Zdarte kolano – to się zdarza! 

Dzieci poznają świat na swój sposób. Uczą się, doświadczając przeróżnych sytuacji i odbierając nowe bodźce z otoczenia. Upadki, urazy, otarcia, skaleczenia, guzy – to część dzieciństwa. Nie da się ich uniknąć i w pełni im zapobiec, dlatego najlepiej się z nimi pogodzić. 

Zdarte kolano to zazwyczaj efekt dobrej zabawy, a u kilkuletnich dzieci zdarza się dość często. Jeśli rana jest powierzchowna, wystarczy ją zdezynfekować i ewentualnie zastosować maść na otarcia. Jednak przy poważniejszych urazach trzeba założyć opatrunek.  

Przeczytaj także: Hulajnogi elektryczne – jak korzystać z nich bezpiecznie i zgodnie z prawem?


zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja
Kelatis

Jak opatrzyć zdarte kolano dziecka?

Zdarta skóra na kolanie najczęściej powstaje wskutek kontaktu z twardą i chropowatą nawierzchnią np. ziemią lub asfaltem. To znaczy, że nawet przy lekkim zadrapaniu do rany dostają się drobinki piasku, kurzu, a także inne zanieczyszczenia. Dlatego niezależnie od rozległości i głębokości otarcia, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić zdarte kolano, a następnie zdezynfekować ranę.  

Jeśli wypadek zdarzył się poza domem i nie masz dostępu do specjalnych środków, użyj zwykłej wody butelkowanej. Natomiast gdy masz przy sobie apteczkę, przemyj kolano solą fizjologiczną, a następnie zdezynfekuj preparatem bakteriobójczym. Jeśli otarcie jest delikatne, wystarczy nakleić plaster lub pozostawić je nieosłonięte – wówczas rana szybciej się zagoi. 

Jednak mocno zdarte kolano u dziecka wymaga opatrzenia. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany należy założyć opatrunek w postaci gazy jałowej. Jeśli krwawienie jest intensywne, warto dodatkowo zastosować opaskę uciskową lub zwykły bandaż. 

Jak leczyć zdarte kolano

plaster na zdarte kolano u dzieci

Zdarte kolano na pierwszy rzut oka nie jest groźnym urazem, jednak każde naruszenie ciągłości skóry to ryzyko zakażenia szkodliwymi drobnoustrojami, a to może prowadzić do poważnych konsekwencji. Trzeba też mieć na uwadze to, że nawet delikatne otarcie jest bolesne, więc dziecko po prostu cierpi. 

Jak zatem leczyć zdarte kolano? Najważniejsza jest wspomniana wcześniej dezynfekcja rany oraz zatamowanie krwawienia w poważniejszych przypadkach. Pamiętaj, że gdy przystępujesz do pierwszej pomocy, Twoje dłonie powinny być czyste i odkażone.

Przed nałożeniem gazy czy plastra należy upewnić się, że w ranie nie znajduje się piasek, żwir, kawałki asfaltu czy inne ciała obce. Jeśli nie jesteś w stanie ich usunąć (np. pęsetą), konieczna będzie wizyta u lekarza, który najprawdopodobniej wykona zastrzyk przeciwko tężcowi. 

Jak szybko zagoić ranę?

Zdarte kolano nie zagraża bezpośrednio życiu dziecka, ale to nie oznacza, że taki uraz można zlekceważyć. Brak odpowiedniego zaopatrzenia i regularnej pielęgnacji rany może doprowadzić do poważnych infekcji, a także uporczywego dla malucha bólu. Jeśli zależy Ci na tym, aby rana szybciej się zagoiła, zamiast zwykłej gazy jałowej użyj plastra hydrożelowego. Taki opatrunek zapewnia skórze idealne warunki do regeneracji. 

Pielęgnacja zdartego kolana

Prawidłowa pielęgnacja ważna jest nie tylko w przypadku głębokich ran, ale też po zwykłych otarciach. Co na zdarte kolano sprawdzi się najlepiej? Istotna jest przede wszystkim higiena, czyli regularne zmienianie opatrunku i przemywanie rany. 

Według specjalistów gazę jałową należy zmieniać nawet 2-3 razy dziennie. Jednak przy mało intensywnym wysięku nie jest to konieczne. Ważne, aby opatrunek zawsze był suchy i czysty. Przed założeniem nowego plastra czy gazy należy przemyć ranę preparatem bakteriobójczym. 

Czym smarować strupa?

Strup to naturalna reakcja naskórka na uszkodzenie. Gdy zdarte kolano przestaje krwawić i wydzielać płyn surowiczy, rana zaczyna się zasklepiać i w ten sposób tworzy się naturalny opatrunek. Nie wolno go zdrapywać, ale można zrobić coś, aby szybciej się go pozbyć. 

Czym smarować strupa? Doskonale sprawdzi się do tego maść zawierającą alantoinę oraz panthenol, a także olejek z drzewa herbacianego. Takie preparaty przyspieszają regenerację skóry, a także działają bakteriobójczo. 

Może zainteresować Cię również: Wakacyjna apteczka dla dziecka – co powinno się w niej znaleźć?


zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Plastry silikonowe na rany i blizny dedykowane dzieciom
rozjaśniają i wygładzają bliznę, zmniejszają jej widoczność
są łatwe i bezbolesne w aplikacji
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
zmniejszają uczucie ciągnięcia i swędzenia
Silaurum Junior