To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Wakacyjna apteczka dla dziecka: pierwsza pomoc
Pierwszymi rzeczami, o których należy pamiętać, kompletując wakacyjną apteczkę dla dziecka są plastry i środki odkażające, kosmetyki z filtrem UV, preparaty na oparzenia i środki odstraszające komary. Choć każde z nich można dostać w aptece czy nawet sklepie, lepiej podczas rodzinnych wakacji mieć je pod ręką. Szczególnie, gdy wyjeżdża się w miejsce oddalone od miejskiego zgiełku – nad jezioro, do lasu czy w góry.
Plastry i środek odkażający
Plastry i środki odkażające spakuj do wakacyjnej apteczki dla dziecka w pierwszej kolejności. Takie środki pierwszej pomocy przydadzą się, kiedy pociecha podczas zabawy przewróci się i np. zedrze kolana. Naruszenie ciągłości skóry wywołuje ból i dyskomfort, czasem towarzyszy temu krwawienie, nic więc dziwnego, że nawet największy zuch zacznie płakać.
Opanowanie rodzica pomoże dziecku opanować emocje. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej zachować zimną krew i zacząć działać szybko. Do przemywania rany można zastosować płyn zawierający oktenidynę, który działa odkażająco i zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów do organizmu.
W przypadku wystąpienia krwawienia należy na zranione miejsce nakleić plaster, oczywiście najlepszy będzie z nadrukami zwierzątek czy postaci z bajek. W mgnieniu oka „zwalczają ból” i poprawiają humor maluszka. W przypadku rany niekrwawiącej plaster można nakleić na czas zabawy, aby nie doszło do pogłębienia urazu, a na noc pozostawić ranę niezabezpieczoną, aby dopływ powietrza przyspieszył regenerację uszkodzonych komórek.
Preparaty z filtrem UV
Niezależnie od tego, czy miejscem wypoczynku będzie morze, jezioro, góry lub przydomowe podwórko, zawsze należy smarować dziecko preparatami z filtrem UV, gdyż słońce nigdy nie robi sobie wolnego. Promieniowanie UV może powodować oparzenia, a nawet przyczyniać się do późniejszego rozwoju raka skóry. W wakacje, gdy nasłonecznienie jest najwyższe, najlepiej zastosować preparaty o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) tj. 30, a nawet 50+. Przy wyborze produktu pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na skład, częstość reaplikacji, a w przypadku kąpieli w zbiornikach wodnych czy jest on wodoodporny.
Preparaty na oparzenia
W wyniku działania słońca może zdarzyć się, że dojdzie do oparzenia skóry, spowodowanego przez wytarcie lub zmycie filtra słonecznego. Pod ręką warto mieć preparaty, które złagodzą pieczenie i ból poparzonego miejsca. Najlepiej wybierać te które w swoim składzie zawierać będą: pantenol lub/i alantoinę działające łagodząco i przyspieszające regenerację podrażnionej czy uszkodzonej skóry. Preparatem wartym uwagi jest również żel aloesowy, który dzięki łagodzącemu działaniu będzie równie dobry na poparzenia słoneczne.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Preparaty na komary
Letnie, ciepłe wieczory to idealny czas dla zwiększonej aktywności komarów. Ich ukąszenia powodują miejscowy ból, obrzęk, zaczerwienienie i świąd. W tym celu przydadzą się maści lub żele zawierające w składzie dimetinden, który działając przeciwhistaminowo będzie zmniejszał występujące objawy tj. świąd czy obrzęk. Równie skuteczne okazać się mogą ekstrakty z korzenia lukrecji, rumianku czy wyciąg z alg, które zmniejszają świąd oraz panthenol i alantoina, łagodzące podrażnienie i zaczerwienienie.
Aby zapobiec ukąszeniom, warto zastosować produkty, które dzięki substancjom odstraszającym, będą skutecznie chroniły malucha przed niepożądanymi owadami. Oprócz nich do apteczki na wyjazd z dzieckiem warto też włożyć lasso na kleszcze, aby w porę wyjąć potencjalnie niebezpiecznego pasożyta.
