Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wydobyciu dziecka na świat. Zazwyczaj wykonuje się je wtedy, kiedy poród siłami natury z różnych przyczyn nie jest możliwy. Współcześnie najczęściej wykonywanym rodzajem cięcia jest to poziome, przebiegające wzdłuż linii spojenia łonowego. Rana po cesarskim cięciu zwykle jest niewielka – jej długość to około 10-15 centymetrów, w zależności od rozmiarów dziecka i tuszy mamy.

Rana po cesarskim cięciu – co warto wiedzieć?

Cesarskie cięcie, jak każda operacja, wiąże się z powstaniem rany. Zrośnięcie i regeneracja rozciętych podczas zabiegu tkanek może potrwać nawet kilka tygodni. Boląca blizna po cesarce może towarzyszyć Ci jednak znacznie dłużej. W pierwszym stadium gojenia blizna jest wypukła i czerwona, z czasem blednie i staje się coraz mniej widoczna, a jej całkowita regeneracja trwa zwykle kilka miesięcy.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Rana po cesarskim cięciu wymaga specjalnej troski i pielęgnacji. Jeśli odpowiednio zadbasz o nią już od samego początku, zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że dopadnie Cię problem nieestetycznie wyglądającej i bolącej blizny po cc.

narodzenie przez cesarskie cięcie

W pierwszym tygodniu od porodu, zanim lekarz nie zdejmie szwów, nie musisz robić nic specjalnego. Zadbaj jedynie o to, by nie podrażniać rany i nie moczyć jej. W tym czasie wybieraj tylko luźne ubrania z naturalnych, oddychających materiałów.  Kiedy szwy zostaną zdjęte lub samoistnie się rozpuszczą, możesz wkroczyć z odpowiednią pielęgnacją. Postaraj się przede wszystkim systematycznie dezynfekować i osuszać ranę. Zaopatrz się także w silikonowe plastry stworzone specjalnie z myślą o kobietach po cesarskim cięciu. Jednymi z najpopularniejszych na rynku są plastry Silaurum. Stosowanie silikonowych plastrów na bliznę po cc stwarza doskonałe warunki do prawidłowej regeneracji, zapobiegając powierzchniowej utracie wody i dbając o optymalny poziom nawilżenia skóry. Zanim rana po cc nie zagoi się całkowicie, pamiętaj, by unikać intensywnej aktywności fizycznej i staraj się nadmiernie się nie pocić.

Boląca blizna po cc

To, że blizna po cesarskim cięciu boli i piecze tuż po porodzie, jest zupełnie normalne – po tak wymagającym zabiegu, Twój organizm będzie potrzebował czasu, żeby w pełni zregenerować się i dojść do siebie. Istnieje jednak szereg sygnałów alarmowych, których nie powinno się bagatelizować. Ból i dyskomfort związany z gojeniem się blizny mija zwykle po około 6 tygodniach. Jeżeli po upływie tego czasu, dolegliwości będą się utrzymywać, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem również jeśli zauważysz, że z rany sączy się ropna wydzielina, a także w przypadku pojawienia się obrzęku wzdłuż jej krawędzi. Nie lekceważ także gorączki i bólu uniemożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Te dolegliwości mogą świadczyć o tym, że do rany wdało się zakażenie.


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Ból i pieczenie rany po cesarskim cięciu to normalne objawy, z którymi po tym zabiegu zmaga się niemal każda pacjentka. Jeżeli ból nie utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni po operacji, a blizna sukcesywnie staje się coraz płytsza i mniej widoczna – nie masz powodu do niepokoju. Wystarczy, że będziesz pamiętać o systematycznym dezynfekowaniu i osuszaniu jej, a także stosować specjalistyczne silikonowe plastry. Jeżeli jednak ból jest tak silny, że uniemożliwia Ci codzienne funkcjonowanie, rana się sączy, jest zaczerwieniona, a miejsce wokół niej opuchnięte i gorące – niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.