roztwór do inhalacji, który redukuje stany zapalne dróg oddechowych
chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych
rozrzedza gęsty śluz ułatwiając odkrztuszanie
zapobiega objawom alergii wziewnej
synergiczne działanie ektoiny oraz soli morskiej

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectodose. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu odechowego - w astmie alergicznej i niealergiczna, zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Jak pomóc dziecku w powrocie do przedszkola?

Kiedy dziecko choruje, zmienia się całkowicie rytm dnia, posiłki, a często nawet zabawy i rodzaje aktywności. Aby całkowicie uniknąć rozregulowania, warto podtrzymać stały plan dnia, który dziecku daje ramę i kojarzy się z przedszkolem. To, co pomaga w łatwiejszym powrocie do placówki, to rozmowa z synem lub córką, o tym, że pani nauczycielka oraz grupa kolegów i koleżanek czeka na jego/jej powrót. Uspokojenie i upewnienie dziecka, że choroba się skończy, a ono będzie mogło wrócić do swojej sali i przedszkolnych zabawek może podtrzymać w dziecku przywiązanie do placówki.

Przeczytaj także: Budowanie zdrowej samooceny u dziecka

wsparcie dziecka w powrocie do przedszkola po chorobie

Porozmawiaj z dzieckiem o powrocie do przedszkola

Kiedy zbliża się powrót do przedszkola po chorobie, warto kilka dni wcześniej porozmawiać z dzieckiem, jak na nowo będzie wyglądał wasz dzień, co będziecie robić.

Obejrzyjcie zdjęcia z przedszkola, zapytaj dziecko, co będzie chciało robić w grupie, za jaką zabawką lub aktywnością z przedszkola najbardziej tęskni? Daj szansę na wygadanie się i podzielenie się wszystkimi wątpliwościami, z jakimi zmaga się dziecko. Przed powrotem napiszcie lub zadzwońcie do znajomych dzieci, aby przywitać się z nimi i powiedzieć o swoim powrocie. Dziecku będzie raźniej, jeśli będzie wiedziało, że rówieśnicy na niego czekają.

Zachowaj spokój – to udzieli się dziecku

Twój spokój i opanowanie w opowiadaniu o powrocie do przedszkola bardzo pomoże dziecku, ponieważ przejmuje ono Twoje emocje. Im więcej cierpliwości z Twojej strony i zrozumienia dla zróżnicowanych reakcji dziecka na wieść o powrocie do przedszkola, tym łatwiej będzie mu zaakceptować rozłąkę z Tobą.

Rutyna sprzymierzeńcem przedszkolaka

Kilka dni przed powrotem do przedszkola postarajcie się odtworzyć rutynę dnia, która sprzyja poczuciu przewidywalności i bezpieczeństwa. Stała godzina pobudki, posiłków, wyjścia na spacer czy kąpieli pomoże dziecku poczuć konkretny harmonogram i przypomnieć sobie, jak wyglądał dzień w przedszkolu.

Oswajaj powrót do przedszkola

Twoje dziecko przeżywa wiele trudnych emocji z powodu informacji o powrocie do placówki – wykorzystaj do rozmowy bajki terapeutyczne, które pomagają nazwać, zrozumieć i poradzić sobie z taki emocjami, jak smutek, strach, niepewność, złość. Dzięki nim będziesz mieć bazę do tego, z czym zmaga się dziecko, a jednocześnie na podstawie historii możecie razem poszukać swoich rozwiązań i sposobów wyrażania emocji, które najlepiej się u Was sprawdzą. Bajka terapeutyczna nie zastąpi samej rozmowy z dzieckiem, ale może być wspaniałym wstępem, aby ją zacząć. W czasie wspólnej chwili, zapytaj syna lub córkę, jak się czuje w związku z powrotem do przedszkola? Co jest dla niego ważne? Co może mu teraz pomóc?


łagodzi stany zapalne podrażnionej śluzówki nosa i zatok
zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, przez co w naturalny sposób udrażnia nos i zatoki
łagodzi podrażnienie śluzówki nosa, kichanie, uczucie świądu oraz ogranicza tworzenie się strupów
bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectorhin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów nieżytu nosa i zapalenia zatok. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Stwórzcie rytuał pożegnania i przywitania

Rytuały dają pewną stałość w życiu dziecka i pomagają przejść z jednej czynności do innej. Usiądźcie razem i pomyślcie, jak może wyglądać wasze pożegnanie rano, czy będzie to przytulenie, całus w policzek czy przybicie „piątki”.

