To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna?
Ochrona skóry dzieci przed słońcem ma ogromne znaczenie. Skóra w pierwszych latach życia jest cienka i gorzej radzi sobie z wpływem różnego rodzaju czynników środowiskowych – w tym promieniowania słonecznego. Przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony szybko prowadzi do powstania poparzeń, które są dla dzieci wyjątkowo dokuczliwe. Skóra poparzona słońcem piecze, swędzi, boli. Zdarza się, że dochodzą do tego również dolegliwości ogólnoustrojowe, jak wzrost temperatury ciała, dreszcze, wskazujące na wystąpienie udaru słonecznego.
Nie można też zapominać, że promienie UV przyspieszają proces starzenia skóry i mogą mieć wpływ kancerogenny. Uważa się, że każde poparzenie słoneczne występujące w okresie dzieciństwa zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry w późniejszych latach życia. Warto nadmienić, że nowotwory skóry są jednymi z najczęściej występujących nowotworów u ludzi rasy białej. Musimy więc mieć świadomość powagi sytuacji i tego, jak ważne dla zdrowia naszych dzieci jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Przeczytaj także: Opalanie w ciąży – korzystaj ze słońca bezpiecznie!
Zasady bezpiecznej ochrony przed słońcem
Ochrona przeciwsłoneczna dziecka powinna obejmować nie tylko stosowanie dobrej jakości preparatów na skórę, lecz również przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania ze słońca. Pediatrzy i dermatolodzy zalecają, aby latem ograniczyć przebywanie na zewnątrz w godzinach 11:00-15:00. To szczególnie istotne dla niemowląt, u których procesy termoregulacji nie są w pełni wykształcone. Oczywiście pozostanie w tych godzinach w domu nie zawsze jest możliwe, wówczas należy zastosować wszelkie możliwe środki ochronne.
Kolejna kwestia to czas przebywania na słońcu. W przypadku najmłodszych dzieci czas spędzany na słońcu wydłużamy stopniowo, zaczynając od kilkunastu minut. Dzieci starsze, które uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu, zachęcajmy do zabawy w cieniu. Zadbajmy o zadaszenie nad piaskownicą, zapewnijmy im koc z zabawkami pod parasolem czy pół namiotem.
Jak ubierać dziecko na słońce?
Bardzo ważną kwestią pod względem bezpiecznej ekspozycji dziecka na słońce jest odpowiedni ubiór. Podstawą jest nakrycie głowy, Najlepiej, aby był to kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem. Dla maluszków świetnie sprawdzają się cienkie czapeczki z daszkiem i osłoną na kark. W upalne dni dziecko ubieramy w bawełniany podkoszulek i spodenki czy spódniczkę. Dbajmy o to, żeby dziecięce ubranka były wykonane z naturalnych oddychających tkanin (np. lnu).
Preparaty ochronne z filtrem na skórę
Ważnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są preparaty z filtrem na skórę. W drogeriach i aptekach znajdziemy ogromny wybór kremów, emulsji, sztyftów czy sprayów foto protekcyjnych dla dzieci. Zanim jednak wybierzemy konkretny, warto dokładnie zapoznać się z jego składem i dobrać preparat dostosowany do naszych potrzeb.
Wśród dostępnych kosmetyków przeciwsłonecznych spotkamy preparaty z dwoma rodzajami filtrów – są to filtry mineralne (tzw. fizyczne) oraz filtry chemiczne (czyli UVA i UVB). Działanie filtrów mineralnych polega na odbijaniu oraz rozpraszaniu promieni słonecznych, działanie filtrów chemicznych polega natomiast na ich pochłanianiu. Dla ochrony wrażliwej skóry dzieci polecane są bardziej filtry mineralne. Przede wszystkim dlatego, że są one delikatniejsze i niosą mniejsze ryzyko alergii skórnej.
Jak wybrać ochronę przeciwsłoneczną dla dziecka?
Wybierając preparat fotoprotekcyjny dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Bardzo ważna jest stabilność kosmetyku, ścieralność, oraz bezpieczeństwo. Preparat powinien działać tylko na powierzchni skóry – nie może przenikać do układu krążenia. Ważne też, aby zawierał substancje nielotne, bezzapachowe i bezbarwne.
Jak już wcześniej wspomniano, dla dzieci polecane są głównie kosmetyki z filtrami mineralnymi, o wysokiej fotostabilności, które tworzą na skórze dziecka skuteczną barierę ochronną, a jednocześnie nie wnikają w głębsze warstwy skóry i nie uwalniają reakcji chemicznych. W filtrach mineralnych stosowane są takie substancje jak tlenek cynku, tlenek żelaza oraz tlenek tytanu. Ich rolą jest rozpraszanie promieni UV, a także światła widzialnego, dlatego preparaty z filtrami mineralnymi tworzą charakterystyczną białą, trudną do rozsmarowania warstwę.
Jeżeli chodzi o preparaty z filtrami chemicznymi, możemy je stosować u dzieci starszych. tego typu kosmetyki pochłaniają promienie słoneczne i przekształcając je w energię cieplną.
- Filtry UVB – należą do nich pochodne kwasu p-metoksycynamonowego oraz pochodne kwasu salicylowego, wykazują najsilniejsze pochłanianie promieniowania, które odpowiada za rumień.
- Natomiast przed promieniowaniem UVA chronią filtry, do których należą np. pochodne benzylideno-kamfory lub dibenzoilo-metanu.
SPF – co to takiego?
Skład oraz rodzaj filtra w preparacie ochronnym dla dzieci to jedno, ale drugą kluczową kwestią jest SPF. Faktor SPF (ang. sun protect factor) to wskaźnik skuteczności preparatu przeciwsłonecznego. SPF umożliwia określenie bezpiecznej dawki przyjętego promieniowania słonecznego. Przykładowo, jeżeli skóra po 5 minutach na słońcu zaczyna się czerwienić, to jeżeli zastosujemy preparat o SPF 5, wówczas będziemy mogli przyjąć pięciokrotnie wyższą dawkę promieniowania, niż mogliśmy do tej pory.
SPF, który powinniśmy stosować u dzieci, powinien wynosić minimum 30+, natomiast u niemowląt i dzieci o jasnej karnacji stosujemy SPF 50 lub nawet 50+.
Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna
Po wybraniu i zakupie odpowiedniego preparatu foto protekcyjnego pozostaje jeszcze kwestia jego odpowiedniego stosowania. Kosmetyki nakładamy około 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Następnie powtarzamy zabieg co 2 godziny lub w przypadku kąpieli w zbiornikach wodnych, po każdym wyjściu z wody. Bardzo ważne, aby nie stosować preparatów przeciwsłonecznych z poprzednich sezonów. W otwartych kosmetykach substancje czynne tracą stabilność, w wyniku czego nie będą gwarantować odpowiedniej ochrony.
Może zainteresować Cię także: Dopajanie niemowląt: czy to potrzebne?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.