To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ból ucha – przyczyny
Ból ucha u dziecka to jedna z często pojawiających się dolegliwości podczas infekcji. Nie jest jednak prosto rozpoznać ból ucha u dziecka, gdyż do ok. 3. roku życia nie jest ono w stanie dokładnie określić miejsca bólu.
Ucho zbudowane jest z trzech części: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Ból ucha powstaje na skutek pobudzenia receptorów czuciowych zlokalizowanych w obrębie ucha środkowego i zewnętrznego. To właśnie tam rozwijają się drobnoustroje lub występują urazy mechaniczne, wywołujące ból ucha.
Do najczęstszych przyczyn bólu ucha zalicza się:
- stany zapalne wywołane przez patogeny,
- urazy mechaniczne: pourazowe krwiaki, zaczopowanie woskowiną przewodu słuchowego, podrażnienie, odmrożenie, zatrzymanie ciała stałego w uchu;
- stany chorobowe innych narządów np. jamy ustnej, zębów, gardła, migdałków;
- ząbkowanie.
Zapalenie ucha u dziecka
Zapalenie ucha u dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych. Pojawia się na skutek działania chorobotwórczych drobnoustrojów szczególnie w części zewnętrznej i środkowej ucha.
Zapalenie w uchu środkowym może być wywołane przez:
- bakterie tj. Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), Haemophilus influenzae lub Moraxella catarrhalis;
- wirusy tj. adenowirusy, enterowirusy, wirusy grypy.
W uchu zewnętrznym stan zapalny wywołują bakterie (pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty), wirusy, a także grzyby z rodzaju Aspergillus lub powszechnie znany Candida.
U dziecka zapaleniu ucha najczęściej towarzyszy ropny wyciek z przewodu słuchowego, podwyższona temperatura lub gorączka, a także pojawiające się zaburzenie słuchu i szumy uszne, które znikają w momencie wyleczenia.
Ostre zapalenie ucha u dziecka może prowadzić do pęknięcia błony bębenkowej, powodując zaburzenia słuchu. Jest to proces odwracalny. W ciągu kilku tygodni błona bębenkowa ulega regeneracji i zrośnięciu, przywracając prawidłowe słyszenie.
Objawy bólu ucha u dziecka – jak je rozpoznać?
Ból ucha u dziecka zazwyczaj zaczyna się nagle i obejmuje tylko jedno ucho. U niemowląt i młodszych dzieci zdiagnozowanie bólu jest trudne, gdyż maluchy nie są w stanie dokładnie pokazać miejsca objętego bólem.
Najczęściej ból ucha u dziecka objawia się:
- płaczem,
- rozdrażnieniem,
- gorączką,
- przykładaniem ręki do bolącego ucha,
- “ukrywaniem” ucha przed rodzicem,
- bólem gardła,
- katarem,
- kaszlem,
- bólem głowy.
W przypadku zapalenia ucha charakterystyczne jest zaburzenie słuchu u dziecka, objawiające się brakiem reakcji na mówienie innych osób, nadstawianiem zdrowego ucha w kierunku dźwięku, a także prośbą o głośniejsze powtórzenie.
Przy infekcji ucha środkowego może pojawiać się w ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co na ból ucha u dziecka bez recepty?
Pojawiający się u dziecka ból ucha zawsze należy skonsultować z lekarzem. Złe leczenie lub niedoleczenie infekcji może spowodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia, w tym utrzymujący się stan zapalny.
Co na ból ucha u dziecka bez recepty? W przypadku wystąpienia bólu ucha u dziecka warto zastosować doustne leki przeciwbólowe np. paracetamol lub ibuprofen (ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne, które może być pomocne w przypadku rozwijającego się zapalenia ucha). Te leki będą skuteczne też przy towarzyszącej bólowi gorączce. Należy jednak pamiętać o podaniu odpowiedniej dawki dobranej do masy ciała dziecka.
Aby poprawić drożność trąbki słuchowej można sięgnąć po udrażniające spraye do ucha.
Do czyszczenia uszu nie należy używać patyczków gdyż wprowadzone do kanału mogą przesuwać woskowinę w głąb ucha powodując jej zatrzymanie wewnątrz, a także prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.
U dzieci powyżej 12 miesiąca życia przy występującym bólu ucha można zastosować krople do uszu zawierające nanokoloid srebra lub/i nanokoloid miedzi, które wykazują działanie antyseptyczne oraz niszczą chorobotwórcze drobnoustroje będące przyczyną bólu ucha.
U dzieci powyżej 12 roku życia można zastosować krople do uszu z salicylanem choliny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
W przypadku braku poprawy pomimo stosowanych leków należy udać się do lekarza, który w zależności od przyczyny bólu zaleci podanie leków dostępnych na receptę. Zazwyczaj są to krople do uszu z antybiotykiem np. cyprofloksacyną.
Leczenie antybiotykami u dzieci włącza się gdy:
● dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
● z ucha wydobywa się ropna wydzielina,
● ból pojawił się w obu uszach u dzieci poniżej 2. roku życia,
● nie nastąpiła poprawa w ciągu 2 dni od podania leków przeciwbólowych.
Domowe sposoby na ból ucha
Przy towarzyszącym dziecku bólu ucha warto sięgnąć po domowe sposoby, które wspomogą proces zwalczania bólu. Jednym z nich są ciepłe okłady z kompresu żelowego, które łagodzą reakcje bólowe. Można również zastosować olejek kamforowy, który również będzie powodował rozgrzanie skóry i złagodzenie bólu. Warto jednak pamiętać, by stosować go miejscowo na skórę w okolicach ucha. Nie należy zapuszczać olejku kamforowego do wnętrza ucha ani smarować nim kanału słuchowego.
Aby zapobiec występowaniu dolegliwości bólowych należy zadbać o prawidłową higienę uszu. W przewodzie słuchowym znajdują się gruczoły, które produkują woskowinę – oleistą substancję mającą za zadanie nawilżać i chronić ucho przed dostaniem się do wnętrza kurzu, drobnych cząsteczek oraz drobnoustrojów. U niektórych osób, a także u dzieci dochodzi do nadprodukcji woskowiny i wytwarzania czopów, mogących uszkodzić elementy ucha i powodować ból. W tym celu pomocne będzie stosowanie preparatów rozpuszczających zalegającą w uchu woskowinę w postaci sprayów lub kropli. Obecne w nich substancje zmiękczają zalegającą woskowinę ułatwiając jej odczepienie i usunięcie z przewodu słuchowego.
Bibliografia:
1) Dariusz Jurkiewicz, Beata Zielnik-Jurkiewicz – Zapalenie ucha środkowego, Medycyna po dyplomie 2012; 05
2) Marta Koblańska – Nawracające infekcje uszu; https://www.termedia.pl/poz/Nawracajace-infekcje-uszu,32848.html
3) Jurek Olszewski – Rozlane zapalenie ucha zewnętrznego – postępowanie, Medycyna po Dyplomie 2020; 10
4) Red. Paweł Konrad Tuszyński – Leki pierwszego wyboru. Jak rozpoznać i leczyć najczęstsze schorzenia i dolegliwości, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2020, Wydanie I