To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czym jest kuchnia błotna?
Kuchnia błotna to nowocześniejsza i bardziej rozbudowana wersja zabawy w gotowanie. Zapewne wielu dorosłych pamięta, że w przydomowej piaskownicy prócz tworzenia budowli robiło się także „babki” lub „ciastka”. Wyobraźnię ograniczała głównie dostępność materiałów do „gotowania” – dlatego wypieki zazwyczaj zawierały głównie piasek, trawę czy dzikie kwiaty.
Jak zrobić kuchnię błotną DIY?
Na rynku znajduje się wiele gotowych kuchni błotnych. Inwestycja może być jednak dość droga – najtańsze opcje to wydatek rzędu 500-600 zł, ze średnią plasującą się raczej w okolicach 1500 zł. Zaletą zakupu gotowej kuchni jest to, że o ile wybierzemy sprawdzoną markę, mamy pewność, że posiada odpowiednie atesty i że jest bezpieczna dla dzieci.
Czy jednak warto przepłacać? Samodzielne skonstruowanie kuchni błotnej nie wymaga dużego wysiłku ani umiejętności technicznych. Potrzebne są:
1. Stare deski, blat lub szafki
Niektórzy wykonują szkielet kuchni błotnej z palet, wymaga to jednak sprasowania i wykończenia impregnatem tak, aby pozbyć się drzazg i zapobiec niszczeniu przez wilgoć. Kuchnię błotną można przechowywać wewnątrz (np. w garażu) lub na zewnątrz, przykrywając ją na czas deszczu i śniegu. Ta druga opcja wiąże się, oczywiście, z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia przed zmianami pogody.
Prócz palet, wykorzystać do budowy można sklejkę, stare szafki kuchenne czy różnego rodzaju deski.
2. Wkręty, haczyki, kątowniki, zawiasy
Służą do złożenia konstrukcji. Kuchnia błotna zazwyczaj składa się z blatu, na którym znajduje się zlew i „kuchenka”,szafki pod blatem oraz półek i haczyków, na których zostaną umieszczone akcesoria do gotowania. Warto zatroszczyć się o ich porządne umocowanie, aby dziecko nie potrafiło samodzielnie zdemontować haczyków czy wyjąć drzwi z zawiasów.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.3. Miski, patelnie, trzepaczki, kubki, pojemniki na wodę…
Dobierając przybory kuchenne, należy zadbać, aby były one odporne na warunki pogodowe i bezpieczne dla dzieci. Można wykorzystać zabawkowe zestawy kuchenne lub stare, aluminiowe garnki i patelnie. Ważne, aby nie były dla malucha za ciężkie. W wersji ekskluzywnej kuchnia błotna zawiera węża ogrodowego przykręconego do kranu, zapewniając „umywalce” stały dopływ wody.
4. Farba, stare uchwyty czy kapsle lub inne ozdoby, laminat
Aby kuchnia prezentowała się zachęcająco, można ją pomalować, dodać „piekarnik” (w postaci szafki z pokrętłami) czy dodatkową półkę. Całość należy pokryć solidną warstwą laminatu, aby zapobiec pleśnieniu drewna. Tak urządzona kuchnia błotna jest gotowa do użytku!
Czego nie używać przy budowie kuchni błotnej?
Konstruując własnoręcznie zabawki dla dzieci kwestia, jakich materiałów się wystrzegać, jest równie ważna (a nawet ważniejsza) niż zdolności manualne. Przy budowie kuchni błotnej zdecydowanie warto unikać:
1. Materiałów, które mogą łatwo spleśnieć czy zardzewieć
Wspominaliśmy o tym już wcześniej, ale warto powtórzyć jeszcze raz – nie wszystko, co mamy w rzeczywistej kuchni, przetrwa kuchnię błotną. Drewniane łyżki mogą wydawać się być bezpieczne dla dzieci, ale (o ile ich nie pokryjemy laminatem) zapleśnieją po pierwszym dłuższym deszczu. Żeliwo i stal z kolei mogą z kolei szybko pokryć się rdzą.
2. Materiałów potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci
To kolejna oczywistość, o której należy jednak wspomnieć. Kuchnia błotna nie powinna być wyposażona w prawdziwe noże (chociaż mało kto rozważałby danie dziecku noża do zabawy), szklane słoje czy butelki, urządzenia połączone do prądu itd. Przedmioty zbyt ciężkie, aby maluch je udźwignął (np. słój z wodą) powinny być przymocowane tak, aby wyeliminować możliwość przypadkowego upuszczenia ich na stopę.
3. Przyborów nieporęcznych w użyciu przez dziecko
Dzieci uwielbiają bawić się „dorosłymi” przedmiotami, wiele z nich może być jednak dla nich za ciężka lub trudna do chwycenia. Dotyczy to zwłaszcza maluchów, które frustrują się szybciej niż starsze dzieci i mogą porzucić ciężką patelnię czy łyżkę po kilku bezskutecznych próbach „ugotowania” czegoś.
Zalety kuchni błotnej
Największą zaletą kuchni błotnej jest to, że stanowi bardziej kreatywną wersję zabawy, którą wielu rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa. Stanowi naturalne rozwinięcie tego, co i tak sprawia dzieciom frajdę – a to przecież najważniejsze.
Poza tym, zabawa w kuchni błotnej jest angażująca i rozwija motorykę malucha. Uczy precyzyjnego posługiwania się wieloma narzędziami, które napotka w późniejszym życiu, zapewnia też zróżnicowane doznania sensoryczne. Czasami można o tym zapomnieć, ale małe dzieci codziennie spotykają się z czymś po raz pierwszy w życiu – teksturą błotnych „babek”, zapachem rozgniecionych ziół czy kwiatów, użycie trzepaczki do jajek. To bardzo ważne doświadczenia, ponieważ pozwalają dziecku samodzielnie odkrywać świat i doznania, które sprawiają mu przyjemność.
Zabawa w kuchni błotnej z założenia jest również spotkaniem towarzyskim – dwoje dzieci będzie bawić się w niej wielokrotnie dłużej niż jedno. Niezależnie od tego, czy maluchy będą udawać kucharzy, czy budować zamki z babek, rozwinie to ich umiejętności społeczne i komunikacyjne. Kuchnia błotna uczy kooperacji, sztuki uniwersalnie przydatnej.
Ekspozycja na błoto pozytywnie wpływa także na układ odpornościowy, hartując dziecko. Odrobina brudu czy zimnej wody nie tylko nie czyni krzywdy, ale wręcz przyzwyczaja organizm do niekoniecznie idealnych warunków pogodowych.
I ostatnia zaleta – zabawa w kuchni błotnej odbywa się całkowicie offline. Dopóki dziecko jest małe i ma w sobie dostatecznie dużo energii to wydaje się oczywiste, wielu rodziców jednak szybko spostrzega, jak hipnotyzujący wpływ ma ekran komputera czy tabletu. Przyzwyczajenie do alternatywnych rozrywek może więc przynieść profity w przyszłości.