Syrop Islandzki
Pierwszy oryginalny syrop z porostu islandzkiego:
skutecznie łagodzi suchy kaszel
od pierwszego roku życia
wyciąg z porostu islandzkiego długotrwale powleka i chroni błonę śluzową gardła

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Syrop Islandzki. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie suchego kaszlu i chrypki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Dlaczego dziecko kaszle po bieganiu? 

Kaszel nie zawsze jest objawem poważnej choroby, ale zdrowemu dziecku i w „normalnych” okolicznościach nie powinien towarzyszyć na co dzień. Jeśli się pojawia, zazwyczaj świadczy o pewnych zmianach zachodzących w organizmie. Najczęstsze przyczyny kaszlu po bieganiu u dziecka znajdziesz poniżej.

Suche lub zimne powietrze 

U dorosłych biegaczy kaszel po treningu pojawia się najczęściej zimą, gdy temperatura jest niska, a powietrze bardzo suche. Takie warunki sprawiają, że drogi oddechowe ulegają zwężeniu i przesuszeniu. Kaszel pojawia się po lub w trakcie biegania, ponieważ podczas wysiłku fizycznego częstotliwość oddechu jest znacznie większa niż w spoczynku, do tego w takich okolicznościach zwykle oddychamy przez usta, a nie nos. To oznacza, że przez drogi oddechowe przechodzi więcej suchego, zimnego powietrza. 

Wszystko to może dotyczyć również dzieci, nie tylko tych, które wykonują biegowy trening, ale też tych, które szaleją w parku podczas zabawy w berka. 

Co robić?

  • Unikać uprawiania aktywności z dzieckiem przy bardzo niskich temperaturach. 
  • Unikać uprawiania intensywnych aktywności z dzieckiem na zewnątrz w okresie zimowym. 
  • Zaopatrzyć dziecko w tzw. komin lub chustę, którą zasłania się usta i nos. Dzięki temu suche i zimne powietrze będzie musiało przejść przez dodatkowy filtr, zanim trafi do dróg oddechowych. 
  • Przed aktywnością wykonać rozgrzewkę, która stopniowo będzie podnosiła temperaturę ciała i przygotowywała organizm do większego wysiłku. 

Infekcja dróg oddechowych 

Kaszel będący objawem infekcji dróg oddechowych może utrzymywać się nawet ponad dwadzieścia dni i nasilać po bieganiu. 

Co robić? 

  • Unikać uprawiania z dzieckiem intensywnych aktywności, które powodują kaszel (do czasu pełnego wyzdrowienia). Zamiast biegania czy jazdy na rowerze postawić na spacery lub pływanie. 
  • Robić dziecku inhalacje np. solą morską lub innymi preparatami o właściwościach nawilżających. 

Polecane do inhalacji

Ekspozycja na alergeny 

Przyczyną kaszlu po bieganiu u dziecka może być też alergia sezonowa. Najczęściej związana jest ona z pyleniem roślin, dlatego pojawia się w okresie wiosenno-letnim. Jeśli dziecko biega lub bawi się w pobliżu pylących drzew czy traw, kaszel może nasilić się w trakcie lub po wysiłku, ponieważ przy zwiększonym zapotrzebowaniu na tlen oddechy są głębsze i częstsze. To sprawia, że do dróg oddechowych dostaje się więcej alergenów. Poza kaszlem objawy alergii sezonowej obejmują m.in. uczucie swędzenia i drapania w gardle, łzawienie oczu, kichanie. 

Co robić?

  • Udać się z dzieckiem do alergologa, a następnie stosować do jego zaleceń (przyjmowanie leków, stosowanie kropli itp.). 
  • Unikać uprawiania aktywności na zewnątrz w czasie pylenia roślin lub w miejscach, gdzie jest duża ekspozycja na alergeny. 

Astma wysiłkowa 

Astma wysiłkowa, występująca głównie u dzieci i młodzieży, to skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym. Oprócz kaszlu u dziecka mogą pojawić się takie objawy jak świszczący oddech, pieczenie płuc, duszności oraz ucisk w klatce piersiowej, które ustają zwykle w ciągu godziny.  

Co robić? 

  • Udać się z dzieckiem na konsultacje do pulmonologa, a następnie stosować do jego zaleceń. 
  • Przy astmie bardzo ważne jest przygotowanie do wysiłku poprzez rozgrzewkę ze stopniowym zwiększaniem intensywności. Intensywność ćwiczeń powinna być dobrana do kondycji dziecka, ponieważ zbyt wymagające aktywności będą nasilały objawy, co może być bardzo niebezpieczne. 
  • Unikać uprawiania aktywności w bardzo niskich temperaturach lub zaopatrzyć dziecko w komin osłaniający usta i nos. 

Kaszel u dziecka po bieganiu – kiedy do lekarza? 

Kaszel po bieganiu u dziecka wywołany alergią czy infekcją raczej łatwo rozpoznać. Nie jest on też groźny. Jednak choroby takie jak alergia wziewna czy astma wysiłkowa wymagają konsultacji ze specjalistą. Do lekarza należy udać się, jeśli: 

  • podejrzewasz alergie, infekcje i inne przyczyny kaszlu po bieganiu; 
  • dziecko kaszle po wysiłku niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz; 
  • dziecko kaszle po wysiłku w zamkniętym i dobrze nawilżonym pomieszczeniu;
  • oprócz kaszlu dziecku towarzyszą inne objawy np. ucisk w klatce piersiowej czy świszczący oddech. 

Jeśli przyczyną kaszlu po bieganiu jest astma, lekarz może zalecić stosowanie inhalatora 15-20 minut przed wysiłkiem, przepisać leki tymczasowo udrażniające drogi oddechowe lub glikokortykosteroidy do stosowania na co dzień. 


Na wsparcie dziecięcej odporności
Reklama


Aggarwal B, Mulgirigama A, Berend N. Exercise-induced bronchoconstriction: prevalence, pathophysiology, patient impact, diagnosis and management. NPJ Prim Care Respir Med. 2018;28:31. doi: 10.1038/s41533-018-0098-2

Porębski, G., Obtułowicz, K., & Obtułowicz, P. (2002). Astma i anafilaksja indukowana wysiłkiem. Przegląd Lekarski, 59(6).