Jak powinna wyglądać dieta po usunięciu migdałków?
Po zabiegu usunięcia migdałków zaleca się włączenie diety łatwo strawnej o zmienionej konsystencji. Początkowo jest to dieta płynna, następnie płynna wzmocniona i papkowata. Dietę należy stosować zazwyczaj przez około 2 tygodnie, do okresu wygojenia się rany, o ile lekarz nie wskazał inaczej. Dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna – uboga w błonnik pokarmowy, bez ostrych przypraw, niepowodująca wzdęć, zaparć ani biegunek.
Wartość energetyczna diety po tonsillektomii powinna zostać dobrana indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała, płci i być dostosowana tak, aby zaspokajała potrzeby dziecka.
Dowiedz się więcej: Częste infekcje u dziecka – jakie badania wykonać?
Co można pić po usunięciu migdałków?
Początkowo dziecko po usunięciu migdałków może nie chcieć jeść przez ból występujący podczas przełykania kęsów pokarmowych. Po zabiegu należy zatem pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Podstawę płynów powinna stanowić przegotowana woda. Można także podawać niegazowaną wodę mineralną, napary z rumianku czy innych ziół, słabą herbatę, rozcieńczony i odtłuszczony rosół, rozcieńczone kleiki (można wykorzystać płynną postać po odcedzeniu kaszy, płatków, ryżu), a także rozcieńczone soki owocowe.
Co można jeść po usunięciu migdałków?
Po usunięciu migdałków warto podawać dziecku:
- różnego rodzaju kasze pod postacią rzadkich kleików (można do nich dodać masło czy mleko),
- pieczywo namoczone w mleku, herbacie czy kawie zbożowej,
- przetarte zupy: jarzynową, ziemniaczaną,
- kaszę mannę ugotowaną na mleku lub w czystej zupie, inne kasze i ryż rozgotowane, przetarte, podane w formie kleików bądź przetarte, dodane do wywaru z warzyw lub rosołu,
- rzadkie budynie i kisiele,
- jajka ugotowane na miękko, zmiksowane z mlekiem, wywarem warzywnym lub rosołem,
- sery twarogowe i homogenizowane zmiksowane ze śmietaną lub mlekiem, ewentualnie z dodatkiem słodkiej śmietanki,
- mięso, ryby, ziemniaki, warzywa i owoce w postaci zmiksowanej,
- warzywa i owoce pod postacią przecierów, musów i soków,
- mąkę do zagęszczania zupy, przygotowywania kleików, kisieli, budyni.
Lek bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Substancją aktywną DICLOSTIMU jest diklofenak sodowy będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła diklofenak wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Pokarmy o wyższej temperaturze mogą powodować ból, a także wystąpienie krwawienia. Z kolei niska temperatura ma wpływ na obkurczanie się naczyń krwionośnych i może zmniejszać ból podczas przełykania.
Czego nie można jeść po usunięciu migdałków?
Po usunięciu migdałków należy unikać:
- gorących pokarmów oraz gorących płynów,
- pokarmów suchych (czerstwego pieczywa, sucharków itp.)
- produktów i potraw smażonych, z dużą ilością tłuszczu,
- produktów wzdymających (m.in.: czosnek, kalafior, brokuł, cebula, papryka, warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych),
- dań i produktów ostrych,
- cytrusów, a także kiszonych produktów,
- dosalania potraw.
Jak przygotowywać posiłki dla dziecka po usunięciu migdałków?
W diecie po usunięciu migdałków należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przygotowania posiłków. Wszystkie dania powinny mieć konsystencję płynną lub półpłynną, dlatego należy je przecierać lub miksować. Produkty, z których przygotowywane są dania, powinny być przede wszystkim świeże. Pieczywo warto wcześniej namaczać, a następnie miksować. Kasze warto podawać w formie kleików z dodatkiem masła czy mleka. Jajka można wprowadzać do diety w formie zmiksowanej z mlekiem czy zupą. Mięso, ziemniaki i warzywa warto również zmiksować zupie. Warzyw i owoce można podawać w formie przecierów czy soków.
Może zainteresować Cię również: Preparaty wzmacniające odporność u dzieci – jakie substancje mogą zawierać?
Bibliografia:
1. Millington AJ, Gaunt AC, Phillips JS. Post-tonsillectomy dietary advice: systematic review. J Laryngol Otol. 2016 Oct;130(10):889-892.
2. Włodarek D i wsp. 2022, Dietoterapia, Warszawa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie.