dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dlaczego dzieci należy wozić w fotelikach?

Przepisy kodeksu drogowego jasno określają obowiązek przewożenia dziecka w foteliku do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi 160 zł mandatu i 6 punktów karnych. Choć kara nie jest wysoka, to jednak bezpieczeństwo dziecka jest bezcenne i nie należy rezygnować z fotelika nawet w krótkiej podróży samochodem do sklepu.

Ciało noworodka jest kruche i narażone na urazy, które mogą pojawić się nawet w wyniku działania niewielkiej siły. Jego układ kostny, kręgosłup i miednica dalej się rozwijają i będą się rozwijać aż do okresu dojrzewania. Ponadto układ mięśniowy maluszka również nie chroni organów wewnętrznych tak dobrze, jak w pełni wykształcony układ mięśniowy dorosłego człowieka. Noworodki nie potrafią nawet samodzielnie trzymać główki w pozycji pionowej. Wszystko to sprawia, że nawet najmniejsza stłuczka na parkingu może mieć bardzo duże konsekwencje dla ciała maluszka.

Fotelik samochodowy dla noworodka a nosidło

Wielu rodziców przygotowując się do narodzin dziecka, kupuje wózek wielofunkcyjny. Obejmuje on nie tylko gondolę, wózek spacerowy, ale także nosidło, które można wpiąć do stelaża. Czy takie nosidło może spełniać funkcję fotelika samochodowego?

Wielu rodziców właśnie w ten sposób go używa. To bardzo wygodne, ponieważ w drodze do lekarza czy na zakupy nie trzeba brać całej gondoli, wystarczy nosidło. Niestety wiele z dołączonych do wózków nosideł nie spełnia nawet minimalnych wymagań stawianych przed fotelikami dla noworodków. Nie przechodzą także crashtestów, które mogłyby sprawdzić ich bezpieczeństwo podczas wypadków.

Warto zatem zaopatrzyć się w fotelik dla noworodka, który będzie miał wszystkie niezbędne certyfikaty, a jego ocena w crashtestach będzie wynosić minimum 3 gwiazdki. Tego typu foteliki przy pomocy odpowiednich przejściówek również można zamontować do stelaża wózka.

Fotelik samochodowy dla dziecka – jakie są aktualne certyfikaty?

Do niedawna obowiązywał jedynie certyfikat R44, który dopuszczał do sprzedaży i użytkowania foteliki dziecięce na terytorium Europy. 1 września 2023 roku jednak przestał obowiązywać, a od 1 września 2024 foteliki z tym certyfikatem mają zniknąć ze sklepów. W zamian zacznie obowiązywać homologacja R129, która jest znacznie bardziej restrykcyjna i dopasowana do dzisiejszych standardów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że na drogach jest coraz więcej samochodów, a ich osiągi coraz większe, co skutkuje większym ryzykiem wypadków i często poważniejszymi konsekwencjami.

Fotelik dla noworodków może być stosowany do czasu osiągnięcia przez malucha 105 cm. Następnie należy go zmienić na fotelik dla dzieci od 105 do 150 cm wzrostu.

Czym różni się norma R44 od R129? Foteliki zgodne z nową homologacją mają przejść testy uderzeniowe nie tylko z przodu i z tyłu, ale także z boku. Ponadto normę R129 otrzymują foteliki dla noworodków jedynie z systemem montażu ISOFIX. Zmieniły się również kategorie fotelików, które tym razem dzielone są ze względu na wzrost dziecka, a nie jego wagę, jak było w poprzedniej normie. 

Według nowego certyfikatu R129 dziecko ma jeździć tyłem do kierunku jazdy aż do 15. miesiąca życia, a nie do 9 miesiąca, jak to było dopuszczalne według starego certyfikatu.

