To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy można robić inhalacje rocznemu dziecku?
Inhalacja jest to forma podania leku w postaci wziewnej. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów inhalacji są nebulizacje. Proces nebulizacji polega na przekształceniu roztworu leku w aerozol, który następnie może być wdychany przez nos lub usta. Nebulizacje wykonuje się przy pomocy urządzenia – nebulizatora, który często określany jest mianem inhalatora.
Inhalacje, jako forma podania leku są łatwe i bezpieczne, dlatego mogą być stosowane już u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Ograniczenie stanowi jedynie preparat jaki chcemy podać, gdyż nie wszystkie (zwłaszcza te z przepisu lekarza) przeznaczone są dla tak małych dzieci.
Polecane do inhalacji
Jaki wybrać inhalator dla rocznego dziecka?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje inhalatorów – pneumatyczno-tłokowy, ultradźwiękowy i membranowy (siateczkowy). Każdy z nich różni się sposobem przekształcania roztworu w aerozol, jednak wszystkie dają ten sam efekt. Warto również wspomnieć, że nie każdy roztwór nadaje się do każdego typu inhalatora.
Nebulizator ultradźwiękowy nie jest polecany do podawania glikokortykosteroidów i antybiotyków, gdyż fale ultradźwiękowe mogą zmieniać ich strukturę chemiczną, a co za tym idzie, unieczynniać je. Nebulizator ultradźwiękowy jest przeznaczony głównie do podawania leków mukolitycznych (wykrztuśnych/rozrzedzających śluz) oraz soli fizjologicznej. Natomiast w przypadku nebulizatorów membranowych (siateczkowych) nie sprawdzą się roztwory z dużymi cząsteczkami i zwiększonej lepkości (np. kwas hialuronowy), gdyż ich rozproszenie w aerozolu może być niemożliwe i spowodować zatkanie elementów nebulizatora.
Wybierając nebulizator dla maluszka, warto zadać sobie kilka pytań.
- Jakie substancje zamierzamy podawać (do wszystkich leków nada się nebulizator pneumatyczno-tłokowy)?
- Czy ważna jest dla nas wielkość urządzenia i wygoda użytkowania (najmniej hałaśliwe i najbardziej poręczne są nebulizatory membranowe)?
- Czy zamierzamy używać nebulizatora tylko w domu, czy również podczas podróży?
- Czy w zestawie znajduje się maseczka w rozmiarze pasującym dla dziecka (w razie braku lub zniszczenia, w aptece internetowej lub stacjonarnej można dokupić komplet maseczek)?
Czym inhalować roczne dziecko, ustnikiem czy maseczką?
W zestawie do nebulizatora dołączone są maseczki (zazwyczaj w dwóch rozmiarach: dla dorosłych i dzieci), a także ustnik i/lub końcówka do nosa.
W zależności od tego, na co ma zadziałać dany lek, dobiera się odpowiednio:
● na katar lub zatoki – maseczkę lub końcówkę do nosa;
● na kaszel lub choroby płucne – ustnik.
W przypadku inhalacji rocznego dziecka, niezależnie od rodzaju leku, zawsze trzeba korzystać z maseczki, która nie wymaga specjalnej techniki wdychania leku. Korzystając z ustnika, lek należy wdychać ustami, a wydychać nosem. U małych dzieci dominuje oddychanie przez nos, przez co może inhalacja ustnikiem może się nie udać. Dlatego do minimum 4. roku życia nebulizacje wykonuje się tylko za pomocą maseczki.
Podczas używania maseczki należy pamiętać, aby przylegała ona ściśle w okolicach nosa dziecka. Dodatkowo ważne jest, aby maluch oddychał normalnie. Warto więc zadbać o odwrócenie uwagi dziecka od wykonywanej inhalacji np. za pomocą zabawek lub bajki.
Jakie inhalacje na katar, a jakie na kaszel dla rocznego dziecka?
Inhalacje świetnie sprawdzają się w przypadku uporczywego kataru lub suchego i mokrego kaszlu.
