To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kiedy pyli brzoza?
Okres pylenia brzozy przypada na początek wiosny i trwa zwykle do końca maja. Dokładne terminy co roku nieco się różnią, ponieważ zależą m.in. od aktualnej pogody oraz regionu Polski. Zwykle pylenie brzozy w pierwszej kolejności rozpoczyna się na południowym zachodzie naszego kraju, z kolei najpóźniej na północnym wschodzie, gdzie jest najchłodniej. Różnica pomiędzy regionami może wynosić nawet 2 tygodnie.
Jeśli masz alergię na brzozę czy inne rośliny, śledź na bieżąco aktualny kalendarz pylenia oraz prognozę pogody dla alergików. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować ewentualne wyjazdy czy aktywności na zewnątrz do pylenia brzozy. Nie ma sensu wystawiać się nadmiernie na jej pyłki, jeżeli wywołują u Ciebie uciążliwe dolegliwości.
Co uczula w brzozie?
Jeden kwiat brzozy potrafi wytworzyć nawet ponad 20 tysięcy ziaren pyłku. To oszałamiająca ilość, zwłaszcza że jest on jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych wśród Polaków. Odpowiada za nie kilka białek, które stanowią główne alergeny brzozy:
- Bet v 1 – to główny czynnik uczulający, który wywołuje ok. 50-95% reakcji alergicznych,
- Bet v 2 – uczulenie na to białko wykazano u ok. 20-43% alergików,
- pozostałe alergeny, które odpowiadają za mniejszą liczbę reakcji uczuleniowych, to m.in. Bet v 4, Bet v 6, Bet v 7. W sumie w pyłku brzozy występuje 10 rodzajów białek w kilkudziesięciu wariantach.
Alergia na brzozę a reakcje krzyżowe
Reakcja krzyżowa wynika z tego, że alergeny występujące w różnych roślinach są do siebie podobne pod kątem struktury chemicznej. Organizm w kontakcie z danym białkiem uczulającym wytwarza przeciwciała skierowane konkretnie na tę cząsteczkę. Jeśli jednak napotkają one inną, która wygląda podobnie, również zainicjują reakcję alergiczną.
Alergia na brzozę często wiąże się z wystąpieniem reakcji krzyżowych na inne alergeny, głównie pokarmowe. Jej białka uczulające są podobne strukturalnie do wielu innych cząsteczek, które występują np. w owocach i warzywach. U osób uczulonych na pyłek brzozy objawy alergii mogą wywołać m.in.:
- jabłka,
- gruszki,
- brzoskwinie,
- wiśnie,
- migdały,
- kiwi,
- orzechy laskowe,
- śliwki,
- seler,
- marchew.
Reakcje krzyżowe nie występują u wszystkich alergików, nie musisz więc eliminować ze swojej diety żadnych produktów. Zwróć jednak uwagę na ewentualne dolegliwości, jakie mogą wystąpić po wspomnianych wyżej pokarmach i w razie potrzeby ogranicz spożywanie tych, które wywołały objawy alergii.
Objawy alergii na brzozę
Do najczęstszych objawów alergii na brzozę i inne pylące rośliny należą:
- wodnisty, cieknący katar,
- świąd oczu, skóry i nosa,
- kichanie,
- łzawienie,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- wysypka,
- świszczący oddech i duszności.
Jak złagodzić objawy pyłkowicy?
Preparaty stosowane na objawy alergii dzielą się na doustne i miejscowe – w postaci kropli do oczu, aerozoli do nosa i ampułek do inhalacji. Warto je ze sobą łączyć, żeby wzajemnie uzupełniały swoje działanie.
Doustne leki na alergię
W przypadku nasilonych, męczących objawów alergii zastosuj doustne leki przeciwhistaminowe. Histamina to substancja, która jest uwalniana w dużych ilościach przy kontakcie z alergenem. Odpowiada ona za wszystkie pojawiające się objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe hamują działanie tej cząsteczki poprzez blokowanie dedykowanych jej receptorów. Substancje o takim działaniu występują zwykle w postaci tabletek. To np.:
- cetyryzyna,
- loratadyna,
- feksofenadyna,
- bilastyna,
- lewocetyryzyna,
- desloratadyna.
Większość leków na alergię może być stosowana u dzieci od 6. roku życia, istnieją jednak dwa wyjątki. Pierwszy to syrop z cetyryzyną dopuszczony do użytku u maluchów, które skończyły 2 lata. Możesz także zastosować krople z lekiem starszej generacji – dimetyndenem, które są dostępne dla dzieci już od 1. miesiąca życia.