Dlaczego jazda tyłem do kierunku jazdy jest tak ważna? Wynika to z lepszego zapewnienia bezpieczeństwa dla głowy dziecka i jego kręgów szyjnych. W przypadku kolizji podczas działania największej siły uderzenia, dziecko będzie miało zabezpieczoną główkę na oparciu fotelika. Gdyby jechało przodem do kierunku jazdy, siła uderzenia spowodowałaby mocny wyrzut główki do przodu, co mogłoby spowodować uszkodzenie kręgów szyjnych. 

Nowa norma R129 bierze pod uwagę także dopasowanie fotelika do samochodu. Standard iSize pozwala na wybór fotelika dla noworodka pasującego do większości samochodów. Podczas projektowania fotelików bierze się pod uwagę nie tylko szerokość siedzeń, ale także np. kąt nachylenia oparć.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama

Fotelik samochodowy dla noworodka – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Fotelik samochodowy dla noworodka zapewnia dziecku bezpieczną jazdę w pozycji półleżącej. Często wyposażony jest w dodatkową nakładkę, która wypełnia fotelik i pozwala przewozić nim maluszki już od pierwszego dnia życia. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika dla noworodka?

  • Certyfikaty. Dobrze, jeśli fotelik samochodowy dla noworodka ma już nowy certyfikat R129. Wówczas masz pewność jego dostosowania do najnowszych wymagań. Foteliki z normą R44 będą w sprzedaży jeszcze do 1 września 2024 roku. Ich użytkowanie będzie jednak możliwe dłużej – przez następne 8 lat.
  • Wyniki w crashtesach. Testy te przeprowadzane są przez niezależne ośrodki badawcze m.in. niemiecki ADAC i szwedzki Test Plus. Na ich listach rankingowych możesz zobaczyć, jaką ocenę dostał wybrany przez Ciebie fotelik samochodowy dla noworodka. Warto wybierać fotelik spośród modeli z co najmniej trzema gwiazdkami.
  • Dopasowanie fotelika do modelu samochodu. Producenci często dołączają listę modeli samochodów, w których bez problemu można zamontować dany fotelik. Według najnowszych certyfikatów foteliki samochodowe dla noworodków muszą mieć system mocowania ISOFIX. System ten wyposażony jest w dwa mocowania dolne, które łączy się z mocowaniami zamontowanymi na stałe w samochodach. Isofix pozwala na stabilny montaż fotelika do samochodu dla noworodka bez użycia pasów bezpieczeństwa. Niestety starsze auta mogą nie mieć odpowiednich mocowań.
  • Dopasowanie dziecka do rozmiarów fotelika. W przypadku noworodków należy szukać modeli w klasie pierwszej – do 105 cm wzrostu.
  • Dodatkowe udogodnienia. Ważne jest nie tylko bezpieczeństwo dziecka, ale także jego wygoda i wygoda rodziców. Z tego powodu warto zwrócić uwagę, czy fotelik wyposażony jest np. w nogę stabilizującą, umożliwiającą obrót fotelika. Dzięki niemu możesz nie tylko łatwiej włożyć i wyjąć dziecko z samochodu, ale także ewentualnie zmienić ustawienie fotelika względem kierunku jazdy. Sprawdź także, czy fotelik ma zdejmowany pokrowiec. Dzięki niemu łatwo utrzymasz fotelik samochodowy dla noworodka w czystości. Wystarczy, że wypierzesz pokrowiec w pralce.

Fotelik samochodowy dla noworodka – podsumowanie

Fotelik dla noworodka jest obowiązkowym elementem wyprawki. Dzięki niemu bezpiecznie przetransportujesz dziecko ze szpitala do domu, a także do lekarza. Przyda Ci się także podczas każdej innej podróży samochodem. Przy wyborze odpowiedniego modelu koniecznie zwróć uwagę na certyfikaty, testy zderzeniowe, dopasowanie do wielkości noworodka. Upewnij się także, czy fotelik pasuje do Twojego samochodu. Jeśli cenisz wygodę sprawdź, czy wybrany model ma dodatkowe ułatwienia, takie jak obrotowa podstawa fotelika czy zdejmowany pokrowiec.


wektorowa grafika mała pozioma fala
Z ektoiną
do pielęgnacji

prosto z natury