To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Sól fizjologiczna jest jałowym preparatem bez konserwantów, dlatego chętnie sięgamy po nią do przemywania ran czy wykonywania nebulizacji w przypadku przeziębienia, alergii lub innych chorób takich jak: zapalenie zatok, nosa, oskrzeli czy gardła. Śmiało można wykorzystywać ją także do przemywania oczu.
W aptekach znaleźć można nie tylko czystą sól fizjologiczną. W ofercie pojawia się również sól fizjologiczna z dodatkami. Może zawierać kwas hialuronowy, ale do wyboru jest także sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym i ektoiną – co to jest, jakie działanie ma sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym, wyjaśnimy w poniższym tekście.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – co to jest?
Sól fizjologiczna to sól, do której dodano hialuronian sodu. Dzięki temu składnikowi nieco zmieniają się właściwości preparatu, ma więc on inne zastosowanie.
Żeby lepiej zrozumieć, czym jest sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym, warto dowiedzieć się nieco więcej o samym kwasie hialuronowym.
Kwas hialuronowy (HA) ma bardzo wiele zastosowań. Ten polisacharyd ma doskonałą właściwość wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać aż 250 cząsteczek wody! Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie estetycznej, ortopedii, ginekologii, otolaryngologii, proktologii i okulistyce, ale także do nebulizacji. Jest głównym składnikiem macierzy komórkowej. Ma właściwości przeciwzapalne. Jest uważany za substancję bezpieczną i dającą dobre efekty w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, astmy, mukowiscydozy i rozstrzenia oskrzeli.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – właściwości
Dodatek hialuronianu sodu sprawia, że preparaty, takie jak Nebu-dose hialuronic mają nieco inne działanie niż czysta sól fizjologiczna. W związku z tym stosuje się ją w nieco odmiennych przypadkach.
Dlaczego do soli fizjologicznej dodano kwas hialuronowy? Dzięki wzbogaceniu tego wodnego roztworu o cząsteczki polisacharydu doskonale wiążącego wodę zwiększono właściwości nawilżające preparatu. Zapewnia to również dłuższe nawilżenie śluzówki. Takie połączenie ma również działanie przeciwzapalne.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym nie tylko działa nawilżająco na błony śluzowe, ale ma także właściwości ochronne. Dodatek tej substancji przeciwdziała nadmiernemu przesuszeniu (co najczęściej ma miejsce w przypadku soli o wyższym stężeniu) i nie wywołuje odruchu kaszlu u osoby inhalowanej.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – zastosowanie
Kwas hialuronowy może być przydatny w leczeniu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych oraz przewlekłego lub nawracającego zapalenia ucha środkowego i migdałków, a także dolnych dróg oddechowych. Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym zalecana jest chorym z suchym kaszlem i borykających się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym ma również zastosowanie u osób, które mają problem z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
Dzięki inhalacji z soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym można w bezpieczny i komfortowy sposób rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Gdy staje się rzadsza – łatwiej usunąć ją z organizmu.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym ceniona jest za swoje nawilżające właściwości. Warto po nią sięgnąć do nebulizacji u osób dorosłych oraz dzieci skarżących się na wysuszoną śluzówkę nosa i gardła (na przykład z powodu infekcji lub alergii na pyłki roślin).
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – działanie
Wodny roztwór chlorku sodu wzbogacony o dodatek kwasu hialuronowego absorbuje wodę ze śluzówki układu oddechowego. W ten sposób przyczynia się do zmniejszenia jej obrzęku.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym wykazuje silne działanie nawilżające, ochronne i regenerujące. Nawilża błonę śluzową dróg oddechowych, co zapobiega jej przesuszaniu i wspomaga regenerację w przypadku wystąpienia podrażnień. Z tego względu sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym może być stosowana nie tylko w przypadku choroby, ale i profilaktycznie.
Regularnie przeprowadzane nebulizacje przy jej użyciu sprawiają, że na błonie śluzowej tworzy się ochronna warstwa, która zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami takimi jak:
- suche powietrze,
- zanieczyszczenia,
- niska lub wysoka temperatura.
Preparat jest łagodny i bezpieczny, dlatego może być stosowany u niemowląt, dzieci i dorosłych przez długi czas.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – jak stosować?
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym nie może być stosowana w do przemywania, przepłukiwania oczu oraz iniekcji.
Trzeba pamiętać, że do nebulizacji solą fizjologiczną z hialuronianem sodu należy wykorzystywać inhalator pneumatyczny (tłokowy). W przypadku inhalatora siateczkowego lub ultradźwiękowego, cząsteczki kwasu hialuronowego mogą zapychać urządzenie ze względu na lepkość roztworu i duże rozmiary cząsteczek.
Mając odpowiedni nebulizator, należy otworzyć jałową ampułkę o pojemności pięciu mililitrów i wlać lek do pojemnika w inhalatorze. Inhalacja może być przeprowadzona 2-4 razy w ciągu doby (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Jedna inhalacja powinna trwać maksymalnie 10 minut lub do czasu skończenia się inhalowanego roztworu, co poznamy po charakterystycznym dźwięku bulgotania. Warto pamiętać, żeby nebulizacji nie wykonywać bezpośrednio przed snem. Upłynniona wydzielina będzie wywoływać odruch kaszlu, co może utrudnić nocny wypoczynek.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – skutki uboczne
Właściwie podana do inhalacji sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym nie powoduje skutków ubocznych. Jeżeli inhalacja będzie przeprowadzona zbyt późno, skutkiem ubocznym może być uporczywy kaszel uprzykrzający zasypianie. Właśnie dlatego ważne, aby przeprowadzać inhalację minimum godzinę przed snem. Dzięki temu będzie czas, by odkrztusić lub wydmuchać rozrzedzoną wydzielinę.
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym – dlaczego warto mieć ją w domu
Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym to preparat, który powinien znaleźć się na wyposażeniu domowej apteczki. Dlaczego warto mieć sól fizjologiczną z kwasem hialuronowym w swojej domowej apteczce?
- Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym chroni przed czynnikami drażniącymi (zanieczyszczeniami, kurzem, alergenami wziewnymi), z którymi bardzo często mamy kontakt w codziennym życiu.
- Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym jest łatwa w użyciu, niedroga i bezpieczna nawet dla małych dzieci i kobiet w ciąży.
- Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym sprawdza się w terapii infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, z którymi najczęściej borykają się dzieci.
Polecane do inhalacji
Bibliografia:
- Tonog i A. D. Lakhkar, Normal Saline;
- Mamcarz B., Prandecka B.; Kwas hialuronowy, Medycyna estetyczna w praktyce
- Di Cicco, M., Peroni D.; Sepich M., Tozzi M.G.;Hyaluronic acid for the treatment of airway diseases in children;
- Ulotka informacyjna leku Nebu-dose Hialuronic;
- Karolewicz B., Pluta J., Haznar D.: Nebulizacja jako metoda podawania leków;