ją zalewać swoimi kłopotami, ani rozterkami sercowymi czy finansowymi.

Dbanie o siebie

Matki zaangażowane w wychowanie dzieci często zapominają o sobie. Skupiają całą swoją uwagę na dobrostanie dziecka, rozwoju jego możliwości, wspieraniu go. Poświęcają się pracy zawodowej, dbaniu o dzieci, dom, partnera czy partnerkę, a często nie zaspokajają swoich potrzeb. Córka, która widzi taki schemat postępowania, będzie go powielać w przyszłości. Dlatego, tak ważne jest, aby matka pokazywała córce, że dbanie o siebie, swoje potrzeby, posiadanie hobby, wybieranie odpoczynku jest ważniejsze, zamiast sprzątania czy dodatkowego zlecenia. To od matki córka uczy się, jak traktować siebie samą, jak zarządzać swoim czasem, co robić, kiedy jest się zmęczonym czy smutnym.

Co niszczy relację matka-córka?

matka czesze włosy córki

Odrzucenie i chłód emocjonalnego

Dziecko chce być ważne, jednak nie każda matka potrafi przyjąć swoje dziecko, takie, jakie jest. Dla córki odrzucenie, dezaprobata matki, szczególnie w pierwszych latach życia jest bardzo bolesna. Lekceważenie sukcesów, niedocenianie, krytyka lub obojętność ze strony matki powoduje, że relacja matki i córki jest bardzo trudna. U dziewczynki może pojawić się duży samokrytycyzm, poczucie bycia nic nie wartą, nieznaczącą.

Nadmierne kontrolowanie

Nadopiekuńczość, sprawdzanie, niepozwalanie na samodzielność powoduje, że dziecko czuje się stłamszone i nie ma możliwości przekonać się o swojej sprawczości oraz sile. Kontrolowanie, co córka może mówić, co czuć, z kim się spotykać, jak się zachowywać skutkuje trudnościami w podejmowaniu decyzji przez córkę, braku zaufania do siebie, poczucia bycia słabszą, niezdolną do działania.

Egocentryzm matki

Brak dostrzegania i zaspokajania potrzeb córki przez matkę powoduje, że dziecko czuje się nieważne. Matka o narcystycznym rysie osobowości może manipulować córką, aby to ona zaspokajała jej potrzeby, podporządkowała się jej planom oraz wizji życia. Matka stawia siebie na pierwszym miejscu, nie zważając na dziecko, nie ma wykształconej empatii, aby dostrzec, że swoim zachowaniem krzywdzi córkę.

Relacja matki i córki jest bardzo złożona, ale z wielką siłą oddziałuje na dorosłe życie młodej kobiety. Zdarza się, że matki nie potrafią wywiązać się ze swojej roli, powodują wiele ran w życiu córki. Jednocześnie matka może być niezwykle wspierającym zapleczem, osobą, która obdarzy dziecko bezwarunkową miłością i wsparciem. 

Może zainteresować Cię również: Dlaczego warto się przytulać i co to zmienia w naszym życiu?


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Bibliografia:

Ostrowska-Kamińska J., Socha R. Długi Cień Matki, Poradnik Psychologiczny Polityki. Ja, my, oni. – Tom 25. Kobieta: instrukcja obsługi zwłaszcza dla mężczyzn, 2017, s. 60-62