To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co to jest endometrioza?
Endometrioza to choroba polegająca na pojawieniu się komórek błony śluzowej macicy poza macicą, np. na jajnikach, w jajowodzie czy na jelitach. Dotyka najczęściej kobiety dojrzałe płciowo, zwykle pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Uznaje się, że na endometriozę cierpi od 6 do 10% kobiet. Endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim to około 0,03-1,7% przypadków, wg różnych źródeł. Komórki endometrium, które znajdują się poza jamą macicy, nie tracą swoich właściwości, czyli m.in. krwawią w czasie miesiączki.
Jeszcze kilka lat temu endometrioza nie była tak dobrze poznana jak teraz. Kobiety borykające się z przewlekłym bólem brzucha czy pleców, nasilającym się w czasie krwawienia miesięcznego, nie były badane pod kątem endometriozy. Aktualnie pacjentki mają szansę na poszerzoną diagnostykę i wdrożenie odpowiedniego leczenia, poprawiający ich komfort życia.
Jak powstaje endometrioza? Endometrioza w bliźnie po cięciu
Przyczyna powstawania endometriozy nie jest dokładnie poznana. Medycy biorą pod uwagę rozsiew komórek drogą limfatyczną lub drogą krwi (wsteczny wypływ krwi miesiączkowej). Uznaje się, że znaczenie mogą mieć czynniki środowiskowe, genetyczne, a także zaburzenia immunologiczne i hormonalne.
Kolejną rozważaną teorią, najbardziej prawdopodobną w przypadku endometriozy w bliźnie po cięciu cesarskim, jest mechaniczne przeniesienie komórek z jamy macicy na brzegi rany w trakcie porodu operacyjnego. To powikłanie zdarza się również, gdy kobieta jest poddawana histerektomii czy wycięciu wyrostka robaczkowego, a w jamie brzusznej istnieją ogniska choroby.
Aktualnie cięcie cesarskie najczęściej wykonywane jest poprzez nacięcie na linii bikini. Uznaje się, że ten typ nacięcia w większym stopniu predysponuje do powstawania endometriozy w bliźnie po porodzie niż nacięcie wzdłuż powłok brzusznych, czyli pionowe, praktykowane głównie kilkanaście lat temu.
Objawy endometriozy w bliźnie
Ognisko endometriozy w bliźnie po cięciu cesarskim może ujawnić się nawet kilka lat po porodzie. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?
- Guzek endometrialny, zlokalizowany w miejscu rany po cięciu, który powiększa się w czasie krwawienia miesięcznego,
- obrzęk, tkliwość blizny,
- bolesne miesiączki,
- bóle podbrzusza,
- bolesne współżycie,
- trudności z zajściem w ciążę.
Oprócz wyżej wymienionych endometrioza nie pozostaje bez wpływu na budowę jamy brzusznej czy układ narządów w miednicy. Powstające guzki endometrialne krwawią i wywołują ciągły stan zapalny. To wpływa na pojawianie się zrostów i blizn, które negatywnie oddziałują na pracę poszczególnych układów, a także powodują przewlekły ból, często utrudniający codzienne funkcjonowanie.
Stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.
Jak diagnozuje się endometriozę w bliźnie po cięciu cesarskim?
Aktualnie techniki diagnostyczne pozwalają na stosunkowo szybkie zdiagnozowanie endometriozy, jednak bardzo wiele zależy od lokalizacji i wielkości ogniska choroby.
Podstawą diagnostyki jest:
- badanie USG przezpochwowe i przez powłoki brzuszne,
- rezonans magnetyczny
- oraz tomografia komputerowa.
Kluczowy jest wywiad z pacjentką – opisane przez nią objawy mogą sugerować, że zmaga się z endometriozą, często myloną z przewlekłymi zespołami bólowymi.
Leczenie endometriozy w bliźnie po cięciu cesarskim
Złotym standardem leczenia endometriozy, której ognisko znajduje się w bliźnie po cięciu, jest operacja. W czasie zabiegu wycina się starą bliznę z marginesem zdrowych tkanek, aby usunąć aktywne komórki endometrium. Jeśli okazuje się, że endometrioza znajduje się jeszcze w innych miejscach niż blizna, powinno się ją usunąć, jeśli to możliwe.
Leczenie farmakologiczne uznaje się za mało skuteczne, gdyż zaraz po odstawieniu leków, wszystkie objawy zwykle nawracają.
Czy endometrioza w bliźnie może stać się nowotworem złośliwym?
W literaturze naukowej opisano jedynie 50 przypadków, kiedy pierwotna endometrioza w bliźnie po cięciu zmieniła się w nowotwór złośliwy. Jest bardzo mała szansa na zmianę komórek błony śluzowej macicy w komórki rakowe, jednak to możliwe.
Warto wspomnieć, że endometrioza to choroba, która jest w pewnym stopniu podobna do choroby nowotworowej: rozsiewa się po organizmie, jej ogniska można znaleźć nawet w płucach, mózgu czy jelitach, jest bardzo inwazyjna i trudna w leczeniu. Od dokładnej diagnozy i wdrożonej terapii zależy poprawa jakości życia kobiety, dotkniętej tym problemem.
1. Yildirim D. i in.: Post-cesarean scar endometriosis. Turkish Journal Of Obstetrics And Gynecology, 2018, 15(1), 33-38.
2. Bar-El L., Chu A. i in.: Isthmocele endometriosis: the relationship between cesarean section and endometriosis. Fertility and Sterility, 2022, 117(6), 1334-1336.
3. Zhang P., Sun Y., Yang Z. i in: Cesarean scar endometriosis: presentation of 198 cases and literaturę review. BMC Women’s Health, 2019, 19(14).
4. Kalandyk-Osinko K., Pas K., Skręt-Magierło J., Kaznowska E., Skręt A.: Endometrioza o potrójnej lokalizacji: w przegrodzie odbytniczo-pochwowej, w bliźnie po cięciu cesarskim oraz jajniku – opis przypadku. Przegląd Menopauzalny, 2011, 5, 412-414.