Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa około 13 tygodni i zaczyna się zanim jeszcze w nią zajdziesz. Dzieje się tak, ponieważ dokładna data zapłodnienia jest zwykle bardzo trudna do ustalenia.

W związku z tym przyjęło się, że za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Początkowe miesiące ciąży dają się we znaki większości przyszłych mam. Emocje związane z wejściem w nową rolę, a także burza hormonów mających za zadanie przygotować organizm do tego, by stworzyć maluchowi jak najlepsze warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju, mogą negatywnie odbić się zarówno na samopoczuciu psychicznym, jak i fizycznym.

Objawy w I trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze organizm kobiety zaczyna produkować hormon, który wytwarzany jest tylko w okresie ciąży – gonadotropinę kosmówkową. Jego zadaniem jest utrzymanie ciąży i pobudzenie produkcji progesteronu. To właśnie gonadotropina winna jest porannym mdłościom i nudnościom, z którymi zmaga się znaczna część przyszłych mam.

Inne typowe dla pierwszego trymestru ciąży objawy to:

  • Tkliwość piersi – w początkowych miesiącach ciąży możesz odczuć, że Twoje piersi stają się obrzmiałe i tkliwe. To zupełnie normalne! Tkliwość piersi w pierwszym trymestrze ciąży to skutek powiększających się gruczołów mlekowych. Twój organizm w ten sposób przygotowuje się do produkowania pokarmu dla dziecka.
  • Apatia, senność i ciągłe uczucie zmęczenia – te symptomy również mogą towarzyszyć Ci już od pierwszych momentów ciąży. Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach i potrzebuje mnóstwa siły i energii, dlatego tak ważne jest to, by pamiętać o odpowiedniej dawce snu i pełnowartościowej diecie. Będąc w ciąży nie musisz rezygnować z kawy, ale postaraj się ograniczyć jej spożywanie do dwóch filiżanek dziennie.
  • Ból podbrzusza – ból dolnej części brzucha może utrzymywać się przez całą ciążę. Jeżeli jest do zniesienia, nie towarzyszą mu skurcze ani krwawienie – zwykle nie ma powodu do niepokoju. Przyczyną tej dolegliwości jest powiększająca się macica i rozciąganie się więzadeł.
  • Rozdrażnienie – tak zwany baby brain może dać o sobie znać już na samym początku ciąży. Zapominanie kodu PIN do karty płatniczej, dat ważnych wydarzeń, mylenie imion, trudności ze skupieniem uwagi na jednej czynności i gonitwa myśli to częste symptomy, które często dostrzegają u siebie przyszłe mamy. Winne temu są przede wszystkim emocje – daj sobie czas i przestrzeń na odczuwanie ich. Uważność możesz ćwiczyć stosując niektóre techniki medytacyjne, takie jak mindfulness, mogą pomóc Ci lepiej się skupić i działać bardziej efektywnie.

opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Objawy w pierwszym trymestrze ciąży, które warto skonsultować z lekarzem

Podczas ciąży bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje zdrowie, lecz także za prawidłowy rozwój człowieka rosnącego w Twoim brzuchu. W tym czasie powinnaś dbać o siebie szczególnie, a wszelkie niepokojące Cię objawy zawsze konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem prowadzącym ciążę.

Objawy, których pod żadnym pozorem nie powinnaś lekceważyć to:

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • stale utrzymujący się ból brzucha, zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu skurcze,
  • przewlekłe obrzęki,
  • sączenie się wód płodowych na długo przed planowaną datą porodu.

Uciążliwe objawy dają się we znaki wielu przyszłym mamom już od samego początku ciąży. Najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze to nudności, wymioty i utrata apetytu, a także zmęczenie, rozdrażnienie, ból podbrzusza i tkliwość piersi. Zwykle mijają same i nie stwarzają powodu do niepokoju. Pamiętaj jednak, że wszystko, co martwi Cię w kwestii Twojego zdrowia i samopoczucia, zawsze możesz skonsultować ze swoim lekarzem.