Zacznijmy od początku. Proszę wyjaśnić, co to jest endometrioza i jakie są jej objawy?
Endometrioza to choroba, która dotyka nawet 15% kobiet, głównie w wieku rozrodczym. Polega na ujawnianiu się błony śluzowej macicy poza jamą macicy, czyli miejscem jej naturalnego występowania. Tkanka endometrium, umiejscowiona np. w jamie otrzewnej czy na jelitach, reaguje na zmiany hormonalne organizmu w sposób identyczny, jak ta w macicy. Co to oznacza dla kobiety?
Objawy endometriozy są niecharakterystyczne, dlatego diagnoza często stawiana jest po kilku latach od zgłoszenia się kobiety do lekarza. Pacjentki z endometriozą skarżą się na ból miednicy mniejszej nasilający się w trakcie okresu, ale przechodzący w ból ciągły, ból czy krwawienia w trakcie stosunku, bolesne oddawanie moczu, ból w trakcie oddawania stolca, uczucie parcia na mocz, częstomocz. Wiele z nich ma bolesne i obfite miesiączki, biegunki lub zaparcia, wzdęcia, ból w dolnej partii pleców, a także przewlekły ból brzucha. Czasem zdarza się, że objawami endometriozy są krwawienia z odbytnicy czy dróg moczowych, a także ból podobny do rwy kulszowej. U niektórych kobiet endometrioza nie daje żadnych objawów poza niepłodnością.
Przeczytaj także: Znów się nie udało… czy jesteśmy niepłodni?
A jakie są przyczyny endometriozy? Czy wiadomo, skąd się bierze?
Rozważane są trzy różne teorie na temat mechanizmu powstawania ognisk endometriozy poza jamą macicy, ale żadna z nich nie jest jedyną i słuszną teorią. Uważa się, że endometrioza może powstawać wtedy, kiedy krew miesiączkowa wstecznie cofa się przez jajowód do jamy otrzewnej. Kolejna teza traktuje o tym, że endometrioza powstaje przez różnicowanie się komórek macierzystych organizmu w różnych miejscach ciała, właśnie do komórek endometrialnych. Ostatnia z ważniejszych teorii bierze pod uwagę to, że komórki endometrium wędrują w organizmie drogą naczyń krwionośnych. Żadna z wyżej wymienionych tez nie wyjaśnia, dlaczego tkanka endometrium rozsiewa się poza macicę, wrasta w inne organy, a także tworzy sieć naczyń krwionośnych.
Wiele kobiet zastanawia się, czy endometrioza wyklucza ciążę. Czy zna Pani kogoś z tą przypadłością, komu udało się zostać mamą?
Na co konkretnie wpływa endometrioza? Czy endometrioza może powodować raka, niepłodność, ciążę pozamaciczną? Czy jest niebezpieczna?
Endometrioza to choroba, która wpływa nie tylko na organizm kobiety, ale istotnie obniża jej komfort życia. Kobiety cierpiące na endometriozę to w dużej mierze kobiety niezdiagnozowane, którym codzienny ból towarzyszy przez dużą część życia. Jeśli nie trafią na specjalistę, który weźmie pod uwagę to schorzenie, kobieta może wędrować od lekarza do lekarza.
Ogniska endometriozy mogą pojawić się właściwie wszędzie. W literaturze medycznej opisane są przypadki endometrium w drogach oddechowych, jelitach, pęcherzu moczowym i drogach moczowych, bliźnie po cesarskim cięciu. Tkanka endometrium, identycznie jak ta w macicy, złuszcza się w przebiegu cyklu miesięcznego i wywołuje krwawienie. Krew, np. w jamie otrzewnej, może podrażniać tkanki i wywoływać miejscowe zapalenie. Ognisko choroby może naciekać na narządy i je uszkadzać, a guzki endometrialne w pobliżu włókien nerwowych powodują, że kobiety czują silny ból.
To nie wszystko. Endometrioza bardzo mocno obniża płodność kobiet, dlatego podjęcie leczenia jest niezwykle istotne, jeśli kobieta chce zajść w ciążę. Często zdarza się, że endometrioza jest tak nasilona, że przywrócenie płodności wymaga operacji. Statystycznie ryzyko zezłośliwienia się zmian endometrialnych wynosi 0,7%.
Ciąża przy endometriozie to ciąża wysokiego ryzyka, co w jej przebiegu jest najtrudniejsze? Na co trzeba uważać?
Tak, ciąża przy endometriozie to ciąża wysokiego ryzyka. Kobiety są bardziej narażone na poronienia, porody przedwczesne czy martwe urodzenia. Zwiększone jest także ryzyko cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, odklejenia łożyska. Kobiety z endometriozą mają mniejszą szansę na poród drogą pochwową, a dzieci częściej mają małą masę urodzeniową.
Bardzo ważne, aby lekarz prowadzący ciążę miał świadomość, że pacjentka cierpi na endometriozę i potrafił rozpoznawać czynniki ryzyka powstawania powikłań ciążowych i okołoporodowych. To daje szansę na zapobieganie negatywnym skutkom tej choroby, które mogłyby rzutować na stan ciąży.
Na endometriozę nie ma leku przyczynowego, ale czy dzięki odpowiednio dobranej terapii hormonalnej endometrioza może się cofnąć?
Ogólnie leczenie endometriozy można podzielić na farmakologiczne i chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne to terapia lekami hormonalnymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Ten duet pozwala w niektórych przypadkach wyciszyć ogniska endometriozy, zahamować syntezę estrogenów, na które tkanka endometrialna jest bardzo czuła i spowodować atrofię, czyli zamieranie, miejsc chorobowych. NLPZ pozwalają zwalczać ból.
Czy leczenie hormonalne może spowodować cofnięcie się endometriozy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Endometrioza to choroba, która po okresie wyciszenia lekami może z powrotem ukazać cały wachlarz objawów. Leczenie chirurgiczne, likwidujące ogniska endometriozy, może być skuteczne tylko na jakiś czas. Nie ma gwarancji, że endometrioza nie pojawi się ponownie.
Może zainteresować Cię również: Jaką rolę pełni DHA z alg morskich w planowaniu ciąży?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.