Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

 

„Kiedy odeszły ci wody?”, „Nacięli cię?”, „Miałaś cewnik?”

Czyli niedelikatne pytania o delikatne sprawy. Poród to temat wiążący się z dużymi emocjami, a jednocześnie wydarzenie bardzo intymne, dlatego pamiętajmy, że każda mama sama wyznacza granice tego, ile szczegółów nam przekaże. To uwaga szczególnie do młodych ojców! Czasami w ferworze relacjonowania przebiegu akcji porodowej zapędzają się zdecydowanie w zbyt anatomiczne szczegóły.

„Na pewno przyplącze ci się zapalenie sutka”, „Kolki to masakra, a ząbkowanie…”

No tak, straszenia ciąg dalszy. Bo na pewno zaczęło się już podczas ciąży – raczenie przyszłej mamy mrożącymi krew w żyłach historiami o kilkudniowych porodach, powikłaniach i wszystkich rzadkich przypadłościach, które mogą ją spotkać. Właśnie, mogą, ale wcale nie muszą. Grające na emocjach relacje, jak to było u innych, z pewnością nie podnoszą na duchu! Niewątpliwie pierwszy okres życia dziecka bywa wyczerpujący dla jego opiekunów, ale nie wszystkie kataklizmy muszą się skumulować. A jeśli nawet – nie ma co się nimi zadręczać na zapas.

Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – kompletowanie wyprawki

tego nie mów młodej mamie

„Nie noś dziecka na rękach, bo się przyzwyczai!”, „Musisz od razu ustawić pory snu, bo potem nie dasz sobie rady”, „Za moich czasów to…”

Uff, bardzo kategorycznie. Zdezorientowana młoda mama, która z pewnością przeczytała już setki artykułów i poznała wszystkie aktualne porady dotyczące sposobu żywienia oraz pielęgnacji niemowląt i tak stresuje się, że coś przeoczy lub zrobi źle. Na szczęście jedyne, co jest pewne w rozwoju, to zmienność. Zawsze jest zatem czas na zmianę strategii, a trendy w wychowaniu zmieniają się czasem szybciej niż kanony mody.

„Trzymasz go w ten sposób? To niebezpieczne!”, „Słyszałaś o tym przypadku, gdy…?”

Oczywiście, bezpieczeństwo przede wszystkim, ale nie spotkałam jeszcze mamy, której temat bezpieczeństwa jej dziecka byłby obojętny. Mamy są prawdziwymi mistrzyniami w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń w najbliższym, a nawet dalszym otoczeniu malucha. Nie dokładajmy im kolejnych punktów do tej listy. Na początku i tak każda czynność pielęgnacyjna przy dziecku jest obarczona dużym stresem, a młoda mama potrzebuje po prostu czasu i praktyki, aby poczuć się pewnie.

młoda mama i dziecko

„Ja to wszystko zrobiłam przy dziecku. Całe mieszkanie miałam wysprzątane, mały spał, a ja zdążyłam z zakupami, obiadem i wieczornym kursem on-line”

Świetnie, ale różnie to bywa. Dzieci są różne, matki i ich sytuacje życiowe również, a w tak specyficznym momencie, jak odnajdywanie się w nowej roli, porównania zazwyczaj nie służą. Bo  świeżo upieczone mamy porównują się często do tej najbardziej reprezentacyjnej wersji innych rodziców i automatycznie czują się gorsze. Taki komentarz tylko pogłębia presję. Macierzyństwo to nie wyścigi, a może również stać się lekcją sztuki odpuszczania…


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

„Musisz o siebie zadbać! Chyba nie będziesz cały dzień chodzić w poplamionym dresie?”, „Ten brzuszek sam się nie zgubi…”

To wcale nie jest motywujący komunikat. Ostatnie, czego potrzeba mamie niemowlaka, to ocenianie i krytyka. Pojawienie się dziecka to naprawdę ogromna zmiana w życiu całej rodziny, ale przede wszystkim kobiety, bo to ona zmaga się z fizycznymi konsekwencjami ciąży i porodu. I ona decyduje, jak rozłożyć swoje siły i energię pomiędzy dbanie o malucha, uczenie się jego reakcji a dbanie o samą siebie. A jej zasoby psychofizyczne nie są przecież z gumy i wcale być nie muszą.

„Czy twój już raczkuje? Bo mój zaczął dwa miesiące temu”, „Naprawdę jeszcze nie zaczęliście jej sadzać na nocnik?”

Niby banalne, ale prawdziwe – każde dziecko ma swój indywidualny rytm rozwojowy, natomiast w chaosie emocjonalnym początkowych miesięcy łatwo o tym zapomnieć, zwłaszcza pod wpływem presji innych rodzicielskich doniesień. Mamy maluchów i tak nieustannie sprawdzają, jak daleko w rankingu rozwoju jest ich pociecha, nie dokładajmy niepotrzebnie elementu rywalizacji.

„Chyba jesteś przeszczęśliwa?”, „Ciesz się każdym dniem, to najpiękniejszy okres Twojego życia!”

Hmm, a jeśli świeżo upieczona mama wcale nie odczuwa stanu błogości? Jeśli mimo radosnego oczekiwania na dziecko po jego przyjściu na świat pojawiły się w niej uczucia, których się nie spodziewała? Lęk, panika, złość, smutek, żal… To bardzo osobisty temat emocji i nastrojów w pierwszym okresie macierzyństwa, które niekoniecznie musi wyglądać jak na reklamach akcesoriów dla niemowląt. Pozwólmy mamom przeżywać różne uczucia, nie oczekujmy jedynie hurraoptymizmu.

Co w takim razie warto mówić? Kluczem jest jak zawsze empatia i nienarzucanie swojego punktu widzenia. Oraz akceptacja. Jest wiele możliwych dróg postępowania i różnych modeli rodzicielskich –  młoda mama prędzej czy później odnajdzie swoją ścieżkę. Pewność w macierzyństwie zdobywa się w codziennym jego doświadczaniu, nie wcześniej. Pojawia się przy tym wiele zakrętów, to prawda, dlatego bezcenna jest osoba, która może po prostu WYSŁUCHAĆ…

Dowiedz się więcej: System opieki psychiatrycznej i psychologicznej a problemy kobiet w ciąży, po porodzie i młodych matek