Najczęstsze infekcje intymne w ciąży
Do najczęściej występujących zakażeń dróg rodnych w okresie ciąży należy waginoza bakteryjna i grzybica.
Waginoza bakteryjna w ciąży
Waginoza bakteryjna jest diagnozowana, kiedy następuje wyraźny wzrost bakterii beztlenowych w pochwie w stosunku do pałeczek kwasu mlekowego, stanowiących podstawę mikrobiomu dróg rodnych kobiety. Do głównych objawów waginozy należy biała wydzielina z pochwy, która wydziela intensywny rybi zapach po dodaniu 10% roztworu KOH. Nawet 50% kobiet nie ma pojęcia o zakażeniu, gdyż waginoza może przebiegać bezobjawowo.
Na pojawianie się tej infekcji bakteryjnej wpływa m.in. palenie tytoniu oraz zakażenia pierwotniakami, np. Trichomonas vaginalis.
Występowanie waginozy bakteryjnej u kobiety ciężarnej może powikłać przebieg ciąży i porodu. Infekcja może spowodować poronienie, poród przedwczesny oraz przedwczesne odpływanie płynu owodniowego (PROM). Dziecko z ciąży powikłanej waginozą może urodzić się z niską masą urodzeniową lub przejść zakażenie wewnątrzmaciczne.
Grzybica pochwy w ciąży
Zakażenia grzybicze u ciężarnych zazwyczaj powodują grzyby z gatunku Candida albicans. Podstawowe objawy grzybicy to uporczywy świąd, pieczenie miejsc intymnych oraz obecność serowatych, grudkowatych upławów o kolorze białym. Grzybica występuje, gdy pH pochwy wzrasta powyżej 4,5, tworząc znakomite warunki do nadmiernego rozwoju grzybów.
Grzybicę w ciąży leczy się lekami przeciwgrzybiczymi w postaci kremów lub globulek. Preferuje się dopochwowe podanie leków.
Nieprawidłowo leczona lub nieleczona grzybica u ciężarnej może spowodować stan zapalny narządów miednicy mniejszej, obejmujący jajniki, jajowody i macicę. Zdarza się również, że w ciąży występują komplikacje w postaci przedwczesnego odpływania płynu owodniowego czy porodu przedwczesnego. Ciąża może zakończyć się także poronieniem.
Czy można samodzielnie leczyć infekcje intymne w ciąży?
Kobiety często nie zgłaszają się do ginekologa, kiedy dokuczają im infekcje intymne. Objawy zakażenia, bardzo utrudniające codzienne funkcjonowanie, są niekiedy dla kobiet powodem do wstydu. Zupełnie niepotrzebnie! Z infekcją intymną zmaga się przynajmniej jeden raz w życiu nawet 50% kobiet. Stosowanie leków dostępnych bez recepty i bez konsultacji z lekarzem powoduje uodpornienie się patogenów na niektóre substancje lecznicze, dodatkowo samodzielne leczenie może być zupełnie nieskuteczne. Działanie na omacku lepiej zamienić na leczenie celowane.
Dzięki obszernemu wywiadowi i badaniu fizykalnemu ginekolog może rozpoznać, z jaką infekcją kobieta ma do czynienia. To sprawia, że odpowiednia terapia szybko zmniejsza dokuczliwe objawy i poprawia komfort życia.
Infekcje intymne są w stanie powikłać ciążę i poród, dlatego zawsze należy wyleczyć zakażenie. Kobiety czasem boją się zażywać leków w ciąży, ale muszą pamiętać o tym, że to patogeny są groźniejsze niż ewentualnie zastosowane leczenie.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?
Profilaktyka infekcji dróg rodnych jest bardzo ważna w okresie ciąży. Dodatkowo zachowanie zasad higieny wspomaga zwalczanie zakażenia. Co robić, aby ustrzec się infekcji intymnej w czasie ciąży?
Higiena osobista
Kwestia dbania o higienę jest jedną z kluczowych w profilaktyce infekcji intymnych w ciąży. Kobieta, mając nieco obniżoną odporność z powodu ciąży, musi szczególnie dbać o czystość i fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Nie powinna używać płynów do higieny intymnej, gdyż mogą zaburzać naturalne pH dróg rodnych. Podobnie wkładki higieniczne – wykonane ze sztucznych materiałów, nawet jeśli mają domieszkę naturalnych, tworzą świetne warunki do namnażania się bakterii. Powodują również wzmożone pocenie, dlatego nie mogą być używane codziennie. Kobieta nie powinna spać w majtkach, a bielizna noszona na co dzień najlepiej, jeśli będzie wykonana z naturalnych materiałów i nie będzie powodowała otarć, jak np. stringi. Podobny wpływ mają obcisłe ubrania, uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza wokół miejsc intymnych.
Higiena po stosunku seksualnym to kolejny czynnik, który wpływa na pojawianie się infekcji – koniecznie należy się podmyć po współżyciu i oddać mocz. Takie proste działania sprawiają, że ryzyko zakażenia spada.
Nie wolno wykonywać irygacji, czyli płukania pochwy, bez wyraźnych wskazań medycznych, gdyż taki zabieg zaburza mikroflorę dróg rodnych.
Dieta
Flora bakteryjna pochwy powinna być w większości tworzona przez bakterie kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus sp. Obok pałeczek kwasu mlekowego w niewielkiej ilości znajdują się grzyby czy bakterie. Równowaga w mikrobiocie pochwy polega na tym, że niskie pH zapobiega nadmiernemu namnażaniu się różnych patogenów. Gdy kobieta nie odżywia się prawidłowo, nie spożywa naturalnych probiotyków, jej dieta obfituje w produkty bogate w cukier, to tworzy świetne warunki dla rozwoju infekcji.
Posiłki obfitujące w warzywa, kiszonki, nabiał, ograniczenie cukrów, odpowiednie nawodnienie, wykluczenie fast-foodów, to dieta wpisująca się w zasady profilaktyki infekcji dróg rodnych.
Leki
Stosowanie leków, które zaburzają florę bakteryjną przewodu pokarmowego, istotnie wpływają również na florę bakteryjną pochwy. Stosowanie antybiotyków, które mają działanie bakteriobójcze, sprawiają, że kobieta może mieć skłonność do powstawania infekcji, gdyż oprócz zwalczania bakterii patologicznych, zostają zwalczane także pożyteczne bakterie.
Konieczne jest w takiej sytuacji wspieranie organizmu ciężarnej dobrym probiotykiem, pozwalającym odbudować zdrową florę bakteryjną i wprowadzenie naturalnych probiotyków do codziennej diety.
1. https://www.forumginekologii.pl/artykul/infekcje-grzybicze-pochwy-i-sromu, dostęp z dnia 22.11.2023 r.,
2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/infekcje-mieszane-powszechny-problem-wspolczesnej-kobiety, dostęp z dnia 22.11.2023 r.,
3. https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej, dostęp z dnia 22.11.2023 r.