To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Zalety zabawy na trampolinach
Nie da się ukryć, że skakanie na trampolinie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Doskonale rozwija koordynację, równowagę i percepcję przestrzenną. Wzmacnia również mięśnie głębokie (posturalne), które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy podczas codziennych czynności. Stanowi także świetną alternatywę dla popularnych form zabaw, jak jazda na rowerze lub bieganie za piłką i sprawdza się jako sposób na rozładowywanie emocji.
Warto jednak pamiętać, że warunkiem pozytywnych skutków korzystania z trampolin jest przede wszystkim odpowiedzialne zachowanie – nie tylko dziecka, ale przede wszystkim opiekuna, który nadzoruje zabawę.
Dowiedz się więcej: Rowerek biegowy dla dziecka
Dlaczego trampolina może stanowić zagrożenie?
Nieprawidłowo lub lekkomyślnie używana trampolina może być źródłem wielu problemów, zarówno tych błahych, jak i bardzo poważnych. Dlaczego podczas skoków na trampolinie należy uważać?
Przede wszystkim zabawa na trampolinach może skończyć się stłuczeniem, a nawet poważnym urazem. Najmniej groźne są oczywiście siniaki, ale upadek z dużej wysokości, w niefortunnej pozycji, niesie też ryzyko zwichnięcia, skręcenia, a nawet złamania. Szczególnie narażone na uraz są kończyny, ponieważ odstają od ciała i mogą się łatwo podwinąć. Zdarzają się jednak znacznie poważniejsze kontuzje, w tym czaszki lub kręgosłupa. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet krwiaki mózgu (charakterystyczne dla zespołu dziecka potrząsanego). Wiele z tych urazów może powodować trwałe ograniczenie ruchomości kończyn i stawów.
Zaleca się, aby z trampolin korzystały dzieci po ukończeniu 6. roku życia, ponieważ dopiero wtedy u najmłodszych zaczyna rozwijać się świadomość ciała, położenia kończyn. Wcześniej ryzyko urazu ortopedycznego jest znacznie większe [1,2].
Trampolina nie będzie również najlepszym pomysłem dla dzieci, które cierpią z powodu deformacji stawów kolanowych, biodrowych lub nieprawidłowych krzywizn kręgosłupa. Rytmiczne wybicia oraz moment uderzenia z dużą siłą o podłoże (nawet to elastyczne) mogą pogłębiać te dolegliwości. W takich przypadkach należy szukać bardziej statycznych form aktywności. Wszelkie wątpliwości co do zdrowia dziecka powinny być niezwłocznie skonsultowane z ortopedą lub fizjoterapeutą, którzy mogą zalecić zmianę formy zabawy lub wzmocnienie ciała poprzez odpowiednie ćwiczenia.
Skakanie na trampolinie silnie obciąża mięśnie dna miednicy. Zwłaszcza u dziewczynek może to powodować problemy natury uroginekologicznej, w tym nietrzymanie moczu.
Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny?
Wiele wskazuje na to, że dużej części ostrych urazów ortopedycznych można by uniknąć, stosując elementarne środki bezpieczeństwa [3].
W pierwszej kolejności rodzic powinien dopilnować, aby dziecko korzystało z trampoliny zgodnie z jej przeznaczeniem. W praktyce oznacza to, że zawsze skacze tylko jedno dziecko. A jeśli dopuszcza się wspólną zabawę dwojga lub trojga dzieci, ich masa ciała powinna być zbliżona. W przeciwnym razie to, które jest lżejsze może być wybite wyżej i ulec kontuzji. Pojawia się również ryzyko zderzenia z membraną, która drga w zróżnicowanym rytmie.
Planując zakup trampoliny do ogrodu, jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji warto szczegółowo zapoznać się z jej parametrami technicznymi, a najlepiej obejrzeć przyrząd do ćwiczeń w sklepie. Szczególnie duże znaczenie mają takie elementy, jak elastyczna platforma, siatki zabezpieczające, połączenia elementów metalowych. Każda platforma powinna mieć wyraźnie zaznaczony obszar, w którym można bezpiecznie oddawać skoki. Zabawa tuż przy krawędzi nie tylko zmienia naprężenia materiału, ale też powoduje, że dziecko może uderzyć się o rusztowanie.
Każda trampolina powinna być wyposażona w instrukcję, która dokładnie opisuje maksymalne obciążenie membrany oraz postępowanie w razie usterek. Przed przystąpieniem do zabawy przez dzieci rodzic powinien dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.
Zatem, czy trampolina jest zdrowa dla dziecka? Choć wielu fizjoterapeutów i ortopedów przed nią przestrzega, wszystko zależy od tego, jak często, intensywnie i świadomie dziecko jej używa. Jeśli po kolejnych zabawach nie zgłasza dolegliwości bólowych i nic nie wskazuje, aby zabawa miała na negatywny wpływ, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu poskakać na trampolinie. Oczywiście pod czujnym okiem rodziców i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Może zainteresować Cię również: Urazy głowy u dzieci
Bibliografia:
1. COUNCIL ON SPORTS MEDICINE AND FITNESS; Trampoline Safety in Childhood and Adolescence. Pediatrics October 2012; 130 (4): 774–779. 10.1542/peds.2012-2082;
2. Berger N, Bader B, Bühren V. Schutzmaßnahmen am Trampolin können schwere Verletzungen nicht vermeiden [Safety measures for trampolines cannot prevent severe injuries]. Unfallchirurg. 2014;117(10):915-920. doi:10.1007/s00113-013-2427-9;
3. Runtz A, Nallet J, Font V, et al. Trampoline injuries in children: A prospective study. Orthop Traumatol Surg Res. 2022;108(6):103289. doi:10.1016/j.otsr.2022.103289.