balsam z ektoiną do stosowania już od 1. dnia życia, dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
bezpieczna formuła balsamu, potwierdzona na podstawie opinii toksykologicznej
łagodzi podrażnienia i wycisza zaczerwienienia skórne, koi i nawilża nawet bardzo suchą i wrażliwą skórę
testowany dermatologicznie
Kosmetyk. PREBIOTYCZNY EMOLIENT PLUS. Jedyny preparat o takim składzie - ektoina, prebiotyki, emolienty, witaminy.
reklama

Podwyższenie kwoty świadczenia – 800 plus z urzędu

Od 1 stycznia br. kwota świadczenia uległa podwyższeniu z kwoty 500 zł do kwoty 800 zł miesięcznie. Zmiana ta została dokonana z urzędu, bez konieczności składania jakiegokolwiek dodatkowego wniosku przez osoby pobierające dotychczas świadczenie „500 plus” (tj. które według stanu na 1 stycznia br. miały przyznane prawo do świadczenia w okresie, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.). 

Osobom tym zostały jedynie przesłane przez ZUS – na adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wskazany we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia – informacje o zwiększeniu kwoty świadczenia.

Przyznanie świadczenia na nowy okres rozliczeniowy – 800 plus na wniosek

Prawo do świadczenia „800 plus” ustalane jest co roku, na okres, który trwa od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego, na podstawie wniosku matki, ojca, opiekuna faktycznego lub prawnego dziecka.

W związku z krążącymi w sieci informacjami, że „nie trzeba składać wniosku o 800 plus – nie należy zatem dać się zmylić, że na kolejny okres rozliczeniowy, rozpoczynający swój bieg w roku 2024 r. świadczenie zostanie przyznane z urzędu. Wniosku nie trzeba bowiem było składać o podwyższenie świadczenia (które nastąpiło z urzędu), ale jeżeli chodzi o ustalenie prawa do świadczenia (w już zwiększonej wysokości) na kolejny okres rozliczeniowy – jest to warunek niezbędny.


Na wsparcie dziecięcej odporności
Reklama

Termin i forma składania wniosków o 800 plus

Nabór wniosków o „800 plus” na okres rozliczeniowy przypadający na 1 czerwca 2024 r.-31 maja 2025 r., rozpoczyna się 1 lutego br. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku z kilku powodów. 

1)  W przypadku złożenia wniosku do dnia 30 kwietnia br. – ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi do dnia 30 czerwca br.

2)  W przypadku złożenia wniosku w okresie od 1-31 maja br. – ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi do dnia 31 lipca br.

3)  W przypadku złożenia wniosku w okresie od 1-30 czerwca br. – ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi do dnia 31 sierpnia br.

4)  W przypadku złożenia wniosku w okresie od 1-31 lipca br. – ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi do dnia 30 września br. 

5)  W przypadku złożenia wniosku w okresie od 1-31 sierpnia br. – ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata nastąpi do dnia 31 października br.

Należy również rozróżnić datę ustalenia prawa do świadczenia i jego wypłaty, od miesiąca rozpoczynającego okres, za który przyznano świadczenie. Prawo do świadczenia, ustala się bowiem począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego (tj. do 31 maja roku następnego). 

Czyli – jeśli wniosek złożymy do 30 czerwca br. – prawo do świadczenia zostanie przyznane od 1 czerwca br., ale z wypłatą do dnia 31 sierpnia. Jeżeli natomiast złożymy wniosek do 30 kwietnia br. – prawo do świadczenia również zostanie ustalone od 1 czerwca br., ale z wypłatą do 30 czerwca br.

Każdy miesiąc zwłoki w złożeniu wniosku, począwszy od końca kwietnia – może zatem opóźnić wypłatę świadczenia o kolejne miesiące, a złożenie wniosku po 30 czerwca br. – będzie nas pozbawiało prawa do świadczenia za kolejne miesiące.

Wniosek w spawie ustalenia prawa do świadczenia „800 plus” na kolejny okres rozliczeniowy, należy złożyć do ZUS. Wnioski są przyjmowane przez ZUS wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem jednego z poniższych kanałów komunikacji:

1)  aplikacji mobilnej mZUS,

2)  profilu na PUE ZUS,

3)  portalu Emp@tia,

4)  bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Denicit

To lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 810)