To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak zrobić inhalacje na zatkany nos? Przyda się nebulizator
Być może wiesz, że pod terminem inhalacja kryje się kilka różnych zabiegów. Wśród nich są i tzw. parówki wykonane z naparów ziołowych, i nebulizacje, czyli inhalacje wykonywane z pomocą nebulizatora i odpowiednich preparatów. O ile obie metody bez trudu można wykonać w domu, o tyle na zatkany nos dla dziecka, lepiej wybrać te drugie. Dlaczego akurat nebulizacje? Powodów jest kilka, najważniejsze to bezpieczeństwo i skuteczność.
- Bezpieczeństwo – pochylanie się nad miską parującego naparu z głową przykrytą ręcznikiem jest mało komfortowe dla dorosłego, nie mówiąc już o dziecku. Zastanów się, czy Twoja pociecha jest w stanie wysiedzieć spokojnie kilka minut w takiej “saunie”? Cierpliwość podczas wykonywania inhalacji parowych jest kluczowa. Bez niej łatwo o poparzenie i to nie tylko skóry, lecz również dróg oddechowych.
- Skuteczność – para unosząca się znad gorącego naparu dociera do wprawdzie do jamy nosa, ale dość płytko. Przez to nie jest w stanie rozrzedzić wydzieliny nagromadzonej w nosie ani w zatokach. Inaczej jest z cząsteczkami aerozolu powstającymi podczas nebulizacji. Te, znacznie mniejsze od cząsteczek pary wodnej, docierają w głąb układu oddechowego. Im mniejsze, tym większy mają zasięg oddziaływania.
Jeśli masz nebulizator, przejdź do czytania kolejnego akapitu, jeśli nie, sprawdź: jaki inhalator do nebulizacji wybrać.
Z czego inhalacje na zatkany nos u dziecka? Opcji jest kilka
Preparatów do nebulizacji na zatkany nos jest całkiem sporo. W aptece możesz dostać ampułki z roztworami chlorku sodu w różnych stężeniach – w wersjach solo i z różnymi substancjami dodatkowymi (np. ektoiną, kwasem hialuronowym). Do tego na zatkany nos są preparaty do inhalacji z n-acetylocysteiną.
Wybrane preparaty do inhalacji na zatkany nos mogą bazować na:
- soli fizjologicznej (izotonicznej) – to izotoniczny roztwór chlorku sodu (0,9% NaCl),
- soli hipertonicznej – hipertoniczny roztwór chlorku sodu (1,5-3% NaCl),
- roztworze n-acetylocysteiny – n-acetylocysteina to substancja o właściwościach mukolitycznych i antyoksydacyjnych.
Inhalacje z soli fizjologicznej na zatkany nos
Jeśli chcesz od razu zrobić dziecku inhalacje na zatkany nos, a pod ręką masz tylko sól fizjologiczną – możesz jej użyć. Na pewno nie zaszkodzi, a może troszkę pomóc.
Sól fizjologiczna delikatnie nawilża śluzówkę, rozwadnia zatykającą nos wydzielinę i ułatwia wydmuchiwanie kataru. To przynosi pewną ulgę, ale raczej nie skutkuje odetkaniem nosa. Sól fizjologiczna, w przeciwieństwie do hipertonicznej, nie zmniejsza obrzęku, powodującego uczucie zatkania, blokady nosa. Dlatego przy takich objawach lepiej inhalować (siebie czy dziecko) solą hipertoniczną.
Sól fizjologiczna do inhalacji:
- dla dzieci od pierwszych dni życia,
- do codziennej higieny nosa,
- na lekki katar,
- bardziej do płukania niż odtykania nosa.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Inhalacje z soli hipertonicznej na zatkany nos
Jak już udało Ci się przeczytać, do inhalacji na zatkany nos warto zastosować sól hipertoniczną.
- Dla dziecka, zwłaszcza na początek, odpowiednie będą tzw. roztwory lekko hipertoniczne, w stężeniu 1,5% NaCl (jak Nebu-dose Baby).
- Natomiast dzieciom z mocno zatkanym nosem i gęstym katarem, już przyzwyczajonym do nebulizacji, można podać preparaty z 3% NaCl (jak Nebu Hipertonic).
- Jeśli okaże się, że podstawowy roztwór hipertoniczny do inhalacji działa zbyt silnie wysuszająco na błonę śluzową nosa dziecka, warto zamienić go na taki, który ma w składzie substancje nawilżające – np. ektoinę (jak Nebu Pulmo).
Im wyższe stężenie chlorku sodu, tym silniejsze działanie osmotyczne. Osmo… jakie? Osmotyczne, czyli bazujące na zjawisku osmozy. Osmoza umożliwia przenikanie cząsteczek wody od stężenia niższego do stężenia wyższego, a tym samym wyrównywanie stężeń w różnych roztworach/środowiskach.
To dlatego preparaty hipertoniczne (czyli o większym stężeniu niż stężenie płynu w komórkach) powodują, że do jam nosa zaczyna napływać woda, zalegająca wydzielina rozrzedza się, jest mniej gęsta i mniej lepka, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć. Do tego roztwory hipertoniczne zmniejszają obrzęk śluzówki i odtykają nos. Działają wielokierunkowo i naprawdę dobrze sprawdzają się na zatkany nos i zatoki u dzieci.
Sól hipertoniczna do inhalacji:
- dla dzieci od pierwszych dni życia,
- do wspomagania leczenia nieżytu nosa,
- na gęsty katar, zatkany nos, mokry kaszel,
- skuteczne w przywracaniu komfortu oddychania.
Inhalacje z roztworu n-acetylocysteiny na zatkany nos
Oprócz roztworów chlorku sodu, do inhalacji na zatkany nos dla dziecka nadają się roztwory z n-acetylocysteiną. Te preparaty działają zupełnie inaczej niż powyższe sole izotoniczne i hipertoniczne.
N-acetylocysteina (NAC) wykazuje właściwości mukolitycznie – rozszczepia wiązania disiarczkowe, tworzące gęsty śluz. Do tego działa hydrofilowo (przyciąga cząsteczki wody) i antyoksydacyjnie (redukuje stres oksydacyjny, pośrednio łagodząc stan zapalny). Najprościej mówiąc, n-acetylocysteina rozrzedza i upłynnia gęstą, lepką wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. W ten sposób łagodzi utrudnione oddychanie i inne objawy związane z infekcjami dróg oddechowych.
W aptece możesz dostać preparaty z n-acetylocysteiną w różnych postaciach – sprayów do nosa, a także roztworów do inhalacji. Te ostatnie to na przykład ampułki Mufluil Forte i Mufluil Hipertonic.
- Mufluil Forte (z NAC, hialuronianem sodu i olejkiem tymiankowym) rozrzedza wydzielinę zalegającą w nosie, zatokach i oskrzelach, zalecany wspomagająco w leczeniu m.in. ostrego nieżytu nosa, ze względu na obecność olejku tymiankowego przeznaczony do inhalacji przez widełki donosowe.
- Mufluil Hipertonic (to połączenie n-acetylocysteiny z 3% roztworem chlorku sodu), działa silnie osmotycznie na błonę śluzową nosa, zalecany wspomagająco w leczeniu m.in. zapalenia zatok, przeznaczony do inhalacji przez maseczkę lub ustnik.
Podobnie jak inne substancje mukolityczne, n-acetylocysteina zalecana jest dzieciom powyżej 2. roku życia. Dlatego, jeśli szukasz czegoś do inhalacji na zatkany nos dla niemowlaka, wybierz sól hipertoniczną (optymalnie 1,5% NaCl). Jeśli jednak opiekujesz się bardzo zakatarzonym “starszakiem”, możesz bez obaw zrobić mu inhalacje z roztworu n-acetylocysteiny.
Roztwory n-acetylocysteiny do inhalacji:
- dla dzieci powyżej 2. roku życia,
- do wspomagania leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych,
- na gęsty, zalegający katar w przebiegu nieżytu nosa i zapalenia zatok,
- do przywrócenia komfortu oddychania.
Uwaga na olejki do inhalacji na zatkany nos!
Aromaterapia jest szczególną odmianą inhalacji. Polega na wdychaniu lotnych oparów olejków eterycznych, które nie tylko pięknie pachną, ale i wykazują określone działanie (np. wykrztuśne). Stosuje się je na wiele sposobów – w kociołkach zapachowych i dyfuzorach, można dodać też kilka kropli wybranego olejku do kąpieli bądź zastosować go do masażu. Nigdy jednak nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę ani podawać nierozcieńczonych drogą nebulizacji! Szczególnie u dzieci, które na olejki eteryczne mogą być bardzo wrażliwe i zareagować alergicznie. Dlatego przed zastosowaniem aromaterapii upewnij się, jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie. Kluczowe informacje znajdziesz na opakowaniu wybranego produktu.
Jak zrobić inhalacje na zatkany nos u dziecka?
Wiesz już, czym inhalować zatkany nos u dziecka, teraz poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym nebulizacja będzie skuteczniejsza.
Przede wszystkim przed użyciem jakiegokolwiek preparatu do nebulizacji zapoznaj się z instrukcją jego użytkowania. To naprawdę bardzo ważne, bo pozwala upewnić się co do wskazań, przeciwwskazań, dawkowania, skutków ubocznych i innych istotnych kwestii. W razie wątpliwości nie działaj na własną rękę, ale poproś o poradę pediatrę lub farmaceutę.
Kolejna sprawa, nebulizacja maseczką czy końcówką do nosa (tzw. widełkami)? Maseczka jest odpowiednia dla małych dzieci, widełkami można inhalować dzieci od około 3. roku życia. Końcówka donosowa, jak nazwa wskazuje, sprawdza się wtedy, gdy chcemy zwalczyć dolegliwości ze strony nosa. Należy ją zastosować, jeśli w ulotce danego preparatu do inhalacji tak wskazano.
Reasumując, jeśli Twój kilkulatek ma gęsty, zalegający katar bez kaszlu czy chrypki, możesz zrobić mu inhalację z użyciem widełek. Jeśli jednak zatkany nos idzie w parze z kaszlem, lepiej wykorzystać maseczkę – dzięki niej cząsteczki aerozolu trafią do jamy nosa i zatok, a także w głąb drzewa oddechowego (do oskrzeli i płuc).
Co ważne, inhalacja na zatkany nos nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Ile dokładnie czasu zajmie, to zależy od preparatu jakiego użyjesz. Bez względu jednak na to, nebulizację kończycie albo, gdy z nebulizatora przestanie wydobywać się mgiełka, albo gdy mija kwadrans.
Po zabiegu dobrze przemyć dziecku buzię, a także przepłukać maseczkę czy widełki, zwłaszcza gdy w kolejce do inhalacji na zatkany nos czeka kolejna pociecha.
Więcej o tym, jak prawidłowo inhalować dziecko przeczytasz tu: Jak prawidłowo inhalować dziecko, czyli wiedza o nebulizacji w pytaniach i odpowiedziach