Na co zwrócić szczególną uwagę w diecie kobiety ciężarnej?
W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię, białko oraz niektóre witaminy i składniki mineralne. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego przyrostu masy ciała. Zgodnie z Normami Żywienia dla Populacji Polski, zaleca się aby kaloryczność diety w czasie ciąży zwiększać następująco:
- I trymestr – +85 kcal,
- II trymestr – +285 kcal,
- III trymestr – +485 kcal [1].
W diecie kobiety ciężarnej należy unikać spożywania:
- surowego mięsa,
- surowych ryb i owoców morza,
- surowych jaj,
- niepasteryzowanego mleka i niepasteryzowanego nabiału,
- wątróbki i innych podrobów (duża zawartość retinolu może sprzyjać wadom rozwojowym),
- ryb akumulujących duże ilości metali ciężkich: miecznik, merlin, rekin,
- nieumytych warzyw i owoców,
- alkoholu.
W czasie ciąży warto także ograniczyć:
- dosalanie potraw,
- spożycie wędlin,
- spożycie wybranych gatunków ryb np. tuńczyka (według NHS maksymalnie można spożyć 2 x 170 g/ tydzień)
- a także naparów z lukrecji [2].
Z dużą ostrożnością warto także podchodzić do produktów, które mogą być mało trwałe, niewłaściwie przechowywane, jedzone na surowo np.:
- kiełki,
- soki niepasteryzowane,
- przetwory domowe zapasteryzwoane,
- wędliny półsurowe typu chorizo, szynka parmeńska itd. (ale po obróbce termicznej są bezpieczne).
Ograniczeniu powinno ulec także spożycie kofeiny, według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, bezpieczne spożycie kofeiny w czasie ciąży wynosi 200 mg/ dobę. Jednak nowe dane naukowe wskazują, iż trudno jest określić bezpieczną dawkę kofeiny w czasie ciąży, dlatego najlepiej byłoby ograniczyć jej spożycie do minimum, a nawet wyeliminować całkowicie. Spożycie kofeiny w czasie ciąży może być związane z wyższym ryzykiem: poronienia, niskiej urodzeniowej masy ciała, niskiej dla wieku ciążowego masy ciała, obumarcia płodu, nadwagi, otyłości i białaczki [4].
Wady i zalety cateringu dietetycznego dla kobiety w ciąży
Czy dieta pudełkowa to dobry wybór dla kobiety w ciąży? Poniżej przedstawiamy wady i zalety cateringu dietetycznego dla kobiety ciężarnej.
Zalety diety pudełkowej w ciąży
Wygoda i oszczędność czasu
Przygotowanie zdrowych posiłków może być czasochłonne, a w okresie ciąży, zwłaszcza jeśli występują mdłości czy zmęczenie, kobieta może nie mieć na to siły ani ochoty. Dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić czas potrzebny zarówno na zakupy, jak i gotowanie.
Odpowiednio zbilansowane posiłki
Firmy cateringowe starają się dostarczać posiłki zrównoważone pod względem składników odżywczych, co jest szczególnie ważne w czasie ciąży. Pracują tam dietetycy, którzy starają się przygotować posiłki tak, by były one zbilansowane pod kątem szczególnych potrzeb żywieniowych, w tym także potrzeb żywieniowych kobiety ciężarnej.
Precyzyjne kontrolowanie ilości spożywanych kalorii
W cateringu dietetycznym można samodzielnie wybrać kaloryczność diety. Dzięki dostarczaniu posiłków w odpowiednio dostosowanych porcjach, łatwiej jest kontrolować ilość spożywanych kalorii, co jest istotne w czasie ciąży.
Wady diety pudełkowej w ciąży
Koszty
Usługi cateringowe mogą być dość kosztowne w porównaniu do samodzielnego gotowania. To może być istotne, zwłaszcza gdy budżet domowy jest ograniczony, a trzeba przygotować się na przyjście na świat nowego domownika.
Brak pełnej kontroli nad składem posiłków
Mimo tego, że firmy cateringowe starają się dostarczać zdrowe posiłki, nie mamy pełnej kontroli nad użytymi składnikami i sposobem przygotowania. Osoby z alergiami lub specjalnymi potrzebami żywieniowymi mogą mieć problem z indywidualnym dopasowanie diety.
Odgrzewane posiłki
Dostarczone posiłki są gotowane zazwyczaj wcześniej, a następnie schładzane i przechowywane. Takie posiłki mogą być mniej świeże w porównaniu do własnoręcznie przygotowanych posiłków.
Brak możliwości dostosowania do zmieniających się preferencji smakowych
Ciąża często wiąże się ze zmianami upodobań żywieniowych. Dieta pudełkowa może ograniczać możliwość dostosowania posiłków do bieżących preferencji.
Dieta pudełkowa w czasie ciąży – czy to dobre rozwiązanie?
Dieta pudełkowa w ciąży ma swoje zalety i wady, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji. Catering dietetyczny dla kobiety ciężarnej może być dobrym wyborem, szczególnie gdy brakuje czasu na samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków. Dla niektórych przyszłych mam może to być wygodne rozwiązanie, pomagające w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Należy jednak pamiętać o odpowiednio dobranej kaloryczności diety w zależności od danego trymestru ciąży. Bezpieczeństwo i zdrowie matki oraz dziecka powinny zawsze być priorytetem, bez względu na wybrany sposób żywienia w okresie ciąży.
Bibliografia:
- Jarosz M. i wsp.: Normy Żywienia Dla Populacji Polski i Ich Zastosowanie. Warszawa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny; 2020.
- https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/foods-to-avoid/
- James JE.:e Maternal caffeine consumption and pregnancy outcomes: a narrative review with implications for advice to mothers and mothers-to-be. BMJ Evid Based Med. 2021 Jun;26(3):114-115.