Do inhalacji dostępne są: izotoniczny roztwór chlorku sodu (0,9% NaCl) oraz hipertoniczny roztwór chlorku sodu (1,5 lub 3% NaCl), które dodatkowo mogą być wzbogacone o substancje takie jak ektoina i kwas hialuronowy.
Na do inhalacji na katar dla rocznego dziecka można zastosować:
- izotoniczny roztwór chlorku sodu – nawadnia błonę śluzową i oczyszcza nos z wodnistego kataru;
- hipertoniczny roztwór chlorku sodu – większe stężenie NaCl powoduje napływ wody z błony śluzowej do jamy nosowej, upłynniając katar i ułatwiając jego usuwanie. Dobrze radzi sobie z gęstym, zalegającym katarem;
- hipertoniczny lub izotoniczny roztwór chlorku sodu z dodatkiem kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie błony śluzowej nosa, która często jest przesuszona przez preparaty na katar. Połączenie roztworu hipertonicznego z kwasem hialuronowym wywołuje podwójne działanie, odtyka nos poprzez upłynnianie wydzieliny, a równocześnie nawilża błonę śluzową, zapobiegając jej wysychaniu, co może się zdarzyć przy stosowaniu roztworów hipertonicznych;
- hipertoniczny roztwór chlorku sodu z ektoiną – ektoina tworzy na powierzchni błony śluzowej ochronną powłokę, zapewniając optymalne nawilżenie błony śluzowej nosa, a także zmniejsza jej stan zapalny, hipertoniczny roztwór chlorku sodu ułatwia wydalanie zalegającego kataru.
Na kaszel mokry z zalegającą wydzieliną świetnie sprawdzi się hipertoniczny roztwór chlorku sodu. Podobnie jak w przypadku kataru, tak i tutaj zwiększone ciśnienie osmotyczne powoduje napływ wody z komórek do wydzieliny, rozrzedzając ją. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i oczyszczanie dróg oddechowych.
Na kaszel suchy dobrze sprawdzą się izotoniczne roztwory z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. Obie substancje działają silnie nawilżająco, przez co łagodzą podrażnione gardło lub oskrzela będące przyczyną suchego kaszlu. Dodatkowo przeciwzapalne działanie ektoiny korzystnie wpływa na procesy zapalne wywołane alergenami lub astmą.
Jakie leki i preparaty nie są wskazane do inhalacji dzieci w tym wieku?
U rocznego dziecka nie powinno się przeprowadzać inhalacji z olejkami eterycznymi, gdyż mogą negatywnie wpływać na dogi oddechowe, a także doprowadzić do reakcji uczuleniowych. Bezpiecznym wyborem są ampułki z roztworami chlorku sodu w różnym stężeniu, które mogą być dodatkowo wzbogacone o ektoinę lub kwas hialuronowy. Można je stosować już u niemowląt.
O czym pamiętać, robiąc inhalacje rocznemu dziecku?
Wykonując inhalacje u tak małego dziecka, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu maseczki oraz jej ułożeniu na twarzy dziecka. Maseczka powinna przylegać do twarzy szczególnie w okolicach nosa, a dziecko nie powinno zatykać rączkami jej otworów. Aby inhalacje przebiegały prawidłowo, potrzebny jest swobodny przepływ powietrza, możliwy właśnie dzięki tym dziurkom.
Równie ważne jest to, aby nie inhalować dziecka podczas płaczu. W takiej sytuacji większość leku zamiast w nosie czy płucach osiądzie na powierzchni jamy ustnej i języka, przez co inhalacja okaże się nieskuteczna. W trakcie wykonywania nebulizacji dobrze jest zająć czymś dziecko, aby nie zwracało uwagi na maseczkę i swobodnie oddychało.
Po skończonej nebulizacji (zwłaszcza w przypadku inhalacji glikokortykosteroidami), trzeba umyć dziecku buzię, gdyż część leku osiada na twarzy i może powodować podrażnienia na skórze.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.