To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Zabawki sensoryczne – co to takiego?
Zabawki sensoryczne to zabawki, które stymulują rozwój malucha. Ich zadaniem jest oddziaływanie na wszystkie zmysły dziecka – wzrok, słuch, węch czy dotyk, przez co pomagają rozwinąć umiejętności manualne, fizyczne i umysłowe. Wybór zabawek sensorycznych jest ogromny i można dobrać je dla maluchów w wieku niemowlęcym, przedszkolaków, a nawet starszych dzieci w wieku szkolnym.
Przeczytaj także: Muzyczne Maluszki – czy zajęcia umuzykalniające dla niemowląt mają sens?
Zalety korzystania z zabawek sensorycznych
Zabawki sensoryczne mają pomóc w rozwoju naszej pociechy. Poprzez stymulowanie różnych zmysłów dziecka pozytywnie wpływają na jego umiejętności. Dziecko bawi się, a jednocześnie wszystkie jego zmysły pracują na najwyższych obrotach. Główną zaletą zabawek sensorycznych wydaje się więc właśnie to, że uczą poprzez zabawę i chwile beztroski dziecka mogą mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Pomagają dziecku poznawać świat – różne kolory, różne dźwięki, różne faktury dotykane dłońmi – to wszystko pokazuje dziecku, jak różnorodne jest jego otoczenie.
Przykłady zabawek sensorycznych
Zabawkami sensorycznymi mogą być:
- piłeczki o różnej fakturze i w różnych kolorach (które stymulują zmysł dotyku – bowiem dziecko dotyka różnych struktur oraz zmysł wzroku – bo mają różne kształty i kolory),
- maty (które mają na swojej powierzchni różne wypustki i także są różnokolorowe –dziecko chodząc po nich czuje stopami różne kształty, poprawia to jego motorykę ruchową i uważność, umiejętność chodzenia i utrzymywania równowagi, a także kształtuje odpowiednią postawę ciała),
- książeczki (które wyglądają nieco jak książeczki 3D – na każdej stronie jest umieszczony jakiś przedmiot, który dziecko może dotknąć, poznać jego fakturę i kolory – co znów pomaga w rozwoju jego zmysłu dotyku i wzroku. Książeczki tego typu często wyposażone są w szeleszczące elementy, grzechotki czy nawet piszczałki co stymuluje słuch),
- klocki, zawieszki do wózkabądź łóżeczka czy grzechotki.
Ogólną zasadą jest to, że zabawka sensoryczna ma mieć tyle różnorakich elementów, aby mogła pobudzić różne zmysły malucha – powinna mieć niestandardową, nierówną strukturę i kształt – aby rozwijać zmysł dotyku; być wielobarwna – żeby ćwiczyć zmysł wzroku, wydawać z siebie różne dźwięki – by pobudzić słuch, a także może mieć różne zapachy – na przykład w przypadku klocków, gdy różne klocki pachną różnymi owocami.
Zabawki sensoryczne DIY
Każdy rodzic może własnoręcznie przygotować zabawkę sensoryczną dla swojej pociechy. Przedstawiamy te najprostsze i najciekawsze.
Kolorowe piłeczki
Wszelkiego rodzaju kolorowe piłeczki – możemy kupić w pasmanterii kawałki kolorowych materiałów oraz watę (dla niemowląt ważne, aby były to kolory dobrze rozróżnialne i wyraźne, bo ich zmysł wzroku wciąż się rozwija). Przy niewielkim nakładzie pracy uszyjemy małe kolorowe piłeczki wypełnione watą. Pod nadzorem rodzica dajmy piłeczki do zabawy dziecku, możemy nimi porzucać bądź bawić się w „piłeczkowego chowanego” – czyli ukryć piłeczki pod różnymi przedmiotami – jedną pod kocem, inną w pudełku, jeszcze inną pod poduszeczką dziecka – potem razem z dzieckiem postarajmy się odnaleźć je wszystkie! Nie jest to zabawa absorbująca dużo energii, piłeczki wykonamy szybko i łatwo, a dziecko na pewno będzie miało z tej zabawy dużo frajdy!
Pudełko z rurkami
Propozycja dla tych trochę starszych maluszków – do wykonania zabawki sensorycznej DIY wykorzystamy rurki – po papierze toaletowym i ręczniku papierowym. Pomalujmy kilka rurek flamastrem na różne, choć wyraźne, kolory – na czerwono, żółto czy niebiesko. Teraz zadaniem rodzica jest przygotowanie pudełka oraz kilku małych klocków czy zabawek (takich, aby mieściły się w otworze rurki). Dajmy dziecku zadanie – przerzucić klocki przez rurkę w danym kolorze – raz mama prosi dziecko aby wrzuciło do pudełka klocek przez czerwoną rurkę, a raz tata – aby przełożyło klocek przez żółtą. Nie dość, że dziecko nauczy się rozróżniania kolorów, to jeszcze poćwiczy zdolności motoryczne!
Grzechotki z butelek
Grzechotki z butelek to z kolei propozycja dla niemowląt oraz dzieci do około drugiego roku życia – im większe urozmaicenie naszej zabawki – tym nada się ona dla starszego malucha. Pomysł jest banalnie prosty – bierzemy butelkę po półlitrowym napoju, na przykład po wodzie mineralnej. Do butelki wsypujemy to, co znajdziemy i to, co wydaje różne ciekawe dźwięki – może być to trochę suchego, ryżu, trochę suchej kaszy, może papierki po cukierkach czy cukier. Zakręcamy butelkę i pod nadzorem dajemy dziecku do zabawy. Różne substancje znajdujące się w butelce wydają różne dźwięki – możemy przygotować jedną grzechotkę z ryżem, a inną z wodą – dziecko nauczy się rozpoznawać różne odgłosy. Dla tych starszych dzieci proponujemy wykonać grzechotki bardziej atrakcyjne, może jedna niech będzie wypełniona wodą i brokatem, a druga kolorowymi małymi klockami? Starsze dziecko może też samo zdecydować, jak chciałoby, aby zabawka wyglądała i pomóc nam w jej przygotowaniu!
Tablica sensoryczna DIY
Tablica sensoryczna DIY: to ciekawa propozycja i dla małych i dla dużych szkrabów. Dla małych na tablicy korkowej możemy przywiesić różne gadżety – małe filcowe zabawki, literki czy grzechotki. Dziecko bawi się, zdejmuje przedmioty i uczy nowych kształtów i dźwięków. Dla starszaka proponujemy stworzenie tablicy ze zdobyczy znalezionych na spacerze – może z patyczków, szyszek, kasztanów czy kwiatków. Niech maluch sam zdecyduje o tym, jak wasza tablica może wyglądać!
Gitara z gumek recepturek
Gitara z gumek recepturek to z pewnością interesująca propozycja dla małego muzyka. Przygotowanie tej zabawki zajmie tylko chwilę, a maluch z pewnością zainteresuje się nią na dłużej. Będziemy potrzebować plastikowego pojemnika – na przykład takiego do przechowywania żywności czy opakowania po borówkach. Owijamy je gumkami recepturkami i pokazujemy dziecku, że pociągnięcie za każdą z nich wydaje pewien dźwięk. Maluch może poczuć się jak gitarzysta i spróbować stworzyć własne melodie. Pamiętajmy jednak, aby pilnować dziecko w trakcie zabawy.
Może zainteresować Cię również: Rowerek biegowy dla dziecka
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.