Wakacyjna apteczka dla dziecka: w razie choroby
W apteczce na wyjazd z dzieckiem powinny znaleźć się też leki stale przyjmowane przez dziecko oraz takie, które przydadzą się w razie choroby. Jeśli maluch źle znosi podróż samochodem, pociągiem, samolotem, warto zaopatrzyć się także w leki na chorobę lokomocyjną. Jakie będą odpowiednie dla Twojej pociechy?
Leki na chorobę lokomocyjną
Z pomocą w nierównej walce z chorobą lokomocyjną u dziecka przychodzą leki zawierające dimenhydrynat (od 6 r.ż) lub kłącze imbiru, działające przeciwwymiotnie i uspokajająco. Podane ok. 30 minut przed podróżą pomogą uporać się smykowi z nieprzyjemną dolegliwością.
Leki przeciwgorączkowe i termometr
Gorączka u dziecka może wystąpić w początkowym stanie rozwijającej się infekcji lub wskutek przegrzania po zbyt długim czasie spędzonym na słońcu. Preparaty zawierające paracetamol pomagają zbić gorączkę maluszka, natomiast ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie. Oba leki można podawać niemowlętom, a dawkę ich określa się uwzględniając masę ciała dziecka. Do apteczki na wyjazd z dzieckiem wystarczy zapakować tylko jeden z nich.
Tabletki na ból gardła
Latem o zapalenie gardła nietrudno. Angina – choroba od lodów i klimatyzacji często rozwija się właśnie w wakacje. Dla maluchów jest bardzo uciążliwa, wywołuje dotkliwy ból gardła, przez który nie można ani jeść, ani pić, ani nawet spać. Ulgę mogą przynieść aerozole dla młodszych a tabletki do ssania dla starszych dzieci. Warto mieć je pod ręką w wakacyjnej apteczce. Nie musi to być całe opakowanie, wystarczy zabrać w podróż 1 blister.
Leki przeciwbiegunkowe i elektrolity
W wakacyjnej apteczce dla dziecka powinny znaleźć się zarówno leki przeciwbiegunkowe, jak i elektrolity. Dla pociech powyżej 2. roku życia w zatrzymaniu biegunki skuteczne będą preparaty z diosmektytem, który powleka błonę śluzową jelita, ogranicza przepuszczalność wody i zapobiega rozrzedzaniu mas kałowych. Dla młodszych dzieci warto podać taninian żelatyny o podobnym działaniu.
Po przebytej biegunce zawsze należy podawać dziecku elektrolity w celu uzupełnienia ich stężenia w organizmie i nawodnienia. W aptekach elektrolity są dostępne w postaci płynu do picia lub proszku do rozpuszczania. Ważne, aby ich składzie znajdowały się: chlorki, sód, potas i glukoza.
Leki na katar i aspirator/gruszka
W przypadku małych dzieci, które nie potrafią jeszcze same oczyścić nosa z kataru, pomocny będzie aspirator lub gruszka. Przed ich zastosowaniem warto nawilżyć nosek, aby rozrzedzić zalegającą wydzielinę co ułatwi jej usunięcie. Pomocne w tym będą woda morska – np. Ectimer (od pierwszych dni życia) oraz preparaty na bazie ektoiny, która działa silnie nawilżająco – np. spray do nosa Ectorhin. Jeśli dziecku bardzo dokucza nieustannie wyciekająca wydzielina z nosa, warto zaopatrzyć się w krople z ksylometazoliną, które można stosować u dzieci od 2. roku życia.
Wakacyjna apteczka dla dziecka: to może się przydać
Poza wyżej wymienionymi lekami i środkami pierwszej pomocy, do apteczki na wyjazd z dzieckiem warto zapakować kilka dodatkowych rzeczy. Przydać się może kilka fiolek soli fizjologicznej, pomocnej przy podrażnieniu oczu, zatkanym nosku i zdartym kolanie. Oprócz plastrów do wakacyjnej apteczki warto wrzucić też gazy i bandaże. Przydadzą się również leki na alergię, zwłaszcza jeśli jesteśmy na nią podatni. Wyruszając w podróż weźmy też ze sobą maseczki ochronne. Zakładajmy je sobie i dziecku w miejscach zatłoczonych – zwiedzając muzealne wystawy czy stojąc w kolejce po lody. To najskuteczniejsza ochrona przeciw infekcjom i prosty sposób na uniknięcie choroby w czasie wakacyjnego wyjazdu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.