Kiedy zaczyna się ciąża?

Niestety, współczesna medycyna wciąż nie pozwala nam na ustalenie z całą pewnością dnia, w którym dochodzi do zapłodnienia. W związku z tym przyjęło się, że za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Pierwsze dwa tygodnie ciąży to zatem czas od ostatniego krwawienia do owulacji, czyli momentu, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Drugi tydzień ciąży

Drugi tydzień ciąży w niczym nie różni się od drugiego tygodnia każdego standardowego cyklu menstruacyjnego. Przysadka mózgowa produkuje wówczas hormon folikulotropowy (FSH), a układ rozrodczy zaczyna przygotowania do kolejnej owulacji.  

Rozpoczyna się wzrost pęcherzyków Graafa, czyli pęcherzyków jajnikowych, zawierających komórki jajowe. Jednocześnie odbudowuje się tak zwane endometrium, błona śluzowa wyścielająca jamę macicy, które przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. To również czas, kiedy szyjka macicy stopniowo się rozwiera oraz zwiększa się wydzielanie śluzu szyjkowego, który staje się gęsty i lepki – tworzą się idealne warunki do tego, by umożliwić plemnikom przetrwanie do momentu owulacji.

O czym pamiętać w drugim tygodniu ciąży?

O właściwy przebieg ciąży warto dbać już od samego początku. Drugi tydzień ciąży to doskonały czas na to, by przyjrzeć się, jak wygląda Twój tryb życia i jakie nawyki mogą okazać się potencjalnie szkodliwe i od razu zacząć pracę nad tym, by wyeliminować je jak najszybciej. Rosnący w Twoim brzuchu maluch do prawidłowego rozwoju będzie potrzebował mnóstwa składników odżywczych, dlatego postaraj się, by Twoja dieta już na starcie była jak najlepiej zbilansowana i pełnowartościowa. Jednym z największych wrogów zdrowia, a co za tym idzie również prawidłowego przebiegu ciąży, jest stres. Jeżeli planujesz powiększenie rodziny, dobrym pomysłem może okazać pozamykanie wszystkich spędzających Ci sen z powiek spraw i postawienie na relaks i odpoczynek.

Dieta w drugim trymestrze ciąży

Przyszłe mamy jak nikt inny powinny zwrócić uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Choć stwierdzenie, że ciężarne muszą „jeść za dwóch”, jest mitem, nie ulega wątpliwości, że jedzą dla dwojga. Drugi tydzień ciąży to świetny moment, żeby skupić się na zdrowym odżywianiu, zaplanować jadłospis, a także wprowadzić właściwą suplementację. Najważniejsze dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia przyszłej mamy składniki odżywcze to:

  • witamina D3,
  • witamina E,
  • witaminy z grupy B,
  • kwas foliowy,
  • magnez,
  • żelazo,
  • wapń,
  • jod,
  • kwasy tłuszczowe omega-3.

W pierwszym trymestrze ciąży nie zwiększa się natomiast zapotrzebowanie kaloryczne. Żeby mieć pewność, że każdego dnia dostarczasz sobie odpowiednią ilość energii, możesz skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów dietetycznych i sprawdzić, ile kilokalorii potrzebuje Twój organizm. Unikaj niedojadania i zadbaj o to, by Twoje posiłki składały się przede wszystkim z naturalnych, sezonowych i nieprzetworzonych składników, a wszelkie wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem lub zaufanym dietetykiem.


starannie dobrany zestaw składników odżywczych dla kobiet - kwasu foliowego, witaminy D oraz inozytolu
przyczyniających się do regulacji aktywności hormonalnej i łagodzą objawy związane z insulinoopornością
regulują aktywno​ść hormonalną w przypadku kobiet starających się o dziecko
inozytol obniża poziom insuliny we krwi
uzupełniają dietę w witaminy i antyoksydanty
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Drugi tydzień ciąży to czas, kiedy Twój organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Choć wówczas w Twoim brzuchu nie ma jeszcze dziecka, możesz już podjąć odpowiednie kroki, by od samego początku dbać o nie jak najlepiej. Kluczowe znaczenie ma wówczas zbilansowana, pełnowartościowa dieta, a także unikanie stresujących sytuacji. Już na starcie możesz rozważyć także wprowadzenie dodatkowej suplementacji, dzięki której zwiększysz szanse na zapłodnienie, a także zminimalizujesz ryzyko ewentualnych powikłań. Doskonałym wyborem dla kobiet planujących powiększenie rodziny będzie Fertistim.