Wymyślcie również swój sposób na powitanie np. dotknięcie nosów, zrobienie „żółwika” czy rzucenie się sobie na szyje.  Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie tego, jak  rozpoczęcie wspólne popołudnie – może być to wyjście do parku na spacer, zabawa na placu zabaw, czy wspólne ćwiczenia na macie w domu.

Odbieraj punktualnie

Kiedy maluch na nowo adaptuje się do placówki, bardzo ważne jest punktualne przychodzenie po dziecko. Stawiaj się o określonej godzinie/porze dnia, tak aby dziecko nie niepokoiło się, że Cię nie ma. Kiedy trudno mu zaaklimatyzować się na nowo, pomyśl o skróceniu czasu w przedszkolu i wcześniejszym przychodzeniu po syna/córkę, aby dziecko mogło oswajać się z placówką stopniowo.

Przytulanka do przedszkola

przytulanka dla przedszkolaka

Porozmawiaj z wychowawczynią dziecka i – jeśli to możliwe – pozwól dziecku na zabranie przytulanki czy ulubionej zabawki do przedszkola. Posiadanie ze sobą zabawki, która jest ważna dla dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, kojarzy się z domem. Dzięki takiemu amuletowi, dziecku łatwiej opuścić dom i poczuć się w sali spokojniej i znieść rozstanie z rodzicami.

Daj sobie i dziecku czas na ponowną adaptację

Readaptacja to czas, kiedy może być Wam trudno – i Tobie, i dziecku. Mały człowiek na nowo musi się nauczyć rozkładu dnia w przedszkolu, oswoić  zasadami panującymi w placówce, podziałem zabawek z rówieśnikami. Dodatkowo dochodzi rozłąka z rodzicami oraz niepewność „jak mnie przyjmą i jak się odnajdę w przedszkolu na nowo”. Mogą się pojawić różne reakcje po powrocie, trudność ze zrozumieniem rozłąki z rodzicami, strach, obawa, łzy, odreagowanie emocji po powrocie do domu, złość, rozdrażnienie, niechęć do codziennych czynności. Daj sobie czas, uzbrój się w cierpliwość i załóż, że rano potrzebujecie więcej czasu na wyjście, a wieczorem czasu na rozładowanie energii i napięcia oraz chwilę wyciszenia przed snem.

Daj więcej swojej uwagi

W czasie powrotu z przedszkola planujcie aktywności, które będziecie robić, kiedy dotrzecie do domu. Bawcie się, grajcie w gry planszowe, rysujcie, budujcie – bądźcie razem. Te kilka popołudniowych godzin, rozmowa o zabawie w przedszkolu, relacjach z kolegami i koleżankami to świetna okazja do rozładowania napięcia nagromadzonego w ciągu dnia. Ale także szansa na wzmocnienie więzi i pokazanie dziecku, jak bardzo jest dla Ciebie ważne.

Ciekawym pomysłem może być opowieść o dniu w przedszkolu w postaci rysunku, albo odegrania scenki, dzięki temu w dostępny dla dziecka sposób wyrazi, to co było dla niego najważniejsze, a dodatkowo będziecie mieć świetną zabawę.

Podsumowanie

Twoje emocje i postawa wobec powrotu do przedszkola ma ogromne znaczenie. Dziecko czerpie od Ciebie spokój i siłę, dlatego wzbudź w sobie, jak najwięcej cierpliwości i zrozumienia dla małego człowieka. Popatrz na zachowanie dziecka jako na próbę poradzenia sobie ze stresem i napięciem. Im więcej wsparcia i empatii mu okażesz, tym może się okazać, że adaptacja może być prostsza. Jeśli dziecko przeżywa smutek, żal, złość, czy lęk – daj mu czas na wyrażenie emocji i pokaż, że akceptujesz je bez względu na to, co odczuwa i robi. Bądź z nim blisko w czasie powrotu do przedszkola, a to zaprocentuje.

Może zainteresować Cię również: 6 pytań do dietetyka dziecięcego – suplementy dla dzieci


krem wspomagający naturalny proces gojenia, łagodzący suchą i podrażnioną skórę
formuła oparta na emolientach i składnikach aktywnych, w tym srebrze mikronizowanym i ceramidach NP
skuteczna pomoc dla skóry zmienionej zapalnie, atopowej, podrażnionej i suchej, dotkniętej poparzeniem słonecznym

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Epireg. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu oraz łagodzeniu objawów związanych z podrażnioną, suchą i wrażliwą skórą. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea Sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea Sp. z o.o.
reklama