II trymestr ciąży – jakie niesie zmiany?

II trymestr trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży. To czas, kiedy mama czuje pierwsze ruchy dziecka, a brzuch zaczyna wyraźnie się zaokrąglać. Ciąża staje się widoczna, wymioty i nudności pierwszego trymestru odchodzą w niepamięć, a ryzyko poronienia wyraźnie się zmniejsza. Organizm kobiety zaadaptował się do stanu ciąży, a on sama może cieszyć się dobrym nastrojem.

Około 20. tygodnia ciąży ciężarna powinna wykonać USG połówkowe, aby sprawdzić, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku. Czasem lekarz jest w stanie powiedzieć, jakiej płci będzie dziecko, dlatego to badanie jest tak wyczekiwane przez przyszłe mamy.

Jednak ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie na poród, ale również mnóstwo dolegliwości związanych z przystosowaniem się organizmu kobiety do ciąży. Czego może spodziewać się kobieta w II trymestrze ciąży?

Przeczytaj także: Jaką muzykę puszczać dziecku w brzuchu mamy?

kobieta w II trymestrze ciąży

Objawy w II trymestrze ciąży

II trymestr ciąży, mimo że uznawany za okres najlepszego samopoczucia przyszłej mamy, nie jest wolny od przykrych ciążowych dolegliwości.

  • Częste oddawanie moczu

Układ moczowy zmienia się pod wpływem ciąży, pęcherz ulega poszerzeniu, a progesteron rozluźnia jego mięśnie. To powoduje zaleganie moczu i w rezultacie, zwiększone parcie na mocz. Dodatkowo powiększająca się macica uciska pęcherz, co potęguje uczucie konieczności skorzystania z toalety.


starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera opatentowaną mieszankę szczepów bakterii probiotycznych oraz ekstrakt z owoców żurawiny i witaminę C
pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego
każda kapsułka zawiera co najmniej 1 miliard bakterii
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama
  •  Zaparcia i zgaga

Progesteron, jako główny hormon ciążowy nie wpływa jedynie na mięsień macicy, ale także na mięśniówkę jelit. Powoduje rozluźnienie i znacząco zwalnia ich pracę. Z jednej strony zaleganie pokarmu w żołądku i jelitach działa na korzyść kobiety, gdyż pokarm jest lepiej trawiony i lepiej się wchłania, jednak z drugiej strony to mechanizm powstawania zaparć i zgagi.

Jeśli borykamy się ze zgagą, czyli uczuciem palenia w przełyku oraz cofania się treści żołądkowej, warto spożywać posiłki lekkostrawne, o niewielkiej zawartości tłuszczu. Porcje powinny być niewielkie, ale podawane częściej.

Na zaparcia najlepiej sprawdzi się woda i przekąski z dużą zawartością błonnika roślinnego. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że błonnik zwiększając swoją objętość, będzie wspomagał jelita w regulacji perystaltyki i zapobiegał powstawaniu zaparć. Prawidłowe wypróżnienia są bardzo ważne, aby nie doprowadzić do hemoroidów, a jeśli już się pojawią, aby nie pogarszać ich stanu.

  • Wrażliwość piersi i zmiana ich rozmiaru

Piersi od pierwszych tygodni ciąży przygotowują się do podjęcia laktacji zaraz po porodzie, a już od połowy ciąży część kobiet może zauważyć ślady pokarmu na bieliźnie. Wyraźne zwiększenie wrażliwości, wrażenie napięcia, bolesność oraz widoczne powiększenie rozmiaru biustu to powszechne dolegliwości ciążowe. Warto wybrać się do brafitterki, aby prawidłowo dobrać biustonosz i odpowiednio podtrzymać piersi. Jeśli wyciek mleka jest bardzo obfity, można zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne.

  • Rozstępy, linea negra i swędzenie skóry brzucha

Rozstępy to prawdziwa zmora ciężarnych. Pojawiają się zwykle w II trymestrze ciąży, jako czerwone pręgi na brzuchu, piersiach, ale również na udach, pośladkach, czy odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Rozstępom często towarzyszy uporczywe swędzenie skóry. To znak, że skóra jest niedostatecznie nawilżona i nie rozciąga się w takim tempie, jak wymaga powiększająca się macica.

Dowiedz się więcej: Rozstępy na brzuchu w ciąży – zapobieganie i zwalczanie

linea negra w ii trymestrze ciąży

Stosowanie olejków, balsamów czy żeli do masażu z pewnością poprawi stan skóry. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu, jednak pojawienie się rozstępów w dużej mierze jest kwestią genów i zależy od predyspozycji do ich powstawania.

Wzmożona pigmentacja w II trymestrze ciąży oznacza pojawienie się linea negra, kresy czarnej od środka spojenia łonowego przez pępek. Jest to linia pojawiająca się na środku brzucha, szczególnie widoczna u kobiet z ciemniejszą karnacją. Znika kilka tygodni po porodzie.

  • Obrzęki nóg, żylaki, pajączki (teleangiektazje)

Na nogach kobiety ciężarnej często widać powiększone żyły czy pajączki naczyniowe. Zwiększenie objętości krwi krążącej w organizmie ciężarnej sprawia, że układ żylny staje się niewydolny, a macica skutecznie utrudnia pracę naczyń krwionośnych.

Jeśli zaczynają tworzyć się żylaki, warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym lub lekarzem flebologiem. Specjalista może zalecić noszenie pończoch uciskowych, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu nóg.

Dobrą informacją jest to, że większość zmienionych naczyń żylnych i pajączków zniknie w kilka tygodni po porodzie.

Objawy w II trymestrze ciąży, które warto skonsultować z lekarzem

Jeśli zwykłe dolegliwości ciążowe przybierają na sile i utrudniają normalne funkcjonowanie, dobrze jest porozmawiać z lekarzem. Specjalista może podpowiedzieć, jak je złagodzić lub zaproponuje leczenie farmakologiczne, jeśli nic nie pomaga.

A jakie objawy ciążowe powinny nas zaalarmować i zmobilizować do szybkiego kontaktu z lekarzem?

  • Plamienie, krwawienie, sączenie się wód płodowych.
  • Zawroty głowy, omdlenia.
  • Długotrwałe i/lub bardzo bolesne skurcze macicy.
  • Obrzęki, które nie schodzą po nocy, ale się nasilają.

Jeśli nasze samopoczucie w II trymestrze ciąży jest niepokojące, warto odwiedzić lekarza. Może się okazać, że z pozoru błahy objaw, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia mamy i dziecka. Specjalista na pewno nie zbagatelizuje naszych obaw, a my zyskamy spokój, że wszystko jest dobrze ze zdrowiem naszym i maluszka.

 Może zainteresować Cię również: Skurcze łydek w ciąży – jak sobie pomóc?


NEBU-DOSE BABY (1,5% NaCl)
do stosowania w terapii inhalacyjnej u dzieci
od pierwszych dni życia
bezpieczny dla kobiet w ciąży i niemowląt
łagodzi objawy przeziębienia przebiegającego z mokrym kaszlem
udrażnia i oczyszcza nos z gęstego kataru utrudniającego oddychanie

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose BABY. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama