To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy zęby mleczne różnią się od stałych?
Zęby mleczne z pozoru wyglądają jak te stałe, jednak w rzeczywistości znacząco się od nich różnią. Ich cechą charakterystyczną jest to, że posiadają mniejsze, cieńsze i prostsze korzenie, a ich korony mają dużo cieńszą warstwę szkliwa i zębiny. Oznacza to, że mleczaki są słabo zmineralizowane, a przez to bardziej podatne na działanie kwasów w jamie ustnej. W praktyce wymagają większej dbałości o higienę jamy ustnej, a także uważności, bowiem szybko mogą pęknąć lub szczerbić się. Od zębów stałych te mleczne odróżnia też kolor – te pierwsze są żółto-białe, te drugie niebiesko białe.
Po co dziecku są mleczaki?
Zęby mleczne to pierwsze zęby człowieka. Ich zalążki kształtują się już w życiu płodowym, a wyżynają zazwyczaj ok. 5 miesiąca życia. Są niezbędne do tego, aby szczęka mogła się prawidłowo ukształtować w czasie szybkiego wzrostu. Ich funkcją jest też wspieranie prawidłowej nauki mówienia. Proces wyrzynania mleczaków wpływa również na późniejszy stan uzębienia stałego. To, dlatego o mleczaki należy dbać, a w razie potrzeby, to znaczy próchnicy, także je leczyć.
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
U zdrowego dziecka pierwsze zęby mleczne zaczynają się wyrzynać ok. 5-6 miesiąca życia. Proces ten nie jest przyjemny zarówno dla malucha, jak i rodziców. Dzieci w tym okresie zazwyczaj są marudne, drażliwe, pojawia się u nich ślinotok, a niekiedy nawet gorączka.. Proces wyrzynania zębów zazwyczaj kończy się ok. 33 miesiąca życia. Kalendarz ząbkowania wygląda następująco:
· 6-10. miesiąc życia – siekacze centralne (przyśrodkowe) dolne,
· 8-12. miesiąc życia – siekacze górne,
· 9-13. miesiąc życia – drugie górne siekacze mleczne,
· 10-16. miesiąc życia – drugie dolne siekacze mleczne,
· 13-19. miesiąc życia – górne trzonowe pierwsze,
· 14-18. miesiąc życia – dolne pierwsze trzonowce,
· 16-22. miesiąc życia – górne kły,
· 17-23. miesiąc życia – kły dolne,
· 23-31. miesiąc życia – dolne drugie trzonowce,
· 25-33. miesiąc życia – górne drugie trzonowce.
Zęby mleczne rosną w odstępach, dlatego rodziców nie powinno dziwić, że niekiedy pojawiają się między nimi tzw. diastemy. Szpary między zębami znikną, kiedy zaczną wyrzynać się zęby stałe, znacznie większe i posiadające dłuższe korzenie niż mleczaki. Warto też wspomnieć, że niektóre dzieci rodzą się z zębem lub pierwszy ząbek pojawia się już w 1. miesiącu życia. Mówimy wtedy o wrodzonym zębie mlecznym lub zębach mlecznych noworodkowych. Sytuacje te nie są niebezpieczne, ale wymagają konsultacji z lekarzem. Wynika to z tego, że ich obecność utrudnia karmienie i może być przyczyną zadławienia. Najczęściej wrodzone zęby mleczne i zęby mleczne noworodkowe są usuwane.
Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?
Na pytanie, ile zębów ma zdrowe dziecko, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy maluch rozwija się w innym tempie, dlatego nie ma normy wskazującej, że w wieku 7 czy 9 miesięcy musi mieć konkretną ilość mleczaków. Wpływ na szybkość procesu ząbkowania ma płeć, waga, długość urodzeniowa maluszka. Przyjmuje się jednak, że zdrowe dziecko posiada ok. 20 zębów w wieku 3 lat. Na komplet mleczaków składają się trzy grupy zębów siekacze (8 sztuk), kły (4 sztuki), trzonowce (8 sztuk), Jako pierwsze w jamie ustnej malucha pojawiają się siekacze. Charakteryzują się łopatowatym i prostym kształtem, Kły u dziecka mają kształt stożkowaty, są ostre i wyższe od pozostałych zębów, natomiast trzonowce są o wiele mniejsze i zlokalizowane są na łuku. Zdrowe dziecko ma po 10 sztuk zębów na górze i na dole. W między 6 a 12 rokiem życia ich ilość zwiększa się do 32, a mleczaki zastępują zęby stałe.
Kiedy wypadają mleczaki?
W wieku 5-6 lat dochodzi do znacznego zwiększenia rozmiarów szczęki. W ten sposób organizm przygotowuje się na pełną wymianę uzębienia, a także pojawienie się w nim szóstek i siódemek. Wyrzynanie się zębów stałych zaczyna się ok. 6 roku życia i kończy mniej więcej ok. 12. Przez ten czas jama ustna jest wrażliwym obszarem ciała – występują w niej otwarte ranki, zwiększa się ryzyko wystąpienia bakterii i drobnoustrojów. W okresie tym bardzo ważna jest więc prawidłowa higiena jamy ustnej, a także regularne wizyty u stomatologa. Sam proces wypadania mleczaków jest o wiele mniej bolesny niż ich wyrzynanie się. Wynika to z tego, że w organizmie zachodzi tzw. resorpcja, czyli zanikanie korzenia mleczaka.
Które mleczaki wypadają pierwsze?
Kolejność wypadania mleczaków zbliżona jest do kolejności ich wyżynania się. Oznacza to, że przy prawidłowym procesie w pierwszej kolejności wypadają siekacze, następnie dwa trzonowce, dwa kły, kolejne trzonowce i na koniec ostatnie kły. Może się zdarzyć, że dojdzie do zaburzenia tej kolejności lub nie wszystkie zęby mleczne wypadną. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u dentysty i wyrwanie zębów. Pozostawione na długo mleczaki będą bowiem zaburzać wyrastanie stałych zębów i mogą prowadzić do wad zgryzu, wykrzywienia się zębów, naruszenia ich.
Czy należy leczyć mleczaki?
Na temat leczenia mleczaków narosło wiele mitów. Jedni mówią, że należy je leczyć, inni, że są one tylko zębami tymczasowymi i nie warto w nie inwestować. Jaka więc jest prawda? Na początku musimy wspomnieć, że zepsute mleczaki to powszechny problem. Ze względu na swoją budowę są one bardziej podatne na próchnicę i pojawienie się ubytków. Cienkie szkliwo sprawia również, że bardzo łatwo je uszkodzić. Zepsute mleczaki to często także wynik niedokładnej higieny jamy ustnej.
Przyczyn ubytków w zębach mlecznych jest więc wiele. Stomatolodzy są jednak zgodni, że te bezwzględnie trzeba leczyć, bowiem mają znaczący wpływ na stan i wygląd uzębienia dziecka w przyszłości. Obecnie powszechną praktyką jest standardowe leczenie ubytków w mleczakach, w profesjonalnych gabinetach przeprowadza się również leczenie kanałowe zębów mlecznych. Odradzane jest natomiast leczenie ortodontyczne. Krzywe mleczaki nie są powodem do niepokoju i nie oznaczają, że zęby stałe również będą wymagać prostowania.