Aerozole do nosa na alergię
Na katar alergiczny świetnie sprawdzają się spraye do nosa z ektoiną. To substancja, która działa stabilizująco na komórki błony śluzowej nosa, dzięki czemu chroni je przed alergenami. Oprócz tego ektoina ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające. W aerozolach do nosa występuje zwykle w połączeniu z lekko hipertoniczną wodą morską, która nawilża nos i oczyszcza go z alergenów. Preparaty z ektoiną mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Przy silnym katarze alergicznym możesz zastosować także spraye do nosa zawierające mometazon. To steryd, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Bez recepty jest dopuszczony do użytku wyłącznie przez osoby dorosłe. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj go dłużej niż miesiąc.
Przeciwalergiczne krople do oczu
W przypadku uciążliwego łzawienia i świądu oczu leczenie możesz wspomóc odpowiednimi kroplami. Zawierają one substancje przeciwhistaminowe, np. azelastynę i olopatadynę. Służą do doraźnego łagodzenia objawów na własną rękę i nie powinno się ich stosować dłużej niż 2 tygodnie.
Alternatywą są krople do oczu z ektoiną, która również w takiej postaci pomaga złagodzić objawy alergii. Jej działanie ochronne i stabilizujące osłania oczy przed szkodliwym wpływem alergenów. Ponadto ektoina przyspiesza regenerację podrażnionej spojówki. Możesz ją stosować przez cały sezon alergiczny.
Wybierając krople do oczu, zwróć uwagę na obecność konserwantów. Wrażliwe oczy alergika mogą na nie zareagować dodatkowym podrażnieniem. Ponadto takie krople nie mogą być stosowane w połączeniu z soczewkami kontaktowymi. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na krople do oczu bez konserwantów.
Inhalacje przy alergii
Inhalacje przy użyciu nebulizatora są bardzo pomocne w łagodzeniu uporczywych objawów alergii. Możesz użyć do nich zwykłej soli fizjologicznej (0,9% NaCl), która nawilża i oczyszcza drogi oddechowe z alergenów. Przyda się także dodatek kwasu hialuronowego, dzięki któremu wzmocnisz efekt nawilżający.
W ampułkach do inhalacji również znajdziesz ektoinę, która jeszcze mocniej nawilża drogi oddechowe, a także łagodzi toczący się w nich stan zapalny. Ektoina jest dobrze przebadaną i bezpieczną substancją, dzięki czemu może być stosowana przez kobiety w ciąży oraz dzieci bez ograniczeń wiekowych.
Domowe sposoby na objawy pyłkowicy
Jak jeszcze złagodzić objawy alergii na brzozę? Postaw na profilaktykę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, w jaki sposób możesz ograniczyć kontakt z alergenami.
- Regularnie przemywaj oczy kroplami lub zwykłą solą fizjologiczną. Oczyszczaj też śluzówkę nosa przy pomocy wody morskiej.
- Po powrocie do domu przemywaj twarz i ręce, zmieniaj też od razu ubranie.
- Wychodząc na zewnątrz, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, żeby ograniczyć ilość pyłku, jaki dostaje się do oczu. Związuj włosy, dzięki czemu będą zbierać mniej alergenów.
- W okresie pylenia brzozy staraj się jak najmniej wietrzyć mieszkanie. Unikaj też suszenia prania na zewnątrz.
Preparaty dostępne bez recepty pomagają zapanować nad alergią. Jeśli jednak czujesz, że dotychczasowe metody nie przynoszą wystarczających efektów, skontaktuj się z lekarzem. Przy wyjątkowo nasilonych objawach możliwe jest odczulanie, które polega na podawaniu małych dawek alergenu w odpowiednim schemacie. Terapia trwa zazwyczaj 3 lata, jest też niestety dość kosztowna. Może jednak być wybawieniem dla osób, którym alergia utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Źródła:
- Eichel, A., Bilstein, A., Werkhäuser, N., & Mösges, R. (2014). Meta-analysis of the efficacy of ectoine nasal spray in patients with allergic rhinoconjunctivitis. Journal of allergy, 2014.
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergies [dostęp 31.12.2023].
- Tuszyński, P. K. (Red.). (2020). Leki pierwszego wyboru. Wydawnictwo Farmaceutyczne