Starania o dziecko średnio zajmują pół roku
Jednym udaje się podczas podróży poślubnej, innym po kilku latach wspólnego życia. Średni czas oczekiwania na pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym zajmuje jednak około pół roku. Od czego to zależy? Na płodność kobiety i mężczyzny wpływa wiele czynników: sposób odżywiania, zakres aktywności fizycznej, masa ciała, ogólny stan zdrowia, częstotliwość zbliżeń, a także wiek, który determinuje zwłaszcza kobiecą płodność.
A wszystko przez rezerwę jajnikową. To pula komórek jajowych, z którą każda dziewczynka przychodzi na świat, a która zmniejsza się z każdą kolejną miesiączką. Ten proces jest nieuchronny, dlatego czas w staraniach o dziecko ma tak istotne znacznie. Ale spokojnie! Mnóstwo kobiet zachodzi w ciążę po 30., czy nawet 40. roku życia, rodzi zdrowe dzieci i cieszy się macierzyństwem. Najważniejsze, aby o siebie dbać i trzymać rękę na pulsie.
W tym czasie powinniście:
- współżyć 3-4 razy w tygodniu, oczywiście bez żadnych zabezpieczeń i najlepiej w dni płodne,
- cieszyć się sobą, wrzucić na luz, dać sobie czas,
- zdrowo się odżywiać, dieta ma ogromny wpływ na płodność,
- kobiety powinny suplementować kwas foliowy, najlepiej dobrze przyswajalny L-metylofolian wapnia, a także witaminy D i B,
- podejmować umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczność, dotleniony organizm lepiej funkcjonuje,
- pilnować masy ciała, nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka niepłodności,
- kategorycznie zerwać z nałogami, zwłaszcza paleniem i spożywaniem alkoholu, kawę też dobrze ograniczyć,
- obserwować swoje ciało, prowadzić kalendarz menstruacji i wykonywać cykliczne badania profilaktyczne (np. cytologię).
Jeśli po tych sześciu czy dwunastu miesiącach nie uda się zajść w ciążę, czas wybrać się do lekarza i wykonać badania. I dotyczy to obojga partnerów, bo przyczyny niepowodzeń mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny.
Przeczytaj także: Najlepsze afrodyzjaki, czyli co jeść, aby zajść w ciążę
Gdy starania o dziecko trwają za długo…
Gdy starania o dziecko trwają za długo, pora sprawdzić stan zdrowia. Najlepiej u lekarza ginekologa, specjalisty leczenia niepłodności, który zajmie się wami kompleksowo. Najpierw przeprowadzi wywiad i oceni, czy zlecić badania, czy odesłać was do domu, abyście jeszcze przez jakiś czas spróbowali własnych sił. Tak może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli próbowaliście za krótko (mniej niż 6. czy 12. miesięcy) albo niedostatecznie często (rzadziej niż 3 razy w tygodniu).
Jeśli jednak okaże się, że to dobry moment na badania, mężczyzna zostanie skierowany na badanie nasienia, może mieć też zleconą morfologię, a kobieta… Eh, diagnostyka żeńskiej płodności jest bardziej skomplikowana. Zależy od indywidualnej sytuacji zdrowotnej kobiety, od tego w jakim jest wieku, jaką ma masę ciała, czy regularnie miesiączkuje, czy na coś przewlekle choruje.
Zasadniczo zleca się badania ogólne, oznacza poziom hormonów, wykonuje USG narządów rodnych i ocenia drożność jajowodów. Pacjentki, która ma nieregularne miesiączki, raczej nie ominie monitorowanie cyklu. Ocenę rezerwy jajnikowej rutynowo zleca się kobietom po 30-stce.
Diagnostyka płodności kobiecej i męskiej, obejmuje więcej badań, bardziej specjalistycznych, które wykonuje się stopniowo, gdy zachodzą takie potrzeby. Zaawansowane metody medycyny rozrodu pozwalają nie tylko rozpoznać przyczynę problemów, lecz także ją pokonać, na przykład regulując owulację czy poprawiając jakość nasienia. Dlatego, gdy starania o dziecko trwają za długo, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.
Przedłużające się starania o dziecko to sygnał, by coś zmienić
Wiele par starających się o dziecko liczy kolejne cykle, żyje nadziejami przeplatającymi się z rozczarowaniem.
Warto przeanalizować dlaczego.
Z różnych powodów niewiele osób w wieku 20-25 lat decyduje się na dziecko. Mimo, że z biologicznego punktu widzenia to czas najlepszy dla płodności i planowania rodziny. To jedno. Druga sprawa – współczesność, w której, paradoksalnie, żyjemy szybciej, mniej się ruszając. Jemy w biegu, nie zawsze zdrowo, nie mamy czasu na ruch ani odpoczynek, jesteśmy pod ciągłą presją i w stresie. To odbija się na naszej płodności.
Jeśli więc długo staracie się o dziecko, rozważcie czy nie pora zbadać płodność. Jednocześnie postarajcie się zmodyfikować styl życia, zamienić nadgodziny w pracy na wspólny spacer, a szybkie przekąski na warzywa i owoce. Możecie też sięgnąć po suplement diety Fertistim w wersji Dla Niej i Dla Niego, polecany w przypadku przedłużających się starań o dziecko. To preparat oparty na starannie dobranych składnikach odżywczych, pomagające utrzymać prawidłową płodność i funkcje rozrodcze. Na koniec jeszcze jedno: bądźcie dobrej myśli, pozytywne nastawienie jest lepsze niż ciągłe zamartwianie się. W codziennym życiu stresów i tak jest co niemiara, a to niczego nie ułatwia.
Może zainteresować Cię również: Niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży