Dlaczego dziś kobiety decydują się na ciążę po 30-stce?

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko po 30. roku życia. Wynika to ze zmiany stylu życia, jak również ze zmiany roli społecznej kobiet. Szczególnie zauważalne jest to w krajach wysoko rozwiniętych. Współcześnie kobiety mają ambicje i cele zawodowe, chcą być wykształcone, mieć dobrą pracę, pragną stabilności finansowej. To powoduje, że najlepszy biologicznie czas na urodzenie dzieci przeznaczają na naukę i pracę.

Przez ostatnie 30-40 lat w Europie od 4 do 8 razy zwiększyła się liczba kobiet, która rodzi swoje pierwsze dziecko po 35. roku życia.

planowanie rodziny po 30 roku zycia

Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Kobiety decydujące się na ciążę po 30-stce, mają zazwyczaj dobrą, ich zdaniem, sytuację finansową, warunki mieszkaniowe pozwalają na posiadanie dziecka. Stały związek, dający poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, także ułatwia sprawę. Przynajmniej z punktu widzenia ekonomiczno-społecznego. Jeśli jednak chodzi o biologiczne możliwości, w planowaniu rodziny mogą pojawić się pewne trudności. 

Największe szanse na zostanie matką i urodzenie zdrowego dziecka mają kobiety przed 30. rokiem życia. Po przekroczeniu tej cezury, statystycznie możliwość zajścia w ciążę maleje, rośnie za to ryzyko wystąpienia powikłań ciążowych. 

Z czym wiąże się ciąża po 30-stce?

Ciąża po 30-stce, a w szczególności po 35. roku życia, stanowi istotny czynnik ryzyka występowania wielu chorób w ciąży. Istnieje statystycznie większe ryzyko  wystąpienia wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, nadciśnienia indukowanego ciążą, stanu przedrzucawkowego, porodu przedwczesnego. 

Przykrą ciekawostką jest fakt, że kobieta po 35. roku życia ma praktycznie takie samo ryzyko urodzenia martwego dziecka, jak kobieta z cukrzycą, otyłością, czy paląca papierosy.

Warto wspomnieć, że po 30. roku życia kobieta decydująca się na dziecko może mieć problemy z prokreacją, czyli zajściem w ciążę. Zdarzają się poronienia, jest większe ryzyko chorób genetycznych u płodu. Często takie ciąże ronią się samoistnie z powodu choroby genetycznej płodu, zwykle to zespół Downa, zespół Patau i zespół Edwardsa.


opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czyli z biologicznego punktu widzenia 30. rok życia to dość późno na pierwsze dziecko?

Ciężko jednoznacznie określić, czy 30. rok życia wyznacza granicę pomiędzy dobrym czasem na dziecko a momentem, gdy jest już za późno. Wiele kobiet w tym wieku jest zdrowych i rodzi zdrowe dzieci. Statystycznie występuje jednak większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w czasie ciąży, co bezwzględnie należy mieć na uwadze.

Starsza matka w literaturze medycznej to kobieta po 35. roku życia. Wchodząc w okres, kiedy organizm zaczyna się starzeć, mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym. Jest to jedna z głównych teorii, wyjaśniająca, dlaczego starszy wiek matki sam w sobie jest czynnikiem ryzyka.

Stres oksydacyjny to jeden z mechanizmów starzenia się organizmu. W ciele kobiety jest coraz więcej wolnych rodników, czyli oksydantów, a osobnicze zdolności systemów antyoksydacyjnych maleją, przez co organizm nie może przeciwstawiać się starzeniu. Dodatkowo w ciele kobiety gromadzą się uszkodzone elementy komórkowe, na które podziałały wolne rodniki (białka, lipidy).

W ciąży te mechanizmy cały czas działają, wpływając na stan ciąży, i np. powodując niewydolność łożyska. Jajniki również się starzeją, a komórki jajowe mogą być uszkodzone.

Co szczególnie niepokoi kobiety zachodzące w ciążę po 30-stce?

Każda ciąża wiąże się nie tylko z radością, ale i obawami. Ponad 50% ciąż po 30. roku życia jest nieplanowanych, a emocje, jakie temu towarzyszą, w dużej mierze zależą od sytuacji życiowej, finansowej i mieszkaniowej.

Kobiety obawiają się, jak zniosą ciążę i trudy porodu. Jak zregenerują się po porodzie, jak poradzą sobie z karmieniem, a później, jak pogodzą obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem. Jak pracodawca zniesie wiadomość o ciąży, a jeśli ciąża jest po 40. roku życia – jak zareaguje społeczeństwo?

Obawy kobiet po 30. roku życia nie różnią się wiele od obaw kobiet młodszych. Jeśli ciąża była wyczekiwana, poprzedzona leczeniem niepłodności czy poronieniami – kobiecie towarzyszy lęk o to, czy tę ciążę uda się donosić.

Dodatkowo wraz z wiekiem rośnie ryzyko chorób genetycznych wśród dzieci, ciężarne zastanawiają się, czy ich dzieci urodzą się zdrowe. Ciąża po 35. roku życia jest wskazaniem do wykonania badań genetycznych.

Przeczytaj także: Przyszła mama w pracy – w jaki sposób chroni ją prawo?

kobieta po 30-stce a starania o dziecko

Co może pomóc zajść w ciążę po 30. roku życia?

Każdej kobiecie, nie tylko tej po 30. roku życia, pomaga zajść w ciążę jej zdrowe ciało. Ciało, które jest w dobrej kondycji fizycznej, jest dobrze odżywione, a jego waga jest prawidłowa. Ustabilizowane hormony, zdrowa tarczyca, prawidłowe miesiączki to kolejne ważne elementy zdrowia, ułatwiające zajście w ciążę.

Dodatkowo istotna jest suplementacja. Obowiązkowo na trzy miesiące przed planowanym poczęciem warto zacząć kurację kwasem foliowym i kontynuować ją do momentu poczęcia, a później przez cały okres ciąży. To zapobiega i znacznie ogranicza ryzyko występowania wad cewy nerwowej.

Dobrze też odwiedzić ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku z naszym zdrowiem, zleci badania moczu i krwi. Lekarz weźmie pod uwagę dotychczasową historię zdrowia, uwzględni niepowodzenia położnicze, jeśli takie występowały, i ustali leczenie, jeśli okaże się potrzebne. Gdy kobieta jest zupełnie zdrowa, ginekolog da zielone światło na staranie się o dziecko.

Choroby przewlekłe czy niepełnosprawność nie wykluczają możliwości zajścia w ciąże i jej szczęśliwego donoszenia. Warto znaleźć ginekologa, który ma doświadczenie z prowadzeniem ciąży pacjentki z obciążonym wywiadem chorobowym.

Czy jest jakiś sposób na to, jak urodzić zdrowe dziecko po 30.?

Ciąże po 30. zdarzają się coraz częściej i stanowią jeden ze znaków naszych czasów. Nikogo nie dziwi kobieta po 30. roku życia, będąca na porodówce. Utrzymywanie swojego ciała w dobrej formie, prawidłowe wyniki krwi, odpowiednie poziomy hormonów, rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym przed poczęciem pozwala sądzić, że dziecko urodzi się zdrowe.

Ważny jest kontakt z ginekologiem, który zwróci uwagę na czynniki ryzyka i będzie monitorował ciążę. Dodatkowo istotne jest zdrowie partnera, jego stan zdrowia przekłada się na jakość nasienia i może ułatwić lub utrudnić zajście w ciążę.

Może zainteresować Cię również: Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu


Fertistim dla mężczyzn
Starannie dobrany zestaw składników odżywczych dla mężczyzn, przyczyniających się do regulacji aktywności hormonalnej:
uzupełnia dietę w witaminy i substancje mineralne
pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym
1 opakowanie wystarcza na cały miesiąc
reklama

Lean S.C., Jones R.: „A prospective cohort study providing insights for markers of adverse pregnancy outcome in older mothers”, BMC Pregnancy and Childbirth, 2021, 21, 706.

Lewandowska M., Sajdak S.: „Wpływ matczynego BMI na niekorzystne wyniki w ciąży u starszych kobiet”, Nutrients, 2020, 12(9), 2838.