Jakie są typowe objawy wczesnej ciąży?
Pierwsze objawy wczesnej ciąży mogą pojawić się już ok. 10 dnia po zapłodnieniu. Są one oczywiście subiektywne i indywidualne dla każdej kobiety, a nawet dla każdej ciąży. Bardzo trudno wskazać charakterystyczne znaki odczuwane przez wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jednak w pierwszych tygodniach odmiennego stanu większość kobiet skarży się na:
- tkliwość piersi,
- zmiany samopoczucia,
- rozdrażnienie,
- zmęczenie, senność,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- zmiany w narządach płciowych,
- bóle podbrzusza,
- wahania libido,
- zmianę koloru i konsystencji śluzu,
- mdłości i nudności.
W pierwszych tygodniach pojawiać mogą się też nieswoiste objawy ciąży np. posmak metalu w ustach, zatkany nos i wodnisty katar, przebarwienia i pajączki na skórze, a nawet chrapanie. Dolegliwości te obniżają komfort życia, jednak nie są groźne dla zdrowia kobiety ani płodu. Niektóre z czasem mijają, inne utrzymują się długie tygodnie. Na szczęście jednak można łagodzić je lub zwalczać domowymi sposobami.
Jakie są zagrożenia dla wczesnej ciąży?
Pierwsze miesiące ciąży są niepewne. W tym czasie płód jest najsłabszy, przez co szczególnie narażony na obumarcie. To dlatego przyszłe mamy powinny w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie oraz unikać ryzykownych sytuacji. Ważne jest również, aby wszelkie niepokojące objawy we wczesnej ciąży konsultować od razu z lekarzem prowadzącym, a w razie potrzeby, nie zwlekać z wezwaniem pogotowia.
Przeczytaj także: Pierwsze objawy poronienia. Jak je rozpoznać?
Na co uważać we wczesnej ciąży?
Kobiety spodziewające się dziecka muszą mieć na uwadze, że w I trymestrze źródłem zagrożenia dla płodu może być wiele różnych czynników. Jako te główne wymienia się:
- urazy fizyczne okolic brzucha,
- niezdrowy tryb życia (zła dieta, brak ruchu, stres, używki, brak higieny snu),
- zaniechanie badań i wizyt lekarskich,
- stosowanie niektórych leków.
Komplikacje na wczesnym etapie ciąży wywołać może też przemęczenie organizmu, groźne bakterie, jak np. salmonella, toksoplazmoza, niektóre choroby (np. ospa, grypa), a także szereg czynników zewnętrznych: szkodliwe promieniowanie, chemiczne opary itp.
Lista zagrożeń jest długa, dlatego świadomość i uważność przyszłej mamy jest bardzo ważna. Unikając niebezpiecznych zachowań, a także wiedząc, jak rozpoznać niepokojące objawy we wczesnej ciąży, można skutecznie zmniejszyć ryzyko komplikacji.
Jakie są niepokojące objawy we wczesnej ciąży?
Krwawienie w ciąży
Niepokojące objawy stanowią przede wszystkim krwawienia z pochwy. Niepokój powinny wzbudzić te połączone z bólem w dole brzucha – są to podstawowe objawy poronienia we wczesnej ciąży. Równie niepokojące jest krwawienie jasnoczerwoną krwią, które może świadczyć o łożysku przodującym.
Warto tu zaznaczyć, że nie każde krwawienie w ciąży jest groźne. Skąpe plamienia często pojawiają się w prawidłowych ciążach – zarówno na początku, jak i na jej dalszych etapach. Najczęściej występują w terminie miesiączki lub po stosunku seksualnym. We wczesnej ciąży pojawiać może się też tzw. plamienie implantacyjne. Dochodzi do niego w momencie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Bez względu na to, każdy taki objawy, należy omówić z lekarzem prowadzącym.
Ból brzucha
Ból brzucha i podbrzusza to podstawowe objawy wczesnej ciąży. Dolegliwości spowodowane są rozciąganiem się macicy. Uwagę powinny jednak zwrócić silne, mocne i nagłe bóle połączone z plamieniem czy krwawieniem, gorączką i skurczami. Natychmiastowa reakcja jest potrzebna również w momencie przewlekłego bólu brzucha towarzyszącemu odczuciu napięcia macicy, silnego bólu po jednej lub dwóch stronach macicy, bólu podbrzusza o charakterze skurczowym, który łączy się z bólem barków i odbytnicy.
Uciążliwe mdłości i wymioty
Zgaga, mdłości i wymioty to również jedne z pierwszych odczuwalnych objawów ciąży. Mogą pojawiać się rano lub o każdej innej porze dnia. Zazwyczaj występują tylko w pierwszym trymestrze, są jednak kobiety, które borykają się z wymiotami i nudnościami przez całą ciążę. Takie dolegliwości powinny wzbudzić czujność, gdy stają się wyjątkowo silne, dokuczliwe, męczące. Takie wymioty grożą odwodnieniem, niedożywieniem i spadkiem masy ciała.
Swędzenie ciała
Swędzenie ciała w ciąży to często pojawiająca się dolegliwość, wynikająca z rozciągania się skóry. Niepokojące jest jednak kiedy występuje razem z suchością oraz uporczywym swędzeniem całego ciała, zwłaszcza wewnętrznych stron dłoni oraz stóp. Te niepokojące objawy we wczesnej ciąży mogą wynikać z cholestazy ciążowej – schorzenia polegającego na zaburzeniach funkcjonowania wątroby.
Otępienne bóle głowy
W pierwszych tygodniach ciąży niebezpieczny jest narastający, silny i wyjątkowo dokuczliwy ból głowy. Towarzyszyć mogą mu zaburzania widzenia i mowy, zasłabnięcia, omdlenia, wymioty. Tego typu ból należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Drgawki w ciąży
Drgawki to niepokojące objawy w każdym trymestrze ciąży. Ich pojawienie się wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i wykluczenia tzw. rzucawki ciążowej – najcięższej postaci zatrucia ciążowego. W przypadku pojawienia się drgawek natychmiast trzeba zadzwonić po pogotowie.
Wysoka gorączka w ciąży
Podwyższona temperatura ciała wymieniana jest jako jeden z głównych objawów wczesnej ciąży. Jeśli jednak temperatura przekroczy 37,8 stopni C. i nie towarzyszą jej żadne objawy infekcji wirusowych, lepiej wybrać się do lekarza. Natychmiastowej wizyty wymaga gorączka powyżej 38,8 stopni, szczególnie gdy towarzyszą jej wymioty, dreszcze i ból.
Upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz zielonkawym kolorze
Początki ciąży zazwyczaj wiążą się ze zmianą konsystencji i koloru śluzu. Już w pierwszych tygodniach pojawia się mlecznobiała lub jasno żółta gęsta wydzielina bez zapachu. Nie jest powodem do niepokoju, o ile nie powoduje swędzenia lub pieczenia. W przypadku wystąpienia takich objawów, trzeba zgłosić je lekarzowi, mogą bowiem świadczyć o infekcji intymnej. Tą podejrzewać można, jeśli śluz przybiera barwę zielonkawą, ma przykry zapach lub jest go bardzo dużo.
Jakie są objawy poronienia we wczesnej ciąży?
Wczesne poronienie to powikłanie ciąży zakończone wydaleniem obumarłego jaja płodowego. Jako jego przyczyny podaje się uwarunkowania genetyczne – wady zarodka, wiek matki, czynniki anatomiczne, zaburzenia hormonalne. Objawy obumarcia wczesnej ciąży mogą być bardzo różne, jednak jako te główne wymienia się:
- krwawienie i plamienie z dróg rodnych,
- długotrwałe i silne skurcze brzucha,
- biało-różowy śluz lub wodnista wydzielina, szczególnie z fragmentami tkanki,
- ból w podbrzuszu połączony z bólem w krzyżowej części kręgosłupa,
- nagła i niczym niewytłumaczalna utrata wagi,
- szybki zanik ciążowych dolegliwości,
- brak czynności serca płodu wykryty na USG,
- odejście płynu owodniowego.
Objawy ciąży pozamacicznej
Niepokojące objawy we wczesnej ciąży to również symptomy mogące wskazywać na ciążą pozamaciczną (ektopową). To stan wysokiego ryzyka, który może spowodować poważne powikłania. Ciąża pozamaciczna dotyka ok. 2% kobiet zazwyczaj między 25. a 30. rokiem życia. Mimo tego, że medycyna bardzo dobrze zna objawy ciąży pozamacicznej, to nadal są one diagnozowane za późno i prowadzą do zgonów 15% ciężarnych.
Objawy, jakie towarzyszą ciąży ektopowej, są podobne do tych pojawiających się przy tej prawidłowej. Oznacza to, że dochodzi do zatrzymania miesiączki, pojawia się bolesność piersi, występują wymioty i mdłości, wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Oprócz tych standardowych dolegliwości pojawiają się też niepokojące objawy we wczesnej ciąży takie jak:
- silne bóle podbrzusza,
- omdlenia,
- plamienie z dróg rodnych,
- przyspieszenie akcji serca,
- wzmożona potliwość,
- bladość skóry.
W przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej konieczna jest wizyta u lekarza – ginekologa, ponieważ nieprawidłowe umiejscowienie komórki jajowej może wskazać tylko badanie USG.
Może zainteresować Cię również: Objawy i dolegliwości w I trymestrze